Prominenti

12. června 2006, 00:00 - RUBRIKU PŘIPRAVIL KAREL JANKŮ, VYUŽITY JSOU TAKÉ INFORMACE BUSINESSINFO. CZ A ČTK <br />
12. června 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly. Prostě, žili jsme z vkladů ukradených z vkladních knížek obyvatel a teď musíme ty vklady vrátit a ty knížky obrazně i doslova také. Jinak se domnívá, že dvě fungující republiky jsou lepší než jedna velká a nefungující.

Česká vláda pracuje na variantě ekonomického a samozřejmě i politického samostatného vývoje. To znamená, že Česká republika bude mít připravený scénář kroků prvních, druhých a třetích, toho, co vláda udělá v prvních hodinách, co udělá na konci prvního týdne a co bude třeba udělat během prvního měsíce po případném rozpadu federace. Jde o věcnou přípravu na možnou krizovou situaci, zcela nesentimentálně prováděnou. Petr Pithart je však asi jedním z těch posledních, který by si přál, aby k její realizaci došlo.

Federální ministr pro strategické plánování Pavol Hoffmann musí dost často odpovídat na domněnku, že stát nevytváří dostatečně vhodné prostředí pro vznikající soukromé podniky. Přiznává, že tento pocit není pouhým skuhráním neschopných, kteří by své potíže sváděli na neschopnost státní administrativy. Podle názoru ministra Hoffmanna je skutečně brzdou rozvoje soukromého podnikání například stav českého a slovenského bankovnictví, s nímž styk je pro podnikatele, a začínající zvlášť, takřka utrpením. Druhý problém spočívá, jak říká Pavol Hoffmann, v tom, že malí a střední podnikatelé narážejí na současnou nepříznivou situaci na našem trhu.

Projevuje se to ve značných potížích v zásobování, ve výrobních a poradenských službách. Je to dáno do značné míry celkovým stavem naší ekonomiky, která je stále víceméně monopolizována a pro soukromé podnikatele s nepříznivou organizační strukturou. Co se týče pracovních sil, ministr Hoffmann se domnívá, že existují rezervy v překonávání setrvačných vlivů starého systému. Pracovní síla byla totiž v minulosti prakticky nehybná -nepočítalo se s rekvalifikacemi a stěhováním za prací. Ať tomu věří někdo nebo ne, podle údajů ministra Hoffmanna existuje v ČSFR 44 tisíc volných pracovních míst.

Profit č.24/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít