Průměrná mzda stoupla o více než pět procent. Roste rychleji než loni - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Průměrná mzda stoupla o více než pět procent. Roste rychleji než loni

, čtk,
Průměrná mzda stoupla o více než pět procent. Roste rychleji než loni
Zdroj: Profimedia.cz

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 5,3 procenta na 27 889 korun. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Po odečtení inflace, tedy růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Růst tak mírně předčil odhady analytiků a oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2016 zrychlil. Průměrná mzda vytrvale roste v Česku již od začátku roku 2014.

Odborníci očekávali růst průměrné mzdy zhruba o pět procent. Reálný růst mezd po odečtení inflace odhadovali na 2,5 procenta. „Mzdový růst podporuje velmi nízká nezaměstnanost. Ta klesla na rekordně nízké hodnoty a je v Česku dokonce nejnižší ze všech států Evropské unie. Poptávka i po méně kvalifikované pracovní síle zvyšuje mzdy u méně vydělávajících zaměstnanců,“ sdělil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Růst mezd na začátku letošního roku oproti konci předchozího roku zrychlil. Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 průměrná mzda meziročně stoupla podle dnešních údajů ČSÚ o 3,7 procenta na 29 309 korun. Reálně, po odečtení růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,3 procenta.

Vývoj hrubé mzdy
Zdroj: ČSÚ

„K akceleraci mezd přispívají zejména čím dál palčivější nedostatek volné pracovní síly a razantní zvýšení minimální mzdy,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek. Celoroční růst mezd, který odhaduje na pět procent, tak podle něj bude dostatečný k tomu, aby zajistil, že hlavním tahounem české ekonomiky zůstane soukromá spotřeba.

„Mzdy podpořilo napětí na trhu práce s nezaměstnaností nejnižší od roku 2008. Ta dává zaměstnancům a především odborům dobrou vyjednávací pozici. Proto lze očekávat další tlak na růst mezd. Očekáváme, že průměrná nominální mzda letos poroste o 4,5 procenta,“ uvedla rovněž analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.


Spočítejte si svoji čistou mzdu
Mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy


Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že nejrychleji mzdy rostly pracovníkům ve stravování a ubytování, což souvisí se zavedením EET a také dalším růstem minimální mzdy. „Tento jedenáctiprocentní nárůst se mírně projeví i v celkové dynamice mezd v letošním roce a zvýší ji o několik desetin procentního bodu,“ uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd není dlouhodobě udržitelné. „Mzdy totiž rostou rychleji než produktivita práce, jednotkové mzdové náklady již druhým rokem stoupají a cenová konkurenceschopnost se zhoršuje. Dohromady s posilováním kurzu koruny jde o nebezpečnou kombinaci pro exportně orientovanou ekonomiku spoléhající zejména na výrobu a export zboží s nízkou přidanou hodnotou,“ uvedl.


Přečtěte si také:

Mzdy se liší podle pohlaví i podle krajů. Loni si nejvíc polepšili vojáci a dělníci

Ilustrační foto


Z jednotlivých krajů si udržela nejvyšší mzdu jako obvykle Praha, ačkoli zaznamenala nejnižší růst z celého Česka. V Praze mzda stoupla o 4,3 procenta na 36 194 korun. Nejvýrazněji vzrostla mzda v Plzeňském kraji, a to o 6,8 procenta na 26 846 korun. Nejnižší mzdu měli stejně jako na konci loňského roku lidé v Karlovarském kraji, kde činila 23 807 korun.

V jednotlivých odvětvích se růst mezd lišil až zhruba o 11 procentních bodů, v žádném se ale výdělek nesnížil. Nejvýrazněji rostly mzdy v ubytování, stravování a pohostinství, kde si zaměstnanci polepšili o 11,8 procenta na 16 854 korun. I přes výrazný nárůst ale zůstává průměrná mzda v tomto oboru nejnižší ze všech odvětví. Nejvyšší byla mzda v informačních a komunikačních činnostech, kde dosáhla 54 090 korun.

Nejmenší přírůstek zaznamenala mzda v těžbě a dobývání, a to o 0,7 procenta na 30 196 korun. V tomto odvětví bývaly mzdy podle ČSÚ vždy nadprůměrné, v roce 2008 dokonce o čtvrtinu nad republikovým průměrem. Od roku 2012 je ale těžba černého uhlí na Ostravsku v útlumu a mzdový růst zpomaluje, uvedli statistici. V letošním prvním čtvrtletí tak byly mzdy v těžbě a dobývání již jen o osm procent nad celorepublikovým průměrem.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl meziročně o 5,2 procenta na 23 704 korun. U mužů dosáhl 25 905 korun a u žen 21 162 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed rozdělení hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly v prvním čtvrtletí 2017 mzdu mezi 13 200 korun a 43 107 korun.

Dále čtěte:

Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?

Němci zvyšují tlak na české dopravce: Plaťte řidičům naši minimální mzdu

Výdělky v sociálních službách se zvýší o 23 procent. Vláda mění tarifní tabulky


Ohodnoťte tento článek
Diskuze