Prověřte si zemi i partnery

03. dubna 2006, 00:00 - admin
03. dubna 2006, 00:00

EVROPSKÉ STÁTY Živnostníci, kteří chtějí obchodovat s cizinou, často dělají zásadní chybu: nezajímají se o právní systém cizí země a málo prověřují obchodní partnery. Například i zdánlivě velmi výhodný obchod s Turky se může proměnit v noční můru.

EVROPSKÉ STÁTY Živnostníci, kteří chtějí obchodovat s cizinou, často dělají zásadní chybu: nezajímají se o právní systém cizí země a málo prověřují obchodní partnery. Například i zdánlivě velmi výhodný obchod s Turky se může proměnit v noční můru.

Na byznysu s cizinou se dá velmi slušně vydělat, ale pokud podnikateli chybí základní informace, jde spíš o sázku do loterie. Profit se o situaci v cizích zemích informoval v pobočkách agentury CzechTrade. Tato vládní agentura má kanceláře po celém světě.

RIZIKOVÝ BYZNYS V TURECKU

Čeští podnikatelé, kteří obchodují s Turky, se potýkají s celou řadou závažných problémů. Země dosud není členem Unie a její zákony ohledně vymahatelnosti dluhů nejsou v souladu s evropským standardem. „Asistuji zde v současnosti pěti českým firmám, které vymáhají pohledávky vůči tureckým firmám. Turecké dodavatelskoodběratelské vztahy jsou poněkud odlišné od evropského a českého standardu. České firmy mnohdy nedoceňují tyto odlišnosti a zahajují spolupráci s místními firmami bez dostatečné znalosti místních specifik,“ vysvětluje Miroslav Kelnar z českého velvyslanectví v Istanbulu. Tuzemští podnikatelé prý často akceptují dodací podmínky, které jsou pro toto teritorium riskantní, tedy například přistupují na podmínky plateb až po vydodání zboží, či platby předem před odesláním zboží z Turecka do Česka.

Příčinou mnoha potíží je také turecké soudnictví. „Příkladem nedostatečné úrovně tureckého soudnictví mohou být potíže českého dodavatele osvětlení pro kuchyňské trouby. Tato česká firma dokonce byla tureckým právním systémem protiprávně postižena,“ tvrdí Kelnar.

V Turecku údajně jsou stejné podmínky jako v Česku na počátku 90. let minulého století. Dochází k rozsáhlému tunelování podniků. Hlavní firma si založí dceřinou společnost a vezme si na ni úvěry. Poté firma aktiva převede na sebe a na dceru nechá vyhlásit konkurz. Banky v Turecku poskytují úvěry jak na běžícím pásu a místní podnikatelé jsou velmi zadlužení. V zemi se údajně uskuteční až 3500 bankrotů za rok.

BEZPROBLÉMOVÉ ŠVÉDSKO

Opakem Turecka je Švédsko. Zde Češi nemají žádné větší obtíže s vymáháním práva. Pokud má správce konkurzní podstaty zkrachovalé švédské firmy k dispozici prostředky z jejího majetku a pohledávky českého subjektu jsou řádně přihlášeny, pak je šance na získání alespoň částečné platby dobrá. „Švédsko je vyspělá země s velice nízkou mírou rizika a vymahatelnost práv je zde dobrá. Většinou k ní není nutné přikročit, protože valná většina dohodnutých obchodů funguje bez nutnosti řešit spory právními a jinými cestami,“ tvrdí Tomáš Rak ze švédské pobočky CzechTradu.

Právní vymahatelnost je relativně bezproblémová také ve Velké Británii a Francii. České firmy se ve Francii však začínají potýkat s dovozem čínských plagiátů. Překvapivá informace přišla také od Aleše Synka z pobočky CzechTradu na Ukrajině. Místní podnikatelé se k českým nechovají o nic hůře než jinde. „Firmám s vymahatelností jejich práv pomáhá například Mezinárodní arbitrážní komerční soud. Pokud se ještě nejedná o soudní spor, ale je třeba lobbing v zájmu české firmy, podnikatelé se obracejí také na ambasádu,“ tvrdí Synek.

KDE JSOU POMALÉ SOUDY? V Maďarsku, Španělsku a Polsku se soudní spory mohou táhnout roky. České firmy v Maďarsku se nejčastěji potýkají s nízkou platební morálkou místních podnikatelů. Extrémní případem z poslední doby byla firma, která měla u maďarského partnera velkou pohledávku starou déle než dva roky. „V takových případech doporučujeme firmám obracet se na specialisty na vymáhání dluhů. Spolupracujeme například s firmou Creditreform. Podle jejich zkušeností je nutné, aby postižené firmy začali jednat co nejdříve po zjištění dluhu, nejlépe do tří měsíců po uplynutí doby splatnosti. Kancelář CzechTradu v Budapešti uzavřela s touto společností dlouhodobou dohodu o spolupráci. Ta českým firmám mimo jiné garantuje zvýhodněnou sazbu při zjišťování bonity jejich maďarského partnera,“ říká Jaroslav Seidl z maďarské pobočky CzechTradu. Tato služba českého podnikatele stojí přibližně 1000 korun, ale může mu do budoucna ušetřit spoustu starostí a nepříjemných překvapení. „Vždy je lepší mít domluvené arbitrážní řízení nebo právo české či právo třetí země. V jiném případě bude mít španělská firma vždy výhodu,“ vysvětluje Petra Konvičková z CzechTradu v Madridu. Zástupce polské pobočky CzechTradu doporučuje využít arbitráže u hospodářských komor. „V Polsku je tento postup velmi efektivní, rychlý a méně nákladný,“ říká Jan Banot. PRAKTICKÉ RADY

JAK SE VYHNOUT KOMPLIKACÍM **prevencí problémů s vymahatelností práv je informovanost: Je nutné znát právní prostředí obchodního partnera při uzavírání smluv věnujte zvýšenou pozornost při volbě rozhodného práva a příslušného orgánu pro řešení sporů případné nejasnosti co nejrychleji konzultujte s příslušným zastupitelským úřadem na komunikaci s asijskými firmami je rozumné najmout si opravdu zkušeného právníka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít