Propad české ekonomiky je hlubší než se očekávalo

08. září 2009, 03:31 - Atlantik FT
08. září 2009, 03:31

Česká ekonomika ve druhém kvartále rekordně poklesla o 5,5 % a vůči předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,1 % po dvou hlubokých propadech. aktuální údaje ukazují, že česká ekonomika utrpěla na začátku letošního roku podstatně hlubší propad, než ukazovala původní data.

Autor: Profit

Ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky táhla spotřeba domácností, když se pozitivně projevilo zpomalení inflace, protože nominální růst útrat domácností byl nejnižší v historii ČR. Vyšší byly už jen vládní výdaje (2,7 %). Naopak celkové investice se propadly o čtvrtinu (-24,9 %) stejně jako v prvním kvartále kvůli masivnímu poklesu zásob. Ovšem výrazně ztrácely i fixní investice (-7,2 %). Vedle investic i zahraniční obchod zůstal brzdou ekonomiky a přispěl k celkovému poklesu HDP 0,7 p.b., což představuje snížení negativního efektu na polovinu až třetinu vůči předchozím dvěma čtvrtletím.

Nová data stále jasněji vykreslují vývoj recese české ekonomiky. Mohutný propad zahraničního obchodu na konci loňského roku se následně projevil ve velkém zmrazení investiční poptávky, která vedla k omezení dovozů. V letošním roce postupně dochází i k utahování spotřební poptávky domácností.

Jediné budoucí pozitivum – pokles inflace Ve zbytku roku očekáváme další stabilizaci u zahraničního obchodu. V případě investic nelze vyloučit i mezikvartální silné růsty v důsledku tvorby zásob po jejich masivní likvidaci. V prvním až druhém kvartále roku 2009 firemní sektor rozpustil zásoby v neuvěřitelném objemu 50 mld., což je víc jak průměrná celoroční tvorba zásob za posledních 5 let. Následně jenom stabilizace zásob by měla být výrazným impulzem pro domácí průmysl, ale na druhou stranu i tlak na vyšší dovozy. Naopak očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčové faktory – růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům – působí proti. Jediným pozitivním faktorem, a to jen pro třetí kvartál zůstane pokles inflace. Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0 %. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4 % (dosud jsme čekali -3,5 %). Vývoj české ekonomiky: |Meziroční růst|1Q/09|4Q/08|3Q/08|2Q/08|1Q/08|rok 2008**|

Aktuální-4,5%0,5%2,9%4,0%2,9%2,6%
Původní-3,4%-0,1%3,1%4,6%3,8%2,8%

Pramen: ČSÚ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít