První česká aliance - Euro.cz

Přihlášení

První česká aliance

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
První česká aliance
Zdroj: Euro.cz

Plzeň chce nabídnout občanům dům integrovaných služeb

Prasklý přívod vody, vysoký účet za elektřinu a podezření, že plynové rozvody příliš netěsní. Občané Plzně budou první v republice, kteří všechny tyto záležitosti vyřídí na jedné telefonní lince, případně na jednom místě. Projekt multiutilitních služeb, který rozjíždí Západočeská energetika spolu s Západočeskou plynárenskou a Vodárnami Plzeň má však mnohem větší ambice: společná obchodní střediska v celém regionu a dům integrovaných služeb v Plzni.
Západočeská energetika (ZČE) a Západočeská plynárenská začaly letos v lednu se společným odečítáním elektřiny a plynu. Od dubna bude zákaznické telefonní centrum ZČE sloužit i pro zákazníky Západočeské plynárenské a Vodárny Plzeň. Dodavatelé elektřiny, plynu a vody budou mít společná obchodní střediska i v dalších velkých městech a zákazníci je na jednom místě najdou také na internetu.
Západočeský projekt multiutilitních služeb má název Aliance. Synergické efekty, a tím úsporu nákladů přinese především zúčastněným firmám. Jeden z autorů projektu, technický ředitel ZČE Igor Šmucr odhaduje, že ročně přinese úspory kolem padesáti milionů korun. Náklady spojené se zavedením společných zákaznických služeb se tak mohou vrátit do dvou let.

Zpoždění.
Před deseti lety zavedly multiutilitní systém britské a americké firmy a rychle se rozšířil do většiny západoevropských států. „Úspory mohou být obrovské a pro velké energetické a vodárenské firmy je to pokušení, kterému lze jen těžko odolat,“ říká jeden z předních českých odborníků, konzultant americké firmy Utilities & Infrastructure Pavel Policar.
Autoři plzeňského projektu Aliance se inspirovali ve Spojených státech. Zatímco v Evropě vznikají multiutilitní spojení většinou ve firmách se stejným vlastníkem, v USA je motiv úspor dost silný na to, aby se mezi sebou dohodli i dodavatelé s rozdílnými vlastníky.
V Plzni se domluvily jednotlivé firmy. V ZČE má dosud majoritu stát. Západočeskou plynárenskou ovládne po dokončení prodeje českého plynárenství německý koncern RWE, Vodárny Plzeň provozuje francouzská firma Vivendi. „S iniciativou přišly výkonné managementy firem,“ uvedl pro týdeník EURO ředitel Šmucr.
Úspora nákladů ovšem není jediným motivem. Dodavatelé energií mohou s postupným otevíráním trhu přijít o dosavadní zákazníky. U elektřiny, kde se již trh otevírá, si budou moci všichni zákazníci vybrat jiného dodavatele už za tři roky. „Nabídka kompletních služeb, pokud navíc budou dostatečně kvalitní, nám je pomůže udržet,“ připouští Šmucr.
To si uvědomují i další hráči energetického trhu. „Česká republika má pro multiutilitní projekty přímo ideální podmínky,“ řekl před časem jednatel české pobočky německé firmy E.ON Miroslav Píše. Dodavatelé elektřiny a plynu mají stejné zákazníky, protože území elektrárenských a plynárenských distribučních firem se v jednotlivých regionech překrývá.

Švecův sen.
Praha s nejlepšími „multiutiulitními“ podmínkami v Česku zatím žádný projekt společných služeb nemá. Náměstek primátora Petr Švec, který zastupuje magistrát v pražských síťových firmách, pro týdeník EURO uvedl, že se zatím ani nepřipravuje. „Byl to můj sen a věřím, že se snad splní mým následovníkům,“ řekl. Hlavní město má stejný okruh zákazníků nejen u elektřiny a plynu, ale také u tepla a vody. Všichni dodavatelé těchto služeb mají navíc – přes pražský magistrát – i stejného majoritního vlastníka. Náměstek Švec naznačuje, že dohoda vázne na vodárenské firmě Vivendi. „Již dnes se dá mezi dodavateli energií hovořit o spolupráci v oblasti odečtů a informačních technologií. Provozovatel vodohospodářské infrastruktury má své vlastní představy,“ uvedl.
„Synergie znamená ústupek z vlastních pozic a otevření se ostatním. Každý dodavatel má z minula založen jiný režim styku se zákazníky, jinou úroveň IT, a jiné způsoby zajišťování oprav a servisu,“ vysvětluje Švec.
Západočeši připouštějí, že spojení služeb několika firem není nic jednoduchého. Projekt Aliance připravovali s poradci společnosti Accenture, právní analýzu zpracovala firma Allen & Overy, účetní a daňové záležitosti společnost Andersen. Projekt se chystal rok a před jeho spuštěním se řešily nejen otázky spojené se založením nestandardního „společného podniku“, ale také například kolem ochrany osobních dat.
Pokud má projekt multiutilit fungovat v celém západočeském regionu, musí se připojit další vodárenské firny. ZČE chce koupit podíl v Chodských vodárnách. „O spolupráci jednáme v Klatovech, Sokolově a Chebu,“ říká Šmucr. Kromě dodavatelů vody, elektřiny a plynu počítá Aliance s připojením dalších síťových firem, specializovaných na dodávky tepla, odpady nebo telekomunikační služby. Vrcholem pyramidy má být plzeňský dům integrovaných služeb, který by měl do dvou let vyrůst vedle budovy ZČE. Kromě multiutilitních firem by v něm měly být i další služby. Obyvatelé města by si tak na jednom místě mohli vyjednat nejen záležitosti spojené se službami pro bydlení, ale také si vyřídit pas nebo řidičský průkaz.