Prosluněná zlatá Kalifornie

09. dubna 2011, 10:14 - Adéla Cicvárková
09. dubna 2011, 10:14

Jaro je v Kalifornii zelené a voňavé, na týden tu dokonce rozkvétá i poušť. I přesto je ale barvou tohoto amerického státu zlatá. Slunce totiž zelené kopce žehem promění právě na zcela žluté.

Foto: Adéla Cicvárková

Už v březnu se kalifornské teploměry snaží ve stínu překonat hranici 26 stupňů Celsia. Příznivci slunného, suchého a teplého počasí si tady opravdu přijdou na své – podle místních se tu deštníky schovávají právě na jaře a opět se vytahují až v listopadu, nebo jen v případě ojedinělé letní bouřky.

Sacramento

Výchozím bodem putování po Kalifornii se pro nás stalo hlavní město Sacramento, které se rozkládá podél řeky Sacramento River a jižně od American River. Jde o sedmé největší město v Kalifornii, které má téměř 500 tisíc obyvatel. Kromě moderních mrakodrapů a obchodů je tu zachována i část zvaná Old Sacramento – po pár krocích se ocitnete v dobách Divokého západu, prosviští kolem vás Pony Express a pivo si můžete dát v pořádném kovbojském lokále. Trochu jinou podívanou pak skýtá California’s State Capitol Building, nádherná bílá budova v centru Sacramenta, která je zmenšeninou budovy kongresu Spojených států ve Washingtonu. Samotné Sacramento nabízí i sportovní vyžití. Celé dny byste tu mohli strávit projížděním zdejších cyklostezek, dost Američanů chodí denně také běhat. Milovníci jízdy na kajaku a dalších vodních sportů budou uneseni korytem American River, kterou lemuje nádherná příroda. Dokonce nemusíte chodit ani do žádné zoologické zahrady, zdejší American River Parkway park je plný volně pobíhajících srnek, jelenů, veverek, krocanů, ale také vlků a medvědů. Údajně tu můžete potkat i pumu.

Hodí se vědět

Před cestou do USA musí každý vyplnit registrační formulář ESTA a mít vlastní platný ePas, tedy cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji. Registraci v rámci ESTA je nutné provést minimálně 72 hodin před nastoupením cesty. Doporučuji vytisknout si po ukončení registrace číslo souhlasu vygenerované systémem ESTA a tento doklad předkládat během odbavení při všech cestách do Spojených států amerických.

Soutěž o Emerald Bay

Jakmile jsme se vydali za město, intenzivně jsme pocítili vlhký a slaný vzduch, který se vznáší nad Tichým oceánem. Slunce v oblasti Monterey Bay sice vybízelo ke svlékání do plavek, studený vítr a ledová rozbouřená voda přilákaly do vln jen opravdové odvážlivce na surfu a v neoprenech. Koupání si tu spousta příchozích kompenzuje joggingem podél pobřeží, nejčastěji se psem, nebo hraním golfu.

Pokud dostanete chuť připomenout si dávné doby zlatokopů, rozhodně zamiřte do města Coloma, vzdáleného asi 80 mil od Sacramenta. Do dříve zlatokopeckého ráje pojedete přes překrásné kopce Eldorada, poseté rozlehlými vinicemi nebo ranči. O něco výš (asi tak o dva tisíce metrů nadmořské výšky), ale jen pár desítek mil dál už jsou kopce skalnaté a zasněžené. Mezi nimi se rozkládá nádherné ledovcové jezero Lake Tahoe. Část vodní plochy patří Kalifornii a část Nevadě. Mimochodem oba státy jsou v jednom místě odděleny pouze cedulí umístěnou na semaforech hlavní silnice. Jezero se údajně dá na kole objet běžnou rychlostí za čtyři hodiny. Jednou z nejkrásnějších zdejších zátok je Emerald Bay. O možnost strávit tu dovolenou a zátoku si projet na kajaku se tu každý rok dokonce soutěží.

Kalifornie

Bohatý a vyspělý stát v západní části USA. Jeho břehy omývá Tichý oceán. Hlavní město je Sacramento. V Kalifornii žije asi 36 milionů obyvatel, po Aljašce a Texasu je to největší stát Ameriky. Úředním jazykem je zde angličtina, v pohodě se ale domluvíte také španělsky. Za prohlídku tu určitě stojí Yosemitský národní park, Death Valley, národní park Redwood, z měst pak určitě San Francisco. Leckdo touží vidět také Los Angeles, dost lidí se ale shoduje, že tam toho k vidění moc není, třeba obydlí nejrůznějších holywoodských hvězd jsou totiž obehnána vysokou zdí.

Jak se sem dostanete

Nejrůznější letecké společnosti vás z Prahy do Sacramenta nebo San Franciska a zpět dopraví už za 15 tisíc

korun. Let lze v tom lepším případě absolvovat s jedním přestupem třeba v Londýně. Obecně pak platí, že čím více přestupů, tím bývá cesta sice delší, ale levnější. V letadle si posedíte asi 13 hodin.

Kde se můžete ubytovat

Už 1,5 kilometru od centra San Franciska se dá sehnat pokoj za necelých 500 korun na noc a osobu. Nabídka ubytování je tu opravdu pestrá a rozmanitá, takže pokud chcete bydlet ještě levněji, nebo vám nevadí připlatit si, zaručeně si vyberete. Více najdete třeba na www.budgetplaces.com.

Frisko a Vegas

Být v Kalifornii a nenavštívit San Francisko, to je zkrátka nemyslitelné. Nezapomenutelný je třeba pohled z útesu na most Golden Gate, který však bývá často zahalen mlhou – nikoli smogovou, ale tou od oceánu. Nám se naštěstí ukázal v celé své kráse. Ze stejného místa bývá vidět i legendární věznice Alcatraz. Nejen suvenýry se pak dají pořídit za velmi příznivé ceny v části města zvané China Town. Motoristy zase potěší jízda na nejklikatější ulici světa Lombard Street.

Tím pravým jedinečným zážitkem je ale návštěva Las Vegas. Hlavní ulice, zvaná Strip, měří asi šest mil a nabízí několik desítek hotelů, které představují jednotlivé země světa. Každý hotel má pochopitelně své casino a také lákadlo, kvůli kterému se v něm hosté zdržují. V hotelu MGM jsou k vidění živí lvi, Belagio krášlí nádherná botanická zahrada a zpívající fontána, Caesars Palace má bájnou sochu Michelangelova Davida. Jsou tu restaurace, umělé vodní kanály, fontány, varieté s pestrým zábavním programem a samozřejmě tisíce obchodů se značkovým zbožím. Celé město pak lemují pověstné svatební kaple.

My jsme se do Las Vegas vydali autem. Cesta, která vedla přes zelené kopce, zasněžené pahorky a nakonec i pouští Mojave, tak trvala ze Sacramenta 10 hodin, přičemž jsme ujeli asi 960 kilometrů. Pohodlně se sem ale dostanete i letadlem. Cesta pak zabere jen hodinu.

Jestli vás ale ruch velkoměsta neláká, dejte přednost přírodním krásám – věřte, že návštěva Grand Canyonu nebo Yosemitského národního parku si s Las Vegas v ničem nezadá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít