Propojení pohání hospodářský růst

14. září 2010, 17:23 - Alexander Winkler
14. září 2010, 17:23

Informační a komunikační technologie zvyšují produktivitu mnoha zemí

Globální ekonomická krize, která začala před dvěma lety, silně ovlivnila podnikání na celém světě. V roce 2008 firmy řešily problémy, které se objevovaly rychle a ve velkém počtu a odnášely tržby, zisky i pracovní sílu. Naštěstí po každém poklesu jakékoli ekonomiky následuje růst. Globální ekonomika není výjimkou. Otázkou jen zůstává, kdy nastane, jak bude rychlý a kdo z něj bude mít prospěch. Experti předpovídají, že pomalé, ale poměrně dlouhé období stabilního růstu pomůže společnostem kompenzovat ztráty. Mnoho firem na celém světě již zaznamenává obrat k lepšímu. Jiné se však začínají ptát: Co teď?

Nový standard

Nové obchodní modely, které se objevily během recese, se budou pravděpodobně používat i v období růstu. Operační model pro přežití, dle něhož společnosti fungovaly, vyžaduje od lidí více práce s omezenými zdroji a často za méně peněz. Princip „udělej víc za méně peněz“, který manažeři používali v problémovém období, proto zřejmě ještě nějakou dobu bude působit.
Mnoho společností také muselo pronikat na nové trhy, objevovat nové příjmové kanály, nabízet nové služby a vhodně investovat do interních procesů a infrastruktury. Některé z nich již sice v uplynulých měsících zaznamenaly aspoň malé nárůsty tržeb, ale ostatní vyčkávají a doufají, že pozitivní efekt obnovy zasáhne i je. Všem však krize kromě problémů přinesla i šanci na nové a efektivnější způsoby řízení svého byznysu.

Výhodná alternativa

V dnešním globálním světě mohou konkurenčních výhod využít jen společnosti, které si co nejrychleji osvojí nástroje a postupy, jež jejich zaměstnancům, zákazníkům a partnerům umožní bezproblémovou komunikaci a interakci. Například web 2.0 a sociální sítě nabízejí koncovým uživatelům sdílet své zkušenosti se zbožím či službami. Taková propojená prostředí, jež nabízejí sdílení znalostí a myšlenek, přinášejí obchodníkům nové příležitosti. Těm, kteří jednak naslouchají zákazníkům a zajímají se o jejich potřeby a jednak nepřestávají vyvíjet, inovovat a poskytovat stále lepší a hodnotnější produkty a služby. Ekonomika založená na inteligentní technologii může pomoci organizacím i lidem k vyšší produktivitě a nabízí nové možnosti spolupráce. Pokud například společnosti chtějí omezit náklady na služební cesty, nástroje pro vzdálenou spolupráci, jako je video konference ve vysokém rozlišení, nabízejí alternativu, jež přináší značné úspory. Není totiž třeba hradit náklady na cestu, ušetří se čas, a navíc lze vybudovat užší a častější kontakt se spolupracovníky, partnery a klienty.

Katalyzátor

Nedávné studie ukazují, že informační a komunikační technologie (ICT) jsou v posledních deseti letech jedním z hlavních tahounů růstu produktivity mnoha zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Světová banka ve studii Information and Communication for Development z roku 2009 uvádí pozitivní a významný přínos ICT pro příjmy různých zemí. A ukazuje, že největší dopad na hospodářský růst má vysokorychlostní připojení (broadband). Desetiprocentní nárůst rozšíření broadbandu v zemích s nízkým až středním příjmem má za následek růst jejich HDP o 1,4 procenta.
Současný světový lídr v oblasti broadbandu Jižní Korea se již delší dobu snaží posílit své postavení jedné z velmocí v ICT. Díky tomu dosahuje dnešní rozšíření broadbandu v Jižní Koreji 97 procent. A také jeho kvalita má velký náskok. Značný pokrok v této oblasti udělalo nedávno Finsko. Příčinou jeho rozvoje ve druhé polovině 20. století bylo i rozhodnutí věnovat se technologickým inovacím. Každý Fin má od 1. července tohoto roku právo na přístup k připojení o minimální rychlosti jednoho megabitu za vteřinu. Česká republika si v porovnání s ostatními zeměmi nevede špatně, ale má co zlepšovat. Dle studie Broadband Quality z roku 2009 je v rozšíření broadbandu s 54procentní penetrací na 29. místě na světě.

Ve službě veřejnosti

Od zdravotnických systémů na celém světě se vyžadují stále kvalitnější služby. Navzdory tomu pacienti ve městech i na venkově často nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči. Zejména pokud potřebují speciální služby nebo léčbu chronických nemocí. Lékaři a zdravotní sestry jsou pod neustálým tlakem a požaduje se po nich stále více činností, jež nesouvisejí se zdravotní péčí. Nástroje, které by zpřístupnily zdravotní péči bez ohledu na vzdálenost, by pomohly tyto problémy vyřešit a zároveň by přinesly nový model poskytování zdravotnických služeb.
Takový inovační přístup by bylo možné přenést i na fungování státního aparátu nebo vzdělávacího systému. Ten by pak lépe a efektivněji připravoval mladé lidi na vstup do 21. století. Efektivnější a chytřejší používání technologií by zvýšilo produktivitu, snížilo celkové náklady a přispělo k proměně společností, měst, zemí i lidských životů. Země, které považují dostupnost komunikačních sítí za jednu z priorit, mohou mít prospěch z vyšší konkurenceschopnosti a získat více přímých zahraničních investic. Proto mnoho zemí investuje do vytváření a modernizace technologické infrastruktury. To je důležité i pro Českou republiku. Především nyní, kdy začal proces změn a lze pro příští roky nově definovat hnací síly ekonomického růstu a konkurenceschopnosti.

Situace

V dnešním globálním světě mohou konkurenčních výhod využít jen společnosti, které si co nejrychleji osvojí nástroje a postupy, jež jejich zaměstnancům, zákazníkům a partnerům umožní bezproblémovou komunikaci a interakci.
Například web 2.0 a sociální sítě nabízejí koncovým uživatelům sdílet své zkušenosti se zbožím či službami. Taková propojená prostředí, jež nabízejí sdílení znalostí a myšlenek, přinášejí obchodníkům nové příležitosti.

Souvislosti

Světová banka ve studii Information and Communication for Development z roku 2009 uvádí pozitivní a významný přínos informačních a komunikačních technologií pro příjmy různých zemí.
A ukazuje, že největší dopad na hospodářský růst má vysokorychlostní připojení (broadband). Desetiprocentní nárůst rozšíření broadbandu v zemích s nízkým až středním příjmem má za následek růst jejich HDP o 1,4 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít