Proti proudu

08. prosince 2008, 00:00 - M. Martinovičová, J. Němeček
08. prosince 2008, 00:00

Od ledna si připlatíme za elektřinu.

Ceny se zvýší až o 18 procent, a to i přes to, že na světových trzích elektřina zlevňuje. Stát i energetické firmy uklidňují: „Nakonec nebude tak zle.“ Kritici ovšem skokové zdražování označují za nemravné.

Elektřina pro domácnosti a drobné podnikatele počátkem příštího roku zdraží. Hlavní dodavatel elektrické energie na domácí trh, společnost ČEZ, sice oznámí přesnou cenu až v lednu, už dnes je ale jasné, že odběratelé této společnosti si připlatí nejméně desetinu současné ceny. Zástupci firmy se minulý týden setkali s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem a navrhli, jak dopady zdražování minimalizovat.

Další dva dodavatelé elektřiny na český trh přitom hodlají zdražit dodávku energie pro malé podnikatele ještě víc. Pražská energetika zásobující elektřinou zejména metropoli o 14,4, E.ON operující na jihu Čech a Moravy až o 18 procent. Důvody jsou přitom odlišné. ČEZ není jen distributorem, ale i výrobcem, a vytváří si finanční rezervy na výstavbu nových elektráren. Druhé dvě společnosti zase nemají vlastní výrobní zázemí a jsou závislé na zdrojích ze zahraničí, jejichž ceny se při energetických aukcích letos rychle zvyšovaly. Nákupní ceny pro tyto společnosti na příští rok se tak vyšplhaly až na cenu o pětinu vyšší, než má ČEZ z vlastních zdrojů. Po tomto zdražení se cenové hladiny v Česku a okolních státech, především v Německu, v podstatě srovnají.

Světlé stránky krize

S koncem finanční krize by ovšem během několika měsíců mohlo překvapivě dojít i k poklesu cen za silovou energii. „Věřím, že ceny nemusí jen stoupat, ale když to trh dovolí, měly by i klesnout,“ říká optimisticky šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Prozatím se ale musíme připravit na vyšší cenu elektřiny. Podnikatelé se přitom netají tím, že to nebude jediné zdražování, které trh čeká. Vyšší provozní náklady z důvodu dražší energie totiž podniky nedokáží zcela rozpustit v maržích nebo zisku. Porostou tak ceny výrobků i služeb. O kolik, to se zatím nikdo neodvažuje odhadnout. „Podnikatelům se neúměrně zvyšují náklady, které se pak promítají do konečných cen výrobků. Pro mnoho malých podniků to může znamenat i jejich likvidaci,“ říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Velké jednání státu a energetických společností o chystaném zdražování proběhne tento pátek. „Zdražení už bylo ohlášeno, firmy s ním alespoň předběžně začaly počítat v kalkulacích pro příští rok. I když nakonec třeba i dojde k nějaké dohodě a útlumu proti oznámeným cenám, kvůli očekáváním trhu je už dnes zaseto ke zdražování,“ obává se jeden z vládních poradců, který si nepřál zveřejnit jméno. „Nejde přece jen o elektřinu, výrobci nejspíš budou profitovat z poklesu cen pohonných hmot, asi tak rychle neporostou mzdy – prostě těch faktorů je víc,“ nevidí situaci tak černě ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Vsaďte si na ceny

CO NABÍZÍ ČEZ

MALÝM PODNIKATELŮM

1) Zafixovat si cenu pro rok 2010, která bude stanovena společností ČEZ. Cena pro tento rok bude garantována jako nižší než v roce 2009. Tuto variantu bude možné využít pouze do konce února 2009.

2) Na přelomu února a března 2009 vyhlásí ČEZ aktuální ceny z ledna a února, a v průběhu března a dubna bude podnikatel moci porovnat, jestli cena klesá či stoupá. Bude-li to pro něj výhodné, může si cenu pro sebe zafixovat jako odběrní cenu pro rok 2010. Tuto možnost bude mít do konce dubna 2009.

3) Pokud si podnikatel nezvolí variantu první ani druhou, stanoví ČEZ cenu pro rok 2010 pod veřejnou kontrolou na podzim 2009 podle nákladů na pořízení elektřiny. Tato cena pak bude platit pro odběr v roce 2010.

Pramen: ČEZ

Nepříznivou reakci veřejnosti i státu si přesto rychle uvědomil i lídr trhu, energetický gigant kontrolovaný vládou, ČEZ. S předstihem oficiálního jednání tak už minulý týden navrhl plán, jak by se domácnosti a menší podnikatelé mohli proti dalšímu růstu cen alespoň na čas zajistit. „Člověk má tři možnosti. Může preferovat jistotu a zafixuje si cenu na dva roky, nebo zůstane u starého systému s tím, že je přesvědčen, že cena bude klesat. Další možnost je, že si zvolí měsíční a kvartální produkty, které se mění v čase,“ vyjmenovává obchodní ředitel společnosti Alan Svoboda.

Spolek proti nemravným cenám elektrické energie ale před tímto plánem varuje. „Fixace cen je vzhledem k současnému prudkému a nesmyslnému zdražování zdánlivě příznivá. Podle předpokladu vývoje cen na rok 2010 však můžeme očekávat zlevnění. Pokud ale bude cena na dva roky pevná, domácnosti a malé podniky zlevnění nepocítí,“ varuje mluvčí spolku Jiří Chvojka. Dodává, že plán ministerstva průmyslu a obchodu a ČEZ je pouhým populistickým krokem. ČEZ se ale brání. „Každý si může vybrat a spočítat, co je pro něj nejvýhodnější,“ říká středočeský manažer komunikace ČEZ Martin Pavlíček. „Osobně počítám s tím, že si pro svou domácnost cenu nejspíš zafixuji,“ dodává šéf firmy Martin Roman.

Celkem spokojeně se tváří i zástupci podnikatelů. „Na základě našeho požadavku se společnost ČEZ rozhodla jako pomoc malým a středním podnikům snížit původně uvažovaný růst cen elektřiny na úkor svého zisku, aby pomohla překlenout hospodářský útlum vyvolaný světovou ekonomickou krizí,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Ceny elektřiny půjdou spíš dolů

Jak to tedy bude v příštích letech s vývojem cen elektřiny podle odhadů analytiků? „Změny cen energií v Česku jsou hodně ovlivňovány regulací, která způsobuje, že na změny na světových trzích reagujeme se zpožděním a skokově. To je i příčinou růstu cen elektřiny v situaci, kdy ceny energií ve světě obecně klesají,“ vysvětluje Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny.

V horizontu nejméně šesti měsíců lze čekat pokračování hospodářských problémů, a tedy i nižší poptávky po energii. „To by mělo držet ceny energií,“ tvrdí Mokráš. V dlouhodobém horizontu to ovšem podle jeho slov může způsobit problémy. Při nízkých cenách mohou být investice do energetické infrastruktury omezené a až dojde k oživení ekonomiky, může to vést k nedostatku zdrojů a velmi prudkému růstu cen.

Ani Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus, nečeká v příštím roce další růst cen elektřiny, ale spíš stagnaci či pokles. „Finanční krize se odráží také v cenách energií, které od léta výrazně klesají, a lze předpokládat, že dokud budou přetrvávat problémy ekonomik, nebudou tlaky na jejich opětovný růst,“ říká. Jinými slovy, pokud by například ceny elektrické energie zůstaly během alespoň první poloviny příštího roku stejné jako nyní a výrazně by se nezměnil ani kurz koruny vůči euru a dolaru, nemusela by elektrická energie pro rok 2010 vůbec zdražit a vyloučit nelze ani její zlevnění. Poté, co finanční a ekonomická krize pomine, je nutné opět počítat s
růstem cen energií ve středoevropském regionu, shodují se pozorovatelé trhu.

Hlavní je cena elektřiny jako komodity

Jaké vlastně jsou hlavní faktory zdražování elektřiny? „Jednoznačně je to růst cen na velkoobchodním trhu, tedy růst ceny silové elektřiny, který jsme pozorovali v první polovině roku a který souvisel s boomem komodit obecně v čele s ropou,“ vysvětluje Procházka. Silová elektřina dnes tvoří již více než polovinu konečné ceny, kterou platí domácnosti. Obchoduje se volně na trhu, není regulována a závisí především na vývoji poptávky a nabídky v daném regionu a na cenách ostatních komodit. Zbylou část ceny, kterou za elektřinu platíme, tvoří regulované složky, které má pod kontrolou Energetický regulační úřad. Zde se jedná například o inflaci, cenu za využití přenosových soustav, poplatky za distribuci a systémové poplatky. V čase roste podíl silové elektřiny, protože její cena roste rychleji než cena regulovaných složek.

Jak ovlivňuje cenu elektřiny politika ČEZ? „Především nepřímo, prostřednictvím množství elektrické energie, kterou vyrobí. Jinak je jeho vliv na cenu elektřiny omezený. Na velkoobchodním trhu je příjemcem ceny, která vznikne působením poptávky a nabídky, u distribuce má ruce svázány regulátorem,“ vysvětluje Procházka. Obecně hraje největší roli to, kolik elektrické energie se vyrábí a kolik se jí spotřebovává. Jinými slovy, elektřinu zdražuje nedostatek elektráren nejen u nás, ale i v okolních státech a také ekonomický růst, který vede k růstu spotřeby. „Totéž platí i naopak, čili nižších cen bychom mohli dosáhnout větší a rychlejší výstavbou elektráren nebo nižší poptávkou vlivem úspor či krize,“ myslí si Jan Procházka.

Se svým hodnocením není sám – podobný názor má i zástupce malých a středních podniků Šeich: „Energetické společnosti na českém trhu vystupují jako nesoutěživé monopoly, které místo toho, aby v rámci spravedlivé hospodářské soutěže reagovaly na současnou situaci na trhu při aktuálním poklesu ceny ropy a uhlí logickým poklesem cen elektřiny, tyto ceny naopak zvyšují.“ Podle něj jde především o kompenzování finančních ztrát společností z důvodu rozvíjející se výroby podporované elektřiny (například obnovitelných zdrojů energií), dále o zvyšování jejich investic do rozvoje. Energetici si v neposlední řadě potřebují vynahradit pokles výnosů z aukcí, které snižovaly cenu dopravy elektřiny, i očekávané snížení spotřeby elektřiny.


Čtěte také

 Balkánská expanze ČEZ, ilustrační foto

Dozvuky nákupního šílenství: ČEZ počítá náklady balkánského dobrodružství

Srážka s realitou v Albánii, Bulharsku i Turecku se akcionářům ČEZ prodražila.

před 7 hodinami

 Titulka Export a podnikání 5/19

Export a podnikání - Aktuální číslo

Do Ruska už dávno nemíří třetina českého zahraničního obchodu, jak tomu bylo před rokem 1…

před 7 hodinami

Události  Následky vichřice - ilustrační foto

Nárůstem CO2 by do roku 2070 mohla zmizet desetina hmoty dřevin, tvrdí vědci

Do roku 2070 by mohlo zmizet deset procent hmoty dřevin, které jsou vázané na půdní houby…

19. května 2019

Praha  Pražské byty

Ceny starších bytů v Praze meziročně stouply o 5,7 procenta na 88 tisíc korun za metr čtvereční

Průměrné ceny starších bytů v Praze vzrostly do konce března meziročně o 5,7 procenta na …

19. května 2019

 D11

Pomalé předjíždění, blokování prostředního pruhu aneb Nejčastější chyby řidičů na dálnici

Čas od času se v hlavním zpravodajství objeví „šokující“ zpráva, jak policisté v…

19. května 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?
Auta
Jaguar E-Pace je kompaktní SUV se vzhledem a dynamikou…
Podezřelé vysokorychlostní vážení silnice nezlepší
Žáci stavěli Tatry z Merkuru
Retro: Udatný rozvědčík KrAZ 255
Dalším novým modelem Škoda by mohl být Mountiaq. Automobilka si toto jméno zaregistrovala před pár dny
Hry pro příležitostné hráče