Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

Proč se vyplatí investovat do drahých kovů?

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou…

Siemens představí na MSV digitální budoucnost průmyslu

Expozice novinek a řešení společnosti Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu …

První kapky ze superúřadu

20. ledna 2011, 17:12 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
20. ledna 2011, 17:12

Na plánované instituci se již začínají přiživovat externí firmy

Zákon o jednotném superúřadu práce ještě neprošel senátem a už se pomalu začínají naplňovat předpovědi „zlých jazyků“, že jeho vznik bude provázen řadou dalších nákladů, z nichž budou těžit externisté. Nikoli tedy úspor, jež by měly hned v prvním roce jeho činnosti dosáhnout podle plánu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka 175 milionů korun.

Řád za milion

Nový zákon o Úřadu práce ČR je tak stručný, že v něm není ani zmínka o tom, jak bude instituce fungovat po organizační stránce. To znamená, jaké kompetence, práva a povinnosti budou mít jednotlivé články, tedy centrála, krajská střediska a jednotlivá kontaktní místa. Loni před koncem roku ministerstvo práce zadalo zpracování organizačního řádu jako externí zakázku. Krátce před Vánocemi došla na resort faktura v hodnotě 936 tisíc korun podepsaná Lubošem Šafaříkem ze Západočeské univerzity, která před časem proslula kauzou rychlostudentů. „Oslovili jsme tři subjekty, dvě advokátní kanceláře a Západočeskou univerzitu. Jedna kancelář odmítla, druhá se nevyjádřila. Univerzita zpracovala celkový návrh řešení přechodu z jedné legislativní úpravy na novou, to znamená kromě organizačního řádu také návrh statutu a pracovněprávní a organizační úpravy přechodu práv a povinností zaměstnanců úřadů práce,“ potvrzuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
Dosud totiž bylo všech 77 úřadů práce samostatných s vlastní právní subjektivitou, vystupovaly jako jednotliví zaměstnavatelé. Pokud ale zákon projde legislativním procesem, od dubna budou centralizovány do jedné instituce a okresní úřady v dnešní podobě zaniknou. Místo nich vznikne čtrnáct krajských poboček vedených řediteli a celkem 226 kontaktních míst v takzvaných trojkových obcích. Zaměstnanci proto budou muset podepisovat pracovní smlouvy s novou hlavičkou a leckdy i náplní činnosti.

Faktura předchází smlouvu?

Otázkou ale zůstává, zda bylo nutné nechat si organizační řád zpracovat externě, údajně bez konzultací s odborníky zevnitř resortu, a zda je částka bezmála milion korun adekvátní. Jak uvedl jeden bývalý vysoký úředník ministerstva práce, který byl před časem odejit, požadovaný dokument by byl schopen připravit během jednoho víkendu a v rámci své běžné pracovní náplně. Centrála nového úřadu by přitom měla vzniknout právě na půdě ministerské sekce pro politiku zaměstnanosti a trh práce a přebrat část jejích úředníků. „Personální kapacity ministerstva práce v tak krátké době, která k vypracování byla, nestačily,“ namítá mluvčí resortu Plívová. Ředitelé dosavadních úřadů práce se vůbec nechtějí k problematice okolo jednotné instituce vyjadřovat z obav ze ztráty zaměstnání. Již tři z nich totiž byli na podzim propuštěni, dále byla například koncem loňského listopadu odvolána po dvaceti letech práce pro resort Ladislava Steinichová z postu ředitelky odboru realizace služeb zaměstnanosti. Sporné jsou i otázky okolo vzniku celé zakázky. Faktura za práci, údajně v tom okamžiku ještě neodevzdaná, byla totiž vystavena již 14. prosince. Smlouva na tuto zakázku pak byla do centrální evidence smluv ministerstva zanesena až o tři dny déle. Nabízí se tedy otázka, zda smlouva nevznikla až po faktuře a nebyla následně antedatována. Resort minulý týden pro týdeník EURO uvedl, že organizační řád už má hotový. „Smlouva na zakázku byla ministerstvem podepsána 30. listopadu, univerzitou 9. prosince. Faktura byla doručena 17. prosince, tedy ve stejný den, jako byla smlouva zaevidována. Ovšem evidence smlouvy je jen a pouze administrativní úkon, zanesení do vnitřního evidenčního systému, rozhodující je datum podpisu smlouvy,“ zdůrazňuje Plívová. Zákonem o Úřadu práce ČR se bude tento týden zabývat senát. Jak týdeníku EURO nedávno sdělil (EURO 1/2011) jeho místopředseda Zdeněk Škromach (ČSSD), předpokládá se, že buď bude zákon zamítnut a vrácen do sněmovny, nebo schválen s pozměňovacími návrhy. I přesto by nová instituce měla začít fungovat poměrně rychle, od počátku druhého čtvrtletí. „To je velmi krátká doba na takové změny. Ministr by ale neměl dělat změny, dokud není zákon schválen. Pokud už teď dělá nějaké kroky a vynakládá prostředky na něco, co není dosud schváleno, porušuje zákon,“ míní Škromach.


Čtěte také

 Jaroslaw Kaczyński

Volby v Polsku jasně vyhrála strana Právo a spravedlnost. Směřuje k další vládě

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost…

13. října 2019

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová vyzvala Erdogana k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče