Prominenti

02. července 2007, 00:00 - admin
02. července 2007, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa. Svaz odůvodňuje svůj požadavek tím, že hlavně ve východním Německu nejsou kvůli zaměstnání cizinců patrné pokroky při snižování počtu lidí bez práce.

Spolková vláda v posledních dvou letech zvýšila kvótu krátkodobých smluv pro stavbaře z ČSFR, Polska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Jugoslávie, Lotyšska a Turecka z 9000 na 54 tisíc. Skutečnost je však taková, že společně s „pendlery“ a dalšími sezonními pracovníky získává v německém stavebnictví uplatnění celkem 100 tisíc osob ze zemí s levnou pracovní silou.

Helmut Kohl je ovšem přesvědčen, že s postupující integrací Evropy jako kontinentu volného a svobodného trhu a podnikání se bude zvyšovat nejen přirozená migrace pracovních sil, ale i dalších vrstev společnosti, podnikatele a obchodníky z toho nevyjímaje.

Škarohlídům předpovídajícím, že změny k lepšímu v Československu nejdou dost rychle, vzkazuje ředitel Benziny Jaroslav Melina, že to nebude tak zlé. Československo se totiž letošním rokem stává první zemí východního bloku, kde je možné vedle peněz použít při placení u čerpacích stanic platební karty.

Tato operace proběhla na československé poměry až neuvěřitelně rychle a po několika měsících zkušebního provozu na jaře 1992, končí v září definitivně éra odběrných poukázek. Od 1. září bude téměř celá síť Benziny v Čechách a Benzinolu na Slovensku vybavena terminály na čtení magnetických platebních karet.

Kromě vlastní sítě se Benzina - ne neúspěšně - dohaduje i se světovými firmami, které se postupně zabydlují v ČSFR. Proto lze očekávat, že sen československého podnikatele - mít nabitou peněženku ne hotovými penězi, ale kreditními a platebními kartami - dochází svého postupného naplnění. Jedna z nich by měla být i ta na palivo. Profit č. 28/1992

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít