Proti supermarketům máme zbraň

20. prosince 2004, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
20. prosince 2004, 00:00

OBCHODY PRO CHOVATELE O distribuci krmiva pro domácí mazlíčky se dělí supermarkety, drogerie a menší chovatelské obchůdky. I když by se mohlo zdát, že malí obchodníci nemohou v konkurenci řetězců přežít, opak je pravdou.

Jaroslav Lameš má svůj krámek přímo v budově veterinární kliniky. foto: Profit - Martin Siebert

 

OBCHODY PRO CHOVATELE O distribuci krmiva pro domácí mazlíčky se dělí supermarkety, drogerie a menší chovatelské obchůdky. I když by se mohlo zdát, že malí obchodníci nemohou v konkurenci řetězců přežít, opak je pravdou. Objem prodaného krmiva u nás stále roste. „Mírně však klesá peněžní obrat, což souvisí s poklesem cen a konkurenčním bojem,“ říká Petr Uchytil, mluvčí řetězce Delvita. Konkurují si desítky výrobců krmiv, velký boj je ale i mezi obchody, které krmení distribuují. Na jedné straně stojí velké supermarkety a drogerie, na druhé stovky menších specializovaných chovatelských obchodů. V ostré konkurenci, která tlačí ceny dolů, mají obchůdky nevýhodu, protože prodávají menší objemy. Supermarketu stačí daleko menší marže a navíc má při jednání s výrobcem silnější pozici. „Někdy prodávají v samoobsluhách stejný druh krmení levněji, než za kolik ho já nakupuji od výrobce,“ stěžuje si majitel chovatelského obchodu Jaroslav Lameš. MALÍ - PORADÍME, POSLOUŽÍME Přesto mají malé obchody šanci. Spočívá v individuálním přístupu k zákazníkovi. Prodavač v takovém obchodu většinou dobře zná přednosti jednotlivých druhů krmení a dokáže poradit. „Pokud chcete jako spotřebitel vědět, co je nejlepší pro vašeho mazlíčka, v supermarketu vám nikdo neporadí,“ říká belgický podnikatel Philippe d´Exelle, který k nám dováží krmivo distribuované výhradně ve specializovaných obchodech. „V současné době zaznamenáváme návrat k maloobchodům. Lidé se znovu chtějí cítit jako páni zákazníci, chtějí být informováni o výrobcích a vyžadují od prodejce osobní přístup,“ vysvětluje. Malé obchody se proto zaměřují hlavně na kvalitnější a dražší typy krmiv. „V e specializovaných prodejnách nabízíme značky, které potřebují speciální péči - co se odborného dohledu i případných konzultací týče - a proto nejsou vhodné do moderního typu obchodu,“ tvrdí Miroslav Lizec ze společnosti Nestlé. Obchodník Jaroslav Lemeš k tomu podotýká: „Krmení, které se v supermarketech neprodává, odebírám rád. Vím, že pokud ho chce chovatel koupit, tak zkrátka musí přijít ke mně.“ VELCÍ - NAKUPUJTE PO PYTLÍCH**

Pro supermarkety je naopak ideálním segmentem levné krmivo, které se prodá ve velkém množství. „Pokud se podíváme na levné výrobky, budou pro ně vhodné supermarkety. Mohou vygenerovat obrovský obrat během relativně krátké doby,“ konstatuje Philippe d´Exelle. Supermarketům nahrává současný trend, kdy mají lidé tendenci kupovat velká balení. Výjimkou jsou krmiva pro kočky, kde stále dominují menší a dražší konzervy. „Psí krmivo je naopak nejčastěji nakupováno po velkých několikakilogramových baleních,“ říká mluvčí Delvity Petr Uchytil. Například šestnáctikilový pytel levného druhu granulí přitom vyjde zhruba na 800 korun.

PODÍL NA PRODEJI KRMIVA PRO PSY

 Potraviny a smíšené zboží pod 50 m26 %
 51 až 1000 m232 % 
 nad 1000 m244 % 
 Prodejny pro chovatele18 % 

RENESANCE MALÝCH OBCHŮDKŮ

Podle Philippe d´Exelle byl v celoevropském měřítku před deseti až patnácti lety maloobchod pod velkým tlakem a mnoho obchodníků zkrachovalo. Teď ale nastává i v krmivech renesance malých obchodů. Podle d´Exelle ale musejí obchodníci využít zmíněnou zbraň. Tedy nejen prodávat, ale také radit. „Bohužel vidíme, že postoj některých maloobchodních prodejců se mění přesně opačným směrem. To jest z role člověka poskytujícího informace pouze do role distributora.“ Možná právě v tom se rozhoduje, kdo z drobných prodejců zkrachuje, kdo přežije a kdo bude vydělávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít