Prostor pro malé firmy se zužuje

19. července 2004, 00:00 - PETR KUČERA, TEREZA VAŇKOVÁ
19. července 2004, 00:00

SPOLEČNÍK FIRMY ESIT CZ ALEXANDR VITUŠKO: Proč jste se rozhodli pro působení v inkubátoru? Kdy jste se o něm dozvěděli? O zdejších příznivých podmínkách jsme věděli hned od vzniku firmy.

SPOLEČNÍK FIRMY ESIT CZ ALEXANDR VITUŠKO: Proč jste se rozhodli pro působení v inkubátoru? Kdy jste se o něm dozvěděli? O zdejších příznivých podmínkách jsme věděli hned od vzniku firmy. Měli jste do té doby nějaké zkušenosti s podnikáním? EsiT CZ vznikla jako nástupce předchozí společnosti, avšak rozšířená o další subjekty, které podnikaly jako fyzické osoby. Důvodem bylo sloučení příbuzných podnikatelských aktivit v oblasti elektroniky, efektivní využití dobrého výrobního zázemí a spojení roztříštěného kapitálu. Tento krok sledoval také větší stabilizaci nové společnosti, protože posílení kapitálu a rozšíření výrobního portfolia pomohlo lépe čelit silnému konkurenčnímu prostředí současného trhu. Stanovili jste si předem nějaká časová omezení působení v inkubátoru? Ne. Ani ze strany inkubátoru myslím není stanoveno nějaké období, po jehož uplynutí by musela firma inkubátor opustit. Některé výhody, například snížené nájemné, lze ale využívat jen po dobu tří let. Takže vám inkubátor zatím vyhovuje? Poloha podnikatelského inkubátoru, jeho prostory a poskytované služby nám s ohledem na zaměření a činnost naší společnosti plně vyhovují. Je dobře, že město Plzeň dává i tímto způsobem najevo svoji podporu podnikatelům. Kde vidíte největší bariéry podnikání v ČR? Zarážející stav legislativy, paskvilní zákony, nekonečné novely, řada všelijakých výjimek, umělá zaměstnanost přebujelé státní správy, korupce atd. Třešničkou je zákon o DPH. Reformu veřejných financí vnímám jako bezkoncepční látání rozpočtového deficitu za současného plýtvání financemi, kdy nás stát poučuje a spravedlivě za nás moudře rozhoduje. Řešení některých problémů vidím ve zhubnutí státní správy a ve změně daňové struktury. Namísto toho se ale vymýšlejí sankce, restrikce, pokuty, postihy, řeší se marginální problémy typu harašení či otázka interrupce. Navíc se apriori občanovi nevěří a podnikatelům se generují stále nové klacky pod nohy. Obávám se, že je málo známá skutečnost, že podnikatelé, včetně poplatků na zdravotní a sociální pojištění, odvedou státu např. téměř polovinu z toho, co vydělají. Tento zásadní zdroj příjmů může ale takovou politikou třeba i vyschnout. Jak se na vašem podnikání projevil vstup do EU?**

Je ještě předčasné hovořit o tom, zda vstup České republiky do EU má z dlouhodobého hlediska nějaké zásadní dopady. Související drobné efekty, bohužel převážně negativní, jsou už známé a zvládnuté. Uvidíme za dva roky. V této souvislosti ale již pozoruji některé „české“ jevy, tj. například vznik konzultačních firem a dalších parazitních „nezbytností“. Také mám pocit, že některé podpůrné programy pro firmy jsou bruselskými úředníky konstruovány tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Má-li v souvislosti s naším vstupem do EU nastat nějaký příznivý ekonomický efekt, pak se domnívám, že nejdříve v horizontu dvou desetiletí. Chci být ale optimistou a věřit, že kromě zásadního strategického významu bude mít existence EU pro Českou republiku a pro její občany převážně kladné ekonomické, právní a sociální důsledky. Prozatím se prostor pro malé firmy v globalizujícím světě spíše zužuje. Lze očekávat, že střední firmy, které nebudou mít zajímavý program, budou mít existenční problémy. Firmy zajímavé svojí činností mají naději na vlastní přežití nebo odkoupení. V naší branži cítíme přesun těžiště do oblasti programování a tvorby různých aplikací, neboť současně hardwarové prvky jsou již dostupné, s vysokou technologickou úrovni. Zmíněná tendence alespoň v této konkrétní oblasti vytváří vhodnou příležitost, protože čeští programátoři svojí invencí a tvořivostí mají ve světě vysoký kredit.

Společnost s ručením omezeným EsiT CZ vznikla v roce 2002 a v současnosti zaměstnává celkem šest pracovníků. Realizuje technologickou činnost, která je směrována do oblasti energetické elektroniky a do oblasti RFID identifikačních technologií - například mikroprocesorové systémy pro měření a bezdrátový přenos údajů v energetice či přístupové identifikační systémy na bázi čipových karet. Kromě běžných sériových výrobků firma prodává unikátní systémy na zakázku jednotlivých uživatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít