Průzkum odhalil zákulisí unijní lobby

08. dubna 2009, 14:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
08. dubna 2009, 14:00

Většina evropských průmyslníků připouští, že zvlášť v čase krize je nezbytné ovlivňovat směřování evropské politiky pomocí lobbování. To probíhá především pomocí velkých podnikatelských federací, které jejich zájmy v Bruselu zastupují, ukázal průzkum EurActivu.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Podle 86% zástupců průmyslníků a 85% reprezentantů evropských podnikatelských komor je lobbování na půdě unijních institucí nejdůležitější činností v rámci tzv. „public affairs“ (tento výraz zahrnuje veškerý kontakt se všemi osobami, které mají vliv na určitý sektor podnikání a/nebo jsou jím ovlivňovány, tedy s tzv. stakeholdery).

Aktivity spojené s monitoringem a jednáním o připravované unijní legislativě považují za důležitější samotné podnikatelské asociace, než jejich členové. U první skupiny respondentů považuje monitoring a komunikaci za klíčové přes 80% respondentů, u podniků zastoupených v těchto asociacích přibližně 60% dotázaných. Co se nutnosti personálního zastoupení v Bruselu týká, to je samozřejmě také zásadnější pro průmyslové federace (84%), než pro jednotlivé podniky.

Obě skupiny dotázaných (asociace – 52%, podniky – 69%) se shodli, že největší výzvou při prosazování vlivu v Bruselu je sjednocení požadavků jednotlivých členů zájmové skupiny. Většina respondentů proto komunikuje se svými kolegy nejméně jednou týdně, a to zejména pomocí e-mailu (okolo 90% dotazovaných). Přes 60% respondentů si však stále „velmi cení“ osobního kontaktu.

Ze zástupců podnikatelských federací si 45% dotázaných stěžovalo, že nemohou svou funkci plnit tak efektivně, jak by si přáli kvůli nedostatku prostředků a podle 39% z nich je problematické sladit zájmy různě velkých společností (s různými rozpočty).

Více než polovina evropských podnikatelských asociací (51%) očekává v následujících letech rozšíření své členské základny, přičemž jen 5% je přesvědčeno o opaku. Zhruba polovina zástupců průmyslníků se domnívá, že počty členů federací se nebudou měnit; 41% čeká růst. Evropské průmyslové federace se v současnosti skládají ze 35% ze samotných firem (jejichž podíl roste) a zbytek tvoří národní podnikatelské komory.

Přes 90% respondentů z korporátní sféry v průzkumu uvedlo, že členství v podnikatelských komorách je jedním z důležitých nástrojů, jak dosahovat svých cílů v rámci „public affairs“. Skoro polovina firem je proto členem aspoň 5 podnikatelských komor.

Dan Luca, šéf public relations sítě EurActiv, k výsledkům průzkumu uvedl: „Podniky postupně vstupovaly a dále vstupují do rostoucího počtu podnikatelských asociací. Zatímco dnes je polovina z nich členy více než 5 těchto organizací, v roce 2007 jich bylo jen 25%.“ Luca dodal, že většina evropských průmyslových federací zahrnuje členy ze všech zemí sedmadvacítky.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že většina respondentů (jak federací, tak podniků) utrácí asi polovinu rozpočtu určenou na „public affairs“ v Bruselu, ale z toho jen necelá čtvrtina jde přímo na lobbování.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít