Proti pirátům - Euro.cz

Přihlášení

Proti pirátům

, Tomáš Pohanka,
Proti pirátům
Zdroj: Euro.cz

Boj za ochranu duševního vlastnictví je jednou z priorit Mezinárodní obchodní komory

PRAHA (tpk) – Vivendi Universal plánuje v příštím roce dosáhnout zisku 1,5 až dvě miliardy eur. Po letošní pololetní čisté ztrátě ve výši 1,86 miliardy by se tak měla finanční situace firmy ustálit v černých číslech. Uvedl to šéf mediálního koncernu Jean René Fourtou, který je zároveň předsedou Mezinárodní obchodní komory (ICC), minulý pátek v Praze na setkání věnovaném pátému výročí její české pobočky.
Francouzská Vivendi Universal se za Fourtouova vedení od roku 2002 zbavila přebytečných aktiv (naposledy letos na podzim filmových studií Babelsberg nebo řetězce kinosálů UCI) kvůli potížím, do nichž se dostala po odchodu bývalého šéfa Jeana-Marie Messiera. „Máme ještě některá aktiva, která chceme v budoucnu prodat. U patnáctiprocentního podílu v polské telekomunikační a energetické firmy Elektrim s prodejem počítáme během první poloviny příštího roku. Stejně tak se budeme zbavovat dvacetiprocentního podílu ve společnosti Veolia. K transakcím nás však již netlačí finanční situace Vivendi,“ tvrdí Fourtou. Investicemi v Česku ani jinde se zatím Vivendi vážně nezabývá.
Na zisku Vivendi se v polovině roku podílela i hudební divize Universal Music. Přestože je letos úspěšná, hlavním problémem stále zůstává zajištění ochrany duševního vlastnictví. „Plán na boj proti pirátství jsme spustili ve Spojených státech a osvědčil se, nyní jej proto zavádíme v Evropě,“ tvrdí Fourtou. Ochrana duševního vlastnictví patří spolu s bojem proti protekcionismu národních vlád mezi hlavní cíle Mezinárodní obchodní komory. „Chceme-li dosáhnout růstu světové ekonomiky, je potřeba podpořit obchod a co nejvíce mu otevřít hranice,“ uvedl Jean René Fourtou.
Předsedou ICC ČR, která byla založena v roce 1999, je do konce letošního roku Vratislav Kulhánek. V příštím roce jej na tomto postu vystřídá šéf Živnostenské banky Jiří Kunert.

Diskuze