První české IPO v New Yorku

03. února 2012, 16:50 - Ondřej Hergesell
03. února 2012, 16:50

AVG Technologies

Brněnská společnost AVG Technologies, tvůrce antivirových počítačových programů, má za sebou debut na newyorské burze (New York Stock Exchange, NYSE). Firma tam minulý týden v primární nabídce akcií (IPO) uvedla osm milionů akcií, což při ceně 16 dolarů na jeden cenný papír představuje 128 milionů dolarů, tedy bezmála dvě a půl miliardy korun. Polovina prodávaných cenných papírů byly nově vydané akcie, druhou polovinu prodali dosavadní podílníci AVG v čele s investiční společností Enterprise Investors. Inkasované peníze hodlá firma použít na další rozvoj bezpečnostních programů, včetně antivirových softwarů pro chytré mobilní telefony.
Prodejní cena 16 dolarů na akcii ohodnotila celou společnost AVG na 870 milionů dolarů, tedy asi na 16,6 miliardy korun. Ačkoli kurz akcií během prvního dne obchodování spadl až na hranici třinácti dolarů za kus, považuje Ondřej Bartoš, investor technologických firem, IPO brněnské firmy na NYSE za obrovský úspěch. „Jsem nadšený, že se česká firma dostala na americkou burzu. Vývoj ceny možná působí trochu pod očekávání, ale to je způsobeno pesimismem panujícím na trhu vůči novým technologickým titulům a dlouhým obdobím příprav v AVG. Jsem přesvědčen, že investoři budou pozorně sledovat vývoj byznysu AVG a v horizontu několika měsíců, možná i dříve, se bude cena akcií zlepšovat,“ řekl Bartoš týdeníku Euro.
Software od AVG chrání více než 106 milionů počítačů ve 185 zemích světa. Většinu zákaznické báze tvoří takzvaní bezplatní uživatelé programů, přesto má AVG přes patnáct milionů platících zákazníků, kteří během prvních devíti měsíců loňského roku zaplatili na licencích 130 milionů dolarů. Celkové tržby ve zmiňovaném období dosáhly 198 milionů dolarů a čistý zisk se přiblížil hranici sto milionů, tedy asi 1,9 miliardy korun. AVG disponuje celosvětovou sítí distributorů, brněnský software prodává například Wal-Mart, tři čtvrtiny tržeb však inkasuje on-line, tedy prostřednictvím svého internetového obchodu.
Na NYSE se v současnosti obchoduje asi třináct procent akcií AVG, objem se však může časem měnit. Největším akcionářem firmy je s 28,1 procenta investiční fond TA AVG Luxembourg, vlastněný bostonskou společností TA Associates. Dosavadní držitel největšího balíku akcií, fond PEF V Information Technology II, ze skupiny Enterprise Investors, po IPO ovládá 26,74 procenta AVG; investiční fond Intel Capital patřící největšímu světovému výrobci počítačových čipů drží 11,88 procenta akcií. Balík 15,38 procenta akcií vlastní společnost Grisoft Holdings, kterou ovládá někdejší majoritní vlastník AVG Gabriel Eichler.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít