Propouštět? Možná, ale nepovíme

04. prosince 2008, 12:43 - Eva Jarešová
04. prosince 2008, 12:43

Týdeník EURO oslovil největší evropské společnosti,...

Celý podtitul: Týdeník EURO oslovil největší evropské společnosti, zda budou kvůli krizi redukovat počet zaměstnanců

Jak ovlivní příští rok ekonomická situace počet zaměstnanců v největších světových firmách, jejichž ústředí je v Evropě? Týdeník EURO zaslal stovce těchto korporací (viz Top 100) e-mail, v němž se ptal, zda dotyční titáni hodlají v roce 2009 kvůli finanční krizi propouštět. A pokud ano, v jakém rozsahu. Byl rovněž zvědav, kdo z nich se obtěžuje odpovědět týdeníku z České republiky na zaslané dotazy. A výsledek? Ne zcela tragický, ale ani světoborný. Anketa neposloužila jako zdroj nových informací o chystaných krocích firem. Spíše poskytla zajímavý obrázek o tom, jak se evropské korporace vypořádávají s nepříjemnými dotazy ve složité době.
Na sto zaslaných e-mailů odpovědělo 41 společností. V některých případech však reakce spočívala pouze v mnohoznačném „no comment“, popřípadě v odkazu na tiskové materiály. Korporace, jejichž odezva měla více než jeden řádek textu, se většinou omezily na nicneříkající proklamace. Když už propouštění v příštím roce vůbec připustily, jejich odpovědi až na čestné výjimky téměř neobsahovaly konkrétní čísla. Zato byly plné vzletných obratů o „soustředění se na budoucnost“, „dlouhodobém a udržitelném přístupu k tvoření hodnot“ či „trvalém přezkoumávání operačních procesů.“
Obzvláštní pečlivost byla vlastní německy mluvícím koncernům. Mluvčí některých z nich, například Deutsche Bank, Allianz nebo Credit Suisse, dokonce kvůli položeným otázkám promptně zavolali zpět. S pozoruhodnou zdvořilostí pak buď zaujali stanovisko „bez komentáře“, nebo – jako v případě pojišťovny Allianz - po uhlazené konverzaci odkázali na rozhovor s finančním ředitelem společnosti publikovaný v německém tisku. Švýcarská Credit Suisse pak na začátku prosince v oficiálním oznámení zveřejnila, že kvůli čisté ztrátě ve výši tří miliard švýcarských franků utrpěné v říjnu a listopadu hodlá zrušit 5300 pracovních míst. To italské společnosti nejspíš nemají k českým médiím vřelý vztah. Z několika oslovených se po dlouhé prodlevě a s omluvou ozvalo pouze zákaznické oddělení automobilky Fiat. Obsah e-mailu? Zkuste raději napsat na jinou adresu v rámci naší skupiny!

Delší přestávka než obvykle Jedním z těch, kdo propouštění v příštím roce kategoricky vyloučil, byla německá automobilka Daimler. Brání jí v něm totiž dohoda s odbory, označovaná jako „Zajištění budoucnosti“. „Dohoda platí do konce roku 2011. Do té doby jsou možné pouze dobrovolné odchody provázené kompenzacemi,“ uvedla tisková mluvčí. Chemický koncern BASF se podle svého tvrzení na propouštění nezaměřuje, zároveň jej ale nevylučuje. „Primárně se snažíme uskutečnit opatření kombinující práci přesčas a dovolené. V některých výrobních závodech může být zkrácen pracovní týden, popřípadě nebudou prodlouženy časově omezené kontrakty. Pouze v nejnutnějších případech zruší několik výrobních závodů velmi omezený počet pracovních míst.“ Také strojírenská společnost Bosch plánuje čelit poklesu poptávky kombinací několika opatření. Jedním z nich je vánoční přestávka, která bude podle tiskového mluvčího letos delší než obvykle. „Bosch také neprodlouží některé výrobní smlouvy uzavřené na dobu určitou. Jednáme i se zástupci zaměstnanců v různých výrobních závodech o možném zkrácení pracovního týdne. V současné době mají tento režim závody v Bambergu a Rommelsbachu. Šestiměsíční opatření se v Bambergu dotkne 3500 pracovníků a v Rommelsbachu pěti stovek.“
V České republice společnost asi před dvěma měsíci oznámila propuštění zhruba tří stovek zaměstnanců z jihlavského závodu. Celosvětově se bude podle oficiálního vyjádření počet zrušených míst pohybovat ve stovkách. Ke konci loňského roku zaměstnával Bosch v automobilovém průmyslu asi 165 tisíc lidí, z toho 66 tisíc v Německu. Německý logistický velikán Deutsche Post World Net zamýšlí restrukturalizovat americkou společnost DHL US Express, která pod něj spadá. O práci přijde minimálně 4100 lidí.
Ruský Gazprom hodlá k začátku ledna propustit přibližně deset procent zaměstnanců ze své centrály. Jak ale společnost tvrdí, opatření z letošního léta s finanční krizí nesouvisí. Podle nedávného rozhodnutí představenstva dalšího ruského ropného gigantu, Lukoilu, naopak propouštění v plánu údajně není. „Raději než propouštět zaměstnance může Lukoil kvůli finanční krizi a klesajícím cenám ropy odložit některé z investičních projektů, popřípadě omezit nebo zastavit vyplácení bonusů pro nejvyšší management.“
V listopadu se objevily v médiích zprávy, podle nichž zástupci Lukoilu vyjednávají s hlavními akcionáři španělského petrochemického koncernu Repsol o možném nákupu velkého balíku akcií. Některé informace ale hovořily o tom, že případné dohodě by se nejspíš snažila zabránit španělská vláda, které by se majetkový vstup Rusů do jedné z největších hispánských společností nemusel líbit.
Repsol podle svého vyjádření omezování pracovních míst nechystá. „Očekáváme, že finanční tíseň bude mít vliv na prodej pohonných hmot ve Španělsku a v Argentině. Ne ale takový, abychom byli nuceni propouštět, nebo měnit kterýkoli z projektů v našem investičním plánu.“ Během něho se chystá společnost investovat v průběhu následujících čtyř let skoro 33 miliard eur. Švýcarsko-britský těžební kolos Xstrata své možné plány v budoucnu nechtěl konkretizovat. Nedávno ale oznámil, že plánuje uzavřít dva své niklové doly v kanadském Sudbury. „To bude mít za následek zrušení 250 trvalých pracovních pozic. Doufáme ale, že se nám toho podaří dosáhnout spíš pomocí dřívějších odchodů do penze než propouštěním.“

Kolik třešní, tolik višní Z francouzských společností se chystá na propouštění například korporátní a investiční banka Calyon patřící do skupiny Crédit Agricole Group. Jde o součást plánu, který by měl přinést úsporu 300 milionů eur do konce příštího roku. „Banka zanechá některých svých aktivit, zjednoduší organizační strukturu, plánuje přísněji kontrolovat náklady, zreviduje způsoby odměňování a omezí počet svých pracovníků.“ Opatření by se mělo dotknout přibližně pěti stovek zaměstnanců, z čehož bude zhruba polovina ve Francii a polovina v zahraničních pobočkách. Ve Francii ale podle mluvčí půjde o kombinaci dobrovolných odchodů a interní mobility zaměstnanců. Německá zajišťovna Munich Re Group v odpovědi tvrdila, že finanční krize nemá přímý dopad na počet zaměstnanců, a propouštění proto neplánuje. Jedna z jejích hlavních dceřiných společností, pojišťovna ERGO, se ale s téměř dvěma tisícovkami zaměstnanců brzy rozloučí. „ERGO nedávno oznámila, že do konce roku 2010 zruší 1800 pozic. Tři sta šedesát z nich jsou ale neobsazené místa.“ Jak zajišťovna dodává, toto opatření oznámila v červenci letošního roku a údajně tak nesouvisí s rozbouřenými finančními trhy. Švýcarská banka UBS už během letošního roku oznámila, že se rozloučí s více než sedmi tisíci zaměstnanci. „V polovině příštího roku plánujeme docílit počtu zaměstnanců ve výši 76 500. V současné době další podstatná propouštění nechystáme. I nadále ovšem fungujeme v obtížném tržním prostředí a kontrola nákladů má vedle aktuálních obchodních výsledků vysokou prioritu.“ Mezi ty, kdo výslovně uvedli, že propouštění v příštím roce neplánují, patří například rakouská společnost OMV, francouzská Veolia Environment, britská finanční korporace Old Mutual Group, německá bankovní skupina LBBW, nebo španělští bankéři z Grupo Santander. „Masivní propouštění zaměstnanců na globální úrovni“ nepředpokládá ani švýcarský farmaceutický koncern Roche. Podle mluvčího o podobném kroku neuvažuje ani česká pobočka.
Poskytnout odpověď odmítl třeba francouzský maloobchodní řetězec Carrefour, francouzský prodejce luxusního zboží PPR Group, finská Nokia nebo britský potravinářský obr Sainsbury´s. Opravdu profesionální tiskovou mluvčí ale zaměstnává ústředí belgické bankovní skupiny KBC. Týdeník EURO přináší na závěr její odpověď v nezkráceném znění: „ KBC si i nadále zachovává své plány na organický růst v zemích střední a východní Evropy, kde již působí. Skupina i nadále projevuje taktickou flexibilitu a upravuje tempo svého rozvoje, z čehož se odvíjí potřebný počet zaměstnanců pro rychlost hospodářského růstu v současné ekonomické situaci. To se týká jak aktivit ve střední a východní Evropě, tak i jinde po světě. Fakticky to může znamenat, že některé činnosti budou vyžadovat méně zaměstnanců, zatímco na jiné jich bude potřeba více.“

BOX [někam na začátek]
TOP 100 Společnosti vybral týdeník EURO na základě srpnového žebříčku The World´s Largest Corporations, který z 500 největších světových koncernů sestavil magazín Fortune Global. Rozsah oslovených firem byl poměrně pestrý. Nejčastěji šlo o finanční instituce, ale také třeba o strojírenské koncerny, firmy z potravinářského nebo petrochemického průmyslu, či farmaceutické společnosti.

BOX

Vzhůru, nezaměstnanosti

Nezaměstnanost v zemích eurozóny se v letošním říjnu dostala na 7,7 procenta. Oproti loňskému podzimu se tak zvýšila o čtyři desetiny. V celé Evropské unii pak činila 7,1 procenta, což je o dvě desetiny více než loni ve stejnou dobu. Vyplývá to z údajů, které na konci listopadu zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat).

V zemích sedmadvacítky bylo bez práce přes sedmnáct milionů osob. Asi dvanáct milionů z nich žilo v některé ze zemí eurozóny. Nejnižší nezaměstnanost zaregistrovali statistici v Nizozemsku (2,5 procenta), Rakousku (3) a Dánsku (3,2). Na opačném konci se umístily Španělsko (12,8) a Slovensko (10).

Nejvíc mladých lidí bez práce bylo opět ve Španělsku (28,1) a ve Švédsku (22,4 procenta). Naopak relativně snadno si lidé do 25 let hledají zaměstnání v Nizozemsku (5,1) a Rakousku (5,4).

Pokud jde o mimoevropské státy, nezaměstnanost v USA se v říjnu držela na 6,5 procenta. V Japonsku to byla o měsíc dříve čtyři procenta.

TABULKA
Na dotaz reagovaly Deutsche Bank – Německo
Allianz – Německo
Siemens – Německo
BASF – Německo
Deutsche Post – Německo
Thyssenkrupp – Německo
Landesbank Baden –Württemberg – Německo
Munich Re – Německo
Haniel – Německo
Bosch – Německo
Commerzbank - Německo
OMV – Rakousko
ABB – Švýcarsko/Švédsko
Crédit Agricole Group – Francie
Veolia – Francie
Bouygues – Francie PPR – Francie GDF Suez – Francie Carrefour – Francie UBS – Švýcarsko Credit Suisse – Švýcarsko Nestlé – Švýcarsko
Zurich – Švýcarsko
Roche – Švýcarsko
Nokia – Finsko
Volvo – Švédsko
Ericsson – Švédsko
Fiat – Itálie Grupo Santander – Španělsko Repsol – Španělsko
Gazprom – Rusko Lukoil – Rusko
Xstrata – Švýcarsko/Velká Británie
BT – Velká Británie
Old Mutual Group – Velká Británie Sainsbury´s – Velká Británie
Rio Tinto – Velká Británie/Austrálie
AstraZeneca –Velká Británie
AEGON – Nizozemsko
Philips – Nizozemsko
KBC – Belgie

Bez odpovědi Cepsa - Španělsko
Delhaize Group - Belgie Bayerische Landesbank - Německo
BAE Systems - Velká Británie Adecco - Švýcarsko
ACS - Španělsko
Vivendi - Francie
TUI - Německo Lufthansa Group - Německo Wolseley - Velká Británie
La Poste - Francie Danske Bank Group - Dánsko
Centrica - Velká Británie DZ Bank - Německo Air France – KLM Group - Francie KFW Bankengruppe - Německo Novartis - Švýcarsko
Sanofi – Aventis - Francie Deutsche Bahn - Německo Telecom Italia - Itálie
Bayer - Německo GlaxoSmithKline - Velká Británie Rabobank - Nizozemsko Intesa Sanpaolo - Itálie
Royal Ahold - Nizozemsko Banco Bilbao Vizcaya Argentaria - Španělsko EADS - Nizozemsko Groupe Caisse d´Epargne - Francie Unilever - Velká Británie/Nizozemsko RWE - Německo CNP Assurances - Francie Saint – Gobain - Francie ENEL - Itálie Prudential - Velká Británie Vodafone - Velká Británie France Télécom - Francie UniCredit Group - Itálie Telefónica - Španělsko Barclays - Velká Británie Aviva - Velká Británie Électricité de France - Francie Peugot - Francie
Deutsche Telekom - Německo Statoil Hydro - Norsko Metro - Německo E.ON - Německo Société Générale - Francie Arcelor-Mittal - Lucembursko Siemens - Německo Royal Bank of Scotland - Velká Británie Assicurazioni Generali - Itálie Eni - Itálie BNP Paribas - Francie Dexia Group - Belgie Volkswagen - Německo AXA - Francie
Fortis - Belgie/Nizozemsko Total - Francie BP - Velká Británie

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít