Prověřte si své partnery

27. března 2006, 00:00 - PETR BÝM
27. března 2006, 00:00

SLEDOVÁNÍ PODNIKATELSKÝCH VAZEB: Klasická otázka "kdo s kým, o čem, pro koho" je na místě vždy, zvláště když jde o obchodní partnery. Získat potřebné informace sice není tak úplně snadné, ale informační technologie na tento problém už mají odpověď. Jedna z nich se jmenuje Systém sledování vazeb.

SLEDOVÁNÍ PODNIKATELSKÝCH VAZEB: Klasická otázka „kdo s kým, o čem, pro koho“ je na místě vždy, zvláště když jde o obchodní partnery. Získat potřebné informace sice není tak úplně snadné, ale informační technologie na tento problém už mají odpověď. Jedna z nich se jmenuje Systém sledování vazeb.

Znát svého odběratele či dokonce partnera při realizaci nějakého podnikatelského projektu, je v podstatě nutností. Základní rešerši informací o té či oné firmě si už dokáže provést každý, kdo se pohybuje v hospodářském životě. Všeobecně užívané nástroje (například internetová verze obchodního rejstříku) jsou ovšem informačně kusé, a to platí hlavně pro sféru finančních poměrů.

Bez potřebného softwaru vám rejstřík také mnoho nepomůže ani při mapování personálních a majetkových propojení. Diagnostikovat finanční zdraví obchodního partnera a také jeho vazby s jinými firmami a osobami poměrně spolehlivě dokáže Systém sledování vazeb (SSV). Ten prolustruje danou firmu za pár sekund, za což zaplatíte několik stokorn.

Relativně mladá společnost SinTe (je součástí holdingu Sindat Group, který je mimo jiné největším středoevropským výrobcem umělého kamene) se na českém trhu informačních technologií etabluje mimo jiné právě v oblasti tvorby a využívání informačních databází. SSV má ve své nabídce už tři roky.

Zájem postupně roste: jestliže v roce 2003 systém „vyřídil“ tři tisícovky dotazů, loni už jich bylo šestkrát více. „Vzhledem k tomu, jaké v české ekonomice panují poměry, je počet uživatelů i dotazů zatím relativně nízký,“ říká Hana Krásová, která má v SinTe systém na starosti. Podle ní se v Česku o takovýchto nástrojích mnoho neví: „Uživatele Systém sledování vazeb své klienty často překvapí svou informovaností - například to platí pro dluhy u VZP,“ vysvětluje. Právě tato informace je poměrně klíčová. „Kdo měl jednou dluhy u VZP, objeví se v databázi dlužníků takřka pravidelně zanedlouho znovu,“ dodává s tím, že nejen v tomto případě SSV sleduje historii informačních databází, zaznamená tedy i už reálně neexistující dluhy.

JAK NA TO V současnosti je v Česku k dispozici řada databází. Z podnikatelského hlediska obsahují řadu cenných informací, které mají vysokou hodnotu zvláště v počátečním stadiu navazování obchodního partnerství. SSV využívá celkem 35 registrů - vedle už zmíněného obchodního rejstříku jsou to například Centrální evidence úpadců, seznam dlužníků vedených Českou konsolidační agenturou či Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Některé informační zdroje jsou v podnikatelské veřejnosti takřka neznámé, například ministerstvo práce a sociálních věcí provozuje portál pod nepříliš výstižným názvem „Správa služeb v nezaměstnanosti“, kde lze najít kompletní seznam návrhů na konkurz.

Většina takových databází je veřejně přístupná - někdy bezplatně, jindy za různě konstruovaný poplatek. Obcházet všechny z nich je ale kromě jiného časově velmi náročné. SSV takový monitoring provede v podstatě okamžitě. Prostřednictvím výstupu lze zmapovat všechny relevantní ekonomické vztahy, vazby mezi osobami a firmami, jejich „přítomnost“ v databázích dlužníků, úpadců či konkurzů (zajímavé by nepochybně byly i příslušné výpisy z katastru nemovitostí, vzhledem ke konstrukci poplatků ale tuto databázi systém nevyužívá).

Vedle sběru informací o konkrétním subjektu lze SSV využít jaksi naopak. Třeba k vygenerování určitého typu společností v daném regionu a samozřejmě finančně „zdravých“. Mezi uživateli systému je také často využíván takzvaný black list. Ten průběžně monitoruje negativní informace o určeném subjektu a dává signál, jakmile se objeví třeba v některé dlužnické databázi. Variací využití je poměrně mnoho, každý uživatel proto projde malým školením.

KDO MYSLÍ NA ZADNÍ KOLEČKA

„Každým dnem aktualizujeme informace o desítkách tisíc společností,“ říká Krásová. Počet prověřovaných firem je tedy vysoký, totéž platí pro počet dotazů, ovšem jednotlivých uživatelů je až překvapivě málo. Stálé připojení má dnes na SSV kolem sedmdesáti institucí. Mezi nimi dominují především státní a pak finanční instituce - Česká národní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka a Česká konsolidační agentura na jedné straně, na druhé pak třeba ČSOB, Raiffeseinbank či ŠkoFIN. Zcela stranou - vlastně už mimo dosah provozovatele SSV - potom jsou organizace, které si koupily celý systém (data jsou těmto majitelům prostřednictvím SinTe průběžně aktualizována). Jsou to především tajné služby. Systém však využívají také některá média, zabývající se investigativní žurnalistikou. Tato zákaznická obec pak platí poplatky v řádu tisíců korun měsíčně za aktualizaci dat. Výhodou pro ně je, že zároveň může SSV využívat neomezený počet osob dané organizace.

Pro malé a střední podniky ovšem permanentní napojení na systém nemá obvykle smysl - proto existuje možnost vznášet dotazy na konkrétní subjekty ad hoc, což je služba, jejíž cena se počítá v řádu stokorun. „Záleží přitom na hloubce či úrovni rešerše, máme jich celkem 14, ale obyčejně už rozkrytí čtyř úrovní ukáže vše potřebné,“ říká Krásová.

Konkrétních jednorázových dotazů se prostřednictvím SSV vyřizuje desítky týdně. Vzhledem k mizerné platební morálce, která v Česku přes určitá zlepšení stále vládne, je tak nízký počet pozoruhodný. V žebříčku Evropský platební index, sestavovaný společností Intrum Justitia Group, se Česká republika loni umístila na jednom z posledních míst. Z téhož šetření vyplynulo, že se domácí firmy o své pohledávky ani příliš nestarají - soudní vymáhání stejně jako účtování penále je spíše vzácné.

Podobné zkušenosti mají i úvěrové pojišťovny. „Úroveň pojištění platebních vztahů je v Česku v porovnání se západní Evropou tak pětinová,“ tvrdí Hynek Rasocha z Euler Hermes Čescob. O to více by se měla v podnikovém finančním managementu uplatňovat prevence, třeba v podobě využití systému na sledovaní podnikatelských vazeb. Tím spíše, že i tato služba už působí v konkurenčním prostředí. Podobný produkt nabízejí rovněž společnosti Čekia a Aspekt Central Europe Group.

KONKURENCE NESPÍ

Systém, s jehož pomocí prolustrujete svého partnera či jakoukoli jinou osobu či firmu, od loňského podzimu nabízí také společnost Čekia. Její BIZguard sleduje zejména data personální (statutární orgány, management), majetkové (vlastníci, dceřiné společnosti), obchodní (auditoři, významní dodavatelé) a v neposlední řadě také „negativní“ informace, jako jsou konkurzy, likvidace či exekuce. Celkově systém pracuje s více než třemi miliony vazeb, které jsou zachyceny v podobě aktuální i historické. BIZguard v současnosti využívá několik desítek klientů, měsíční poplatky za on-line připojení se pohybují v řádu tisíců korun. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít