První dáma? Mohl by jí být i Klaus

22. února 2012, 13:03 - Petr Kolář
22. února 2012, 13:03

Může to být vnímáno jen jako další vtípek svérázného teplického senátora Jaroslava Kubery, který je žertováním na různá témata proslulý. „Nejlepší příští prezidentkou by byla Livia Klausová,“ hlásá v posledních měsících. Teorii o žertu ale cosi odporuje. Současná první dáma Česka tuto možnost nikdy úplně neodmítla a „do hlavy jí nikdo nevidí“, jak upozorňují lidé z jejího okolí. Blízcí spolupracovníci prezidentského páru pak pod podmínkou zachování anonymity připouštějí, že tím „pana prezidenta popichovala“. Václava Klause prý totiž představa, že by například při státní návštěvě absolvoval doprovodný program s manželkou hostitelského prezidenta, značně popuzuje. Stejně jako samotný fakt, že by byl ve vlastní rodině až „tím druhým“.
Lidové noviny o možných prezidentských ambicích Livie Klausové v souvislosti s (tehdy potenciální) přímou volbou psaly už loni v únoru. „Lidé se mě na to ptají,“ reagovala tehdy Klausová. „V současné době to nezvažuji,“ dodala.
Vyloženě zamítavé stanovisko nepřišlo ani v minulém týdnu, kdy už bylo jasné, že si příští prezidentku či prezidenta obyvatelé Česka zvolí v přímé volbě. „Paní Livia Klausová děkuje za Váš zájem a velmi si ho váží. Musím Vám však sdělit, že paní Klausová se k tomuto problému nebude vyjadřovat,“ napsala týdeníku Euro tajemnice manželky prezidenta Libuše Schmidová. Samotná první dáma doprovázela ve druhé polovině uplynulého týdne prezidenta při státní návštěvě Turecka.
Minimálně jednomu člověku však už Livia Klausová osobně řekla, že by na prezidentku kandidovat mohla. Teplický senátor za ODS Jaroslav Kubera o tom předminulou neděli hovořil v diskusním pořadu televize Prima Family. „Tak ona mi řekla mezi čtyřma očima – já nemůžu za ní mluvit, protože by mi mohla příště, až se potkáme, vynadat – ona mi řekla, že pokud do toho půjde Švejnar, tak by do toho eventuálně šla. Vůbec jsme neřešili, za koho nebo s kým,“ prohlásil Kubera, který v souvislosti s prezidentskou volbou manželku Václava Klause zmínil jako první už na začátku loňského února.
K rozhovoru zmíněnému Jaroslavem Kuberou došlo prý loni v květnu, kdy Livia Klausová v areálu Hipodromu Most dekorovala vítěze hlavního dostihu, který nesl její jméno. V jiném dostihu zase údajně předával cenu primátor Teplic Kubera. „Když jsme společně seděli u stolu, paní Livia mi v legraci vyčinila, že o možnosti její kandidatury tolik mluvím, že se ji pak na to lidé ptají. Když jsme šli poté ven, zeptal jsem se, zda o kandidatuře uvažuje. A ona odpověděla, že pokud bude kandidovat Jan Švejnar, tak ona také,“ popsal týdeníku Euro Kubera. Dodal, že první dáma má díky působení po boku Václava Klause zkušenosti s prezidentskou funkcí, znalosti protokolu a dalších náležitostí, má tedy ty „nejlepší předpoklady“. A dodal svůj obvyklý bonmot, že „by to bylo krásné, že pan prezident by zůstal manželem prezidentky, nota bene že by mohl být premiérem po dalších volbách a poté si by to vyměnili, jak se v některých zemích stává“.
Pokud by se Livia Klausová skutečně rozhodla kandidovat, patrně by neměla velký problém zajistit si potřebných padesát tisíc podpisů. Když totiž spolu s novinářkou Marcelou Pecháčkovou vydaly v listopadu 2009 rozhovor Smutkem neobtěžuji, získala kniha takřka vzápětí cenu Český bestseller v kategorii biografie. Během několika měsíců se prodalo mezi 30 a 40 tisíci výtisky, což je v dnešní době u tohoto typu literatury naprostý unikát. Velký úspěch mělo i propagační turné Klausové. „Všude byla velmi vřele vítaná,“ líčí Pecháčková. Mimochodem v poslední odpovědi knihy Klausová tvrdí, že by prezidentkou být nechtěla. Dnes už tak striktní není. Její možnosti zůstávají otevřené.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít