Průmysl zpomalil růst cen na 1,3 procenta. Zemědělci prudce zdražili

20. července, 09:51 - čtk
20. července, 09:51

Ceny průmyslových výrobců v červnu zpomalily meziroční růst na 1,3 procenta z květnových 2,3 procenta. Jde o nejpomalejší letošní tempo. Proti květnu průmyslové ceny klesly o 0,7 procenta, což byl největší meziměsíční pokles cen od letošního ledna. Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen v obchodech. Prudký růst cen pokračoval v zemědělství.

Na meziročním růstu průmyslových cen se podepsalo zdražení kovů o 5,7 procenta a těžby o 4,1 procenta. Potravináři zdražili svoji produkci o čtyři procenta, u mléčných výrobců šlo o 13procentní růst. Klesly naopak ceny dopravních prostředků o 2,5 procenta, ale také elektřiny a plynu. Meziměsíčně klesly významně ceny koksu a ropy, zatímco rostly ceny potravin, zejména masa a mléka.

Za propadem průmyslových cen stál podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové vývoj na trhu s ropou. „Cena ropy se v červnu propadla na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. V následujících měsících však ceny průmyslových výrobců začnou podle našeho očekávání opět růst. Měly by k tomu vést vyšší ceny ropy,“ uvedla.

Proti loňskému červnu se zvýšily také ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. V meziměsíčním srovnání klesly kromě průmyslu ještě ceny ve službách, naopak u zemědělských výrobců a stavebních prací stouply.


Vývoj české inflace:


source: tradingeconomics.com


Nejvýraznější meziroční růst cen, a to o 12,5 procenta, zaznamenali v červnu zemědělci. Šlo o podobně prudké tempo růstu jako v květnu. Za růstem stojí zejména živočišná výroba, kde ceny stouply o 18,9 procenta. Podražilo především mléko, a to o třetinu. Rostlinné výrobky podražily o 7,5 procenta v důsledku růstu cen čerstvého ovoce a olejnin.

Podle Steckerové budou ceny zemědělských výrobců pravděpodobně růst i nadále. Napovídají tomu odhady letošní sklizně, která bude proti loňsku horší. Růst výrobních cen v zemědělství se dříve nebo později promítne i do cen potravin pro konečné spotřebitele. „Podle šetření ČSÚ se v červenci cena másla za jeden kilogram přehoupla již přes 200 korun,“ podotkla.

Stavební práce podražily v červnu meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 1,5 procenta. Poskytovatelé služeb zvedli ceny proti loňskému červnu o 1,1 procenta, vzrostly zejména ceny za pojištění, zajištění a penzijní financování. V porovnání s letošním květnem ale ceny služeb klesly o desetinu procenta.

Statistici dnes také oznámili, jak se v květnu vyvíjely ceny v zahraničním obchodu. Vývozní ceny proti loňskému květnu stouply o procento, meziměsíčně o 1,1 procenta klesly. Dovozní ceny vykázaly meziroční růst o 3,2 procenta, proti dubnu ceny klesly o 1,4 procenta.

Dále čtěte:

Ceny průmyslových výrobců v květnu rostly pomaleji

Inflace zpomalila růst na 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít