Prokurátor ze švestky spadlej

21. února 2008, 11:46 - Pavel Matocha
21. února 2008, 11:46

Soudkyně dala za pravdu obhájci, státnímu zástupci se to nelíbí

Vechtr ve výslužbě Přemysl Hájek byl v podstatě dobrák, ale nechtějte se s ním pozdravit. Cimrmani v divadelní hře Švestka krásně demonstrovali, jak se projevuje senilita. Jedinec má potíž na nějakou myšlenku či vzpomínku přijít, a když na ni přijde, má stejný problém ji opustit. Hájek, vechtr ve výslužbě, ruku tiskne vřele, ale dlouho.
Na Švestku by se měl jít podívat státní zástupce Ladislav Malovec, a pak si položit kritickou otázku, jestli se u něho nezačínají projevovat podobné příznaky jako u Hájka. Jinak si totiž lze jen těžko vysvětlit jeho lpění na mnohokráte vyvrácených domněnkách v případu obviněných Bohumila Neumanna, Jiřího Rychlého a Rudolfa Gerži, kterým státní zástupce Malovec a policejní komisař major Libor Kazda kladou za vinu tunelování Správy vojenského bytového fondu.

Tunel za všechny prachy.

Celý případ jsme v týdeníku EURO již dříve podrobně popsali (EURO 42, 48/2006), připomeňme proto jen základní fakta. Bohumil Neumann, Jiří Rychlý a Rudolf Gerža byli obvinění z trestného činu podvodu, kterého se měli dopustit obcházením zákona o veřejných zakázkách a tunelováním Správy vojenského bytového fondu Praha (SVBF), státní příspěvkové organizace zřízené ministerstvem obrany. Jejich provinění spočívalo podle policie v opakování jednoduchého modelu. Technik Rychlý vytypoval zařízení, které je ve správě SVBF a vhodné k opravě. Zakázku označil za havarijní - šlo o opravy kotlů ústředního topení - a společně s ředitelem Neumannem ji zadali Geržově firmě GRN. Navíc si všichni tři údajně dohadovali nadhodnocení těchto zakázek a faktury na ně ředitel Neumann promptně podepisoval. Podle policie a státního zastupitelství měli způsobit SVBF škodu přesahující půl milionu korun a tento lup si rozdělit. Všichni tři obvinění strávili v létě 2006 tři měsíce ve vazbě.

Odlišná realita.

Jenže realita, jak vysvítá z vyšetřovacího spisu, byla diametrálně odlišná. Především v žádném případě nemohlo jít o veřejnou zakázku, protože ta je ze zákona definovaná mimo jiné výší minimálně dvou milionů korun. To v tomto případě ani zdaleka neplatí. Dále kvalitu práce, kterou odvedla Geržova firma GRN pro SVBF, nikdo nezpochybnil. SVBF by mohla být poškozená, kdyby cena zakázek byla nadhodnocená, což však ve spise není podloženo žádným znaleckým posudkem. Z bankovního výpisu firmy GRN je rovněž evidentní, že obvinění si žádné peníze nemohli dělit, protože kromě pár tisíc nebyla z účtu vybraná žádná hotovost.

Opakování matkou moudrosti.

Přestože obhájce obviněných Lukáš Eichinger opakovaně upozorňoval státního zástupce, že pro vznesená obvinění nejenže nesvědčí žádné důkazy, ale jsou z podstaty zcela nesmyslná, Ladislav Malovec trestní stíhání nezastavil. Naopak na podzim 2007 podal na Neumanna, Rychlého a Geržu obžalobu. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřina Kohoutková mu ji však loni v prosinci hodila na hlavu.
Soudkyně zdůvodnila státnímu zástupci vrácení spisu skutečnostmi, na které byl už dříve opakovaně upozorňován. Vysvětlila mu, že nemůže jít o veřejnou zakázku (cena nepřesáhla dva miliony korun), ředitel Neumann se nemohl vůči SBVF dopustit podvodu (teoreticky však mohl spáchat trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku), z dostupných důkazů nic nesvědčí pro tvrzení, že si obžalovaní mezi sebou dělili nějaké peníze a že chybí znalecké posudky, které by doložily případné nadhodnocování faktur, a tak dále.
Jenže vysvětlujte starému vechtrovi, že má tu ruku už pustit. Ladislav Malovec si podal stížnost k Městskému soudu, že soudkyně Kohoutková mu nemá spis vracet a přikazovat, co má ještě doplnit, ale že má pěkně o věci rozhodnout. V odůvodnění opět předvádí výkony hodné hry Járy Cimrmana. Své nijak neprokázané domněnky opakuje, jako by šlo o důkazy vyfutrovaná fakta, a navíc si plete zaměstnance se zaměstnavatelem či úřední záznam o podání vysvětlení se svědeckou výpovědí.

Neuvěřitelný výkon.

Jak dlouho je možné opakovat nesmysly, které jdou k tíži obžalovaných, jestliže o jejich vině nesvědčí žádné přijatelné důkazy? Obhájce obžalovaných Lukáš Eichinger k tomu říká: „Opakovaně jsme státního zástupce Malovce upozorňovali, že jedná v hrubém rozporu se zákonem. Nyní proto na něho podáme trestní oznámení pro podezření ze zneužívání pravomocí veřejného činitele.“
I pokud snad obžalovaní SVBF o něco ošidili, pak může jít o pár desítek tisíc korun, a to nemůže být důvodem pro jejich vazební vyšetřování, odposlouchávání telefonů a neuvěřitelný výkon státního zástupce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít