Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,56 procenta, analytici očekávají další růst - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,56 procenta, analytici očekávají další růst

čtk,
Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,56 procenta, analytici očekávají další růst
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,56 procenta z prosincových 2,51 procenta. U hypoték s fixací na tři a pět let sazby vzrostly, naopak u fixací sedm a deset let průměrné sazby klesly. Vyplývá to z indexu společnosti Broker Consulting.

„Úroková sazba u hypotečních úvěrů se v průměru v posledních třech měsících drží na stabilní úrovni. Přelom roku 2019 a 2020 tak není žádným překvapením,“ uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Naopak velkým překvapením bylo podle něj zasedání bankovní rady České národní banky, která minulý týden nečekaně rozhodla o zvýšení sazeb. „To prakticky znamená zvyšování úrokových sazeb a zvyšování průměrné úrokové sazby. Již nyní můžeme u některých bank sledovat velmi rychlou reakci a zvyšování úroků 0,2 procentního bodu,“ dodal Novák.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

Hypotéka - ilustrační foto


Menší banky budou muset podle něj reagovat na rozhodnutí ČNB rychleji než velké bankovní domy. Těm se může podle něj vyplatit chvilku podržet sazby a strhnout v půlce prvního čtvrtletí objem hypoték na svoji stranu a získat tak větší podíl na trhu.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotečních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky Ok Point u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jde o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze