Protikrizový balíček dopadl i na leasing

29. října 2009, 05:25 - Tomáš Johánek
29. října 2009, 05:25

Podnikatelé mohou do konce června příštího roku využítmimořádné zrychlené odpisy. Na dopad této novely v oblasti poskytování leasingových služeb jsme se zeptali výkonného ředitele společnosti ČSOB Leasing pro finanční řízení Petra Jeníčka.

Jak ovlivní zrychlené odpisy leasingový trh?

Novela zákona o dani z příjmů má pomoci firmám a podnikatelům zvýšit investice do nových automobilů, strojů a zařízení. Novela umožňuje toto zvýhodnění promítnout i pro pořízení majetku formou finančního leasingu a my jsme samozřejmě promítli toto zvýhodnění i do našich produktů pro podnikatele. V oblasti financování je dnes leasing zcela nezastupitelný, je jednou z nejdůležitějších forem financování investic podnikatelských subjektů, a tato legislativní novela ji ještě zvýhodňuje.

Počítáte s tím, že firmy budou novou možnost využívat?

Možnost promítnout nové investice rychleji do nákladů a tomu i uzpůsobenou nabídku krátkého leasingu firmy určitě využijí. A to nejen ty, jež jsou momentálně v dobré finanční situaci a potřebují snížit svou daňovou zátěž, ale i ostatní, které se i přes krizi připravují na budoucí růst a rozvoj. Využijí ji i ti zákazníci, kteří potřebují pořídit investice, jejichž doba ekonomické spotřeby je kratší než 54 měsíců, což byl dřívější limit pro dobu trvání smlouvy o finančním leasingu.

Jak jste reagovali na zkrácení odpisu, pokud jde o nabídkupro podnikatele?

Nově nabízíme produkt Invest-LEASE, který přináší výhody zkrácení doby leasingu od 24 do 48 měsíců, respektive od 12 měsíců pro první odpisovou skupinu, a umožňuje optimalizovat daňovou zátěž zákazníků. Při pořízení osobních, užitkových a nákladních automobilů či strojů nově pořízených v období od 20. července 2009 do 30. června 2010 si může podnikatel zvolit trvání smlouvy v rozmezí 24 až 48 měsíců, samozřejmě při zachování dřívějších možností 54, 60 a více měsíců.

Letos jsme se dočkali několika legislativních změn. Můžete je stručně shrnout?

Od počátku roku 2009 začala platit novela zákona o DPH, která upravila podmínky odvodu DPH u finančního leasingu. Prvním dubnovým dnem vstoupila v platnost novela zákona o DPH, která umožnila odpočet DPH při pořízení osobního automobilu. Leasingové financování se tím pro podnikatele stalo levnější o 19 procent DPH z ceny vozu. Od 20. července platí výše popsaná novela zákona o dani z příjmů zkracující dobu odpisování u nově pořízeného majetku. Letošní legislativní změny leasingu neuškodily, většinu z nich jsme naopak dokázali využít pro zlepšení podmínek a parametrů financování pro naše zákazníky, především pro podnikatele a firmy, tvořící hlavní zákaznickou skupinu naší společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít