Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průměrná mzda stoupla o více než pět procent. Roste rychleji než loni

05. června 2017, 11:10 - čtk
05. června 2017, 11:10

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 5,3 procenta na 27 889 korun. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Po odečtení inflace, tedy růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Růst tak mírně předčil odhady analytiků a oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2016 zrychlil. Průměrná mzda vytrvale roste v Česku již od začátku roku 2014.

Odborníci očekávali růst průměrné mzdy zhruba o pět procent. Reálný růst mezd po odečtení inflace odhadovali na 2,5 procenta. „Mzdový růst podporuje velmi nízká nezaměstnanost. Ta klesla na rekordně nízké hodnoty a je v Česku dokonce nejnižší ze všech států Evropské unie. Poptávka i po méně kvalifikované pracovní síle zvyšuje mzdy u méně vydělávajících zaměstnanců,“ sdělil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Růst mezd na začátku letošního roku oproti konci předchozího roku zrychlil. Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 průměrná mzda meziročně stoupla podle dnešních údajů ČSÚ o 3,7 procenta na 29 309 korun. Reálně, po odečtení růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,3 procenta.

Zdroj: ČSÚ

„K akceleraci mezd přispívají zejména čím dál palčivější nedostatek volné pracovní síly a razantní zvýšení minimální mzdy,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek. Celoroční růst mezd, který odhaduje na pět procent, tak podle něj bude dostatečný k tomu, aby zajistil, že hlavním tahounem české ekonomiky zůstane soukromá spotřeba.

„Mzdy podpořilo napětí na trhu práce s nezaměstnaností nejnižší od roku 2008. Ta dává zaměstnancům a především odborům dobrou vyjednávací pozici. Proto lze očekávat další tlak na růst mezd. Očekáváme, že průměrná nominální mzda letos poroste o 4,5 procenta,“ uvedla rovněž analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.


Spočítejte si svoji čistou mzdu Mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy


Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že nejrychleji mzdy rostly pracovníkům ve stravování a ubytování, což souvisí se zavedením EET a také dalším růstem minimální mzdy. „Tento jedenáctiprocentní nárůst se mírně projeví i v celkové dynamice mezd v letošním roce a zvýší ji o několik desetin procentního bodu,“ uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd není dlouhodobě udržitelné. „Mzdy totiž rostou rychleji než produktivita práce, jednotkové mzdové náklady již druhým rokem stoupají a cenová konkurenceschopnost se zhoršuje. Dohromady s posilováním kurzu koruny jde o nebezpečnou kombinaci pro exportně orientovanou ekonomiku spoléhající zejména na výrobu a export zboží s nízkou přidanou hodnotou,“ uvedl.


Přečtěte si také:

Mzdy se liší podle pohlaví i podle krajů. Loni si nejvíc polepšili vojáci a dělníci


Z jednotlivých krajů si udržela nejvyšší mzdu jako obvykle Praha, ačkoli zaznamenala nejnižší růst z celého Česka. V Praze mzda stoupla o 4,3 procenta na 36 194 korun. Nejvýrazněji vzrostla mzda v Plzeňském kraji, a to o 6,8 procenta na 26 846 korun. Nejnižší mzdu měli stejně jako na konci loňského roku lidé v Karlovarském kraji, kde činila 23 807 korun.

V jednotlivých odvětvích se růst mezd lišil až zhruba o 11 procentních bodů, v žádném se ale výdělek nesnížil. Nejvýrazněji rostly mzdy v ubytování, stravování a pohostinství, kde si zaměstnanci polepšili o 11,8 procenta na 16 854 korun. I přes výrazný nárůst ale zůstává průměrná mzda v tomto oboru nejnižší ze všech odvětví. Nejvyšší byla mzda v informačních a komunikačních činnostech, kde dosáhla 54 090 korun.

Nejmenší přírůstek zaznamenala mzda v těžbě a dobývání, a to o 0,7 procenta na 30 196 korun. V tomto odvětví bývaly mzdy podle ČSÚ vždy nadprůměrné, v roce 2008 dokonce o čtvrtinu nad republikovým průměrem. Od roku 2012 je ale těžba černého uhlí na Ostravsku v útlumu a mzdový růst zpomaluje, uvedli statistici. V letošním prvním čtvrtletí tak byly mzdy v těžbě a dobývání již jen o osm procent nad celorepublikovým průměrem.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl meziročně o 5,2 procenta na 23 704 korun. U mužů dosáhl 25 905 korun a u žen 21 162 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed rozdělení hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly v prvním čtvrtletí 2017 mzdu mezi 13 200 korun a 43 107 korun.

Dále čtěte:

Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?

Němci zvyšují tlak na české dopravce: Plaťte řidičům naši minimální mzdu

Výdělky v sociálních službách se zvýší o 23 procent. Vláda mění tarifní tabulkyČtěte také

Praha Jaroslav Faltýnek

Mazalův otisk v dopravním podniku. Stopy Faltýnkova vlivu přetrvávají

Podniku radí Faltýnkův advokát a mezi kandidáty do vedení firmy je kupec „umělcova“…

před 4 hodinami

 Premiér Andrej Babiš (ANO)

Babiš chce zůstat premiérem, i kdyby byl v kauze Čapí hnízdo obžalován

Premiér Andrej Babiš (ANO) nerezignuje, pokud ho státní zástupce v kauze Čapí hnízdo…

před 7 hodinami

 Huawei, ilustrační foto

Firmu Huawei financují čínská rozvědka a armáda, tvrdí americká CIA

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují…

před 7 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče