Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Proklikejte se k dotacím

01. října 2007, 00:00 - Filip Černoch
01. října 2007, 00:00

Práce s českým labyrintem operačních programů vyděsila už mnohé žadatele. Nyní by však měla být tato byrokratická stezka odvahy o něco jednodušší. Žádosti o dotace totiž budou mít jednotnou formu a podávat se budou z jedné centrální internetové adresy. Na jásot je ale zatím příliš brzy.

Unifikovaná žádost Práce s českým labyrintem operačních programů vyděsila už mnohé žadatele. Nyní by však měla být tato byrokratická stezka odvahy o něco jednodušší. Žádosti o dotace totiž budou mít jednotnou formu a podávat se budou z jedné centrální internetové adresy. Na jásot je ale zatím příliš brzy.

Doba obrovských svazků dokumentace, tlustých navigačních příruček a bezbřehé trpělivosti končí. Tuto základní výbavu každého žadatele o evropské peníze by totiž měla aspoň zčásti nahradit internetová adresa https://eu-zadost.cz. Na té před několika dny odstartoval ostrý provoz systému Benefit7+, umožňující zpracování unifikované žádo-

sti do jednotlivých operačních programů.

„V situaci, kdy si Česká republika na léta 2007 až 2013 zkomplikovala život 24 operačními programy, není myslitelné, aby pro každý z nich byla jiná žádost. Kdyby tato praxe zůstala, nevyčerpali bychom ani pětinu z 26,7 miliardy eur, které jsou pro nás určeny,“ zdůvodňuje zavedení této novinky ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

„Žadatel na této adrese nalezne přehledný seznam vyhlášených výzev, odpadne také zbytečné vyplňování základních osobních údajů při vícenásobných žádostech. A třeba velké firmy ocení skutečnost, že elektronický systém vlastně umožňuje práci na téže žádosti pro několik lidí na různých místech současně,“ doplňuje Daniel Braun, ředitel Odboru řízení strukturálních fondů ministerstva pro místní rozvoj.

Když dva dělají totéž

Na tvrdé a detailní hodnocení celé novinky je ještě brzy, první klady a zápory jsou však zřetelné už dnes. „Z mého pohledu jako uživatele je Benefit7+ v pořádku a splňuje to, co se od něj čeká. Dokonce je i poměrně přehledný a dá se naučit s ním pracovat,“ hodnotí systém analytička poradenské firmy Raven EU Advisory Kateřina Jabůrková. Ta jej měla možnost vyzkoušet během jeho zavádění v rámci programu Královehradeckého kraje spolufinancovaného z Finančního mechanismu EHP a Norska.

„Otázkou je, proč je k jeho používání nutný stálý přístup na internet, což může způsobovat problémy se zobrazováním stránek při změně poskytovatele internetových služeb nebo s propojením dat s dalšími portálovými službami, jako je Administrativní registr ekonomických subjektů. Navíc vyplňovat zhruba

25stránkovou žádost v internetové kavárně přece jenom není žádný med. Vždyť výsledná žádost se stejně neposílá pouze elektronicky, ale musí se i vytištěná dodat příslušnému orgánu. Pro srovnání, starší systém ELZA se dal do počítače stáhnout a dalo se v něm pracovat off-line,“ zmiňuje Jabůrková.

Podle ministerstva pro místní rozvoj však právě možnost stáhnout si zmiňovanou ELZU způsobovala potíže, například kvůli různým verzím tohoto programu.

„Hlavním problémem ale je, proč se místo zavádění Benefitu7+ prostě jen nerozšířil už fungující systém eAccount, který agentura CzechInvest používá pro operační program Podnikání a inovace. Jde vlastně o podobnou aplikaci, jenže čistě elektronickou,“ říká projektový manažer Raven EU Advisory Richard Lev.

A protože luxus vlastní žádosti si dopřává i operační program Životní prostředí, ministrem Čunkem zdůrazňovaná výhoda sjednocení žádostí poněkud ztrácí lesk. „Navíc, pokud už je možné najít všechny tři systémy na stejné internetové adrese, mě-

ly by být nějak propojené a sdílet spolu maximum údajů. Ale pokud teď chcete pracovat s OPPI, Benefit7+ vás pouze přesměruje na eAccount. Není zde žádné sdílení údajů, například registrace OKEČ,“ prohlašuje Lev. Podle ministerstva  budou spolu žádosti sdílet pouze základní informace typu identifikačních údajů o osobě, firmě či sdružení.

„Zmiňované dva operační programy si prostě vyjednaly vlastní systémy. Ale i ty musí splňovat námi stanovené požadavky na povinný obsah, druh nebo množství dat a informací. Stejně jako žádosti v dalších programech, které jsou na jednotné platformě Benefitu7+. Navíc, bylo by poněkud paradoxní, aby se 18 operačních programů, vyvíjejících tuto vlastní aplikaci, přizpůsobovalo eAccountu vyvíjenému na míru jednomu konkrétnímu operačnímu programu,“ vysvětluje pozadí tohoto poněkud nejasného řešení Daniel Braun.

Ještě je co zlepšovat

V této chvíli obsahuje Benefit7+ pouze webový účet žadatele, do nějž řídicí orgány jednotlivých programů na základě stanovených údajů přidávají své otevřené výzvy. Ministerstvo pro místní rozvoj však sleduje daleko ambicióznější cíl.

„Hodláme aplikaci rozšířit hlavně o systém komunikace s administrátory žádostí. Takže bude možné třeba zasílat elektronicky monitorovací zprávy a žádosti o platbu, naopak z druhé strany budou chodit informace o pokroku při zpracování a hodnocení žádostí a podobně. To všechno, včetně využívání elektronického podpisu, bude po rozšíření Benefitu7+ umožněno,“ slibuje Braun. Znovu tím ale upozorňuje na diskutovaný eAccount, který už tato vylepšení běžně používá.

Sečteno a podtrženo, Benefit7+ má ambice stát se důstojným a pro jednadvacáté století i dostatečně moderním nástrojem pro žadatele o evropské peníze. Přestože namísto slibované unifikace budou vedle sebe fungovat tři paralelní systémy žádostí, oproti možným až dvaceti čtyřem jde o znatelný pokrok.

Pochopitelně, zaváděnou novinku omezují i některé dětské nemoci, hlavně chybějící možnost poslat vyhotovenou žádost jen po internetu, nebo absence elektronické komunikace s administrátorem této žádosti. Pokud však budou tyto slabiny během dalšího vývoje odstraněny a ostrý start Benefitu7+ nezkomplikují nějaké nečekané problémy, bude chodníček k bruselským penězům pro žadatele zase o něco méně hrbolatý. 

výhody a slabiny portálu

+ vše potřebné k podání žádosti na jedné adrese

+ poměrně přehledný systém

+ předpřipravené kolonky a upozorňování na chyby zjednodušuje práci

+ plánuje se řada vylepšení

– omezená možnost elektronické komunikace s administrátorem žádostí

– jednotlivé žádosti sdílejí jen omezené množství informací

– namísto slibované unifikace vedle sebe existují tři různé systémy

benefit7+

Jde o jednotnou webovou aplikaci pro předkládání projektových žádostí do fondů Evropské unie. Unifikovaná žádost pokrývá všechny evropské programy, kromě Operačního programu Podnikání a inovace a Operačního programu Životní prostředí, které disponují vlastní žádostí.

V této chvíli obsahuje Benefit7+ webový účet, který zaregistrovanému žadateli umožňuje vyplnit žádost do otevřených výzev. Zpracování žádosti probíhá formou vyplnění předepsaných kolonek a následného vytištění, přičemž v případě vynechání důležitého údaje nebo některých jiných chyb je žadatel programem upozorněn.

Benefit7+ vyžaduje připojení k internetu, vystačí s nejzákladnějším počítačovým vybavením a obejde se bez specifických doplňků typu elektronického podpisu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Auta
Škoda Kodiaq GT vyráží na čínský trh. Čeští zájemci mohou…
Účet za Dieselgate má v případě Audi hodnotu 21 miliard korun. V problémech je i Opel
BMW X7 bylo odhaleno. Jak si stojí ve srovnání s Q7, Range Roverem a Mercedesem GLS?
Test Nissan Leaf 40 kWh: Obraťme list
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní inspekce je vůbec poprvé zkontrolovala
Technologie
Apple dá sbohem Intelu. Do Maců prý od roku 2020 bude instalovat vlastní čipy
Intel chystá velkou reorganizaci továren. Rozdělí se na tři části, jejich šéf odejde
Google slibuje revoluci. Digitální zoom v Pixelu 3 má být srovnatelný s optickým
Prohlížeč Seznam.cz synchronizuje otevřené stránky a překládá v pěti jazycích
AMD začalo prodávat Radeony RX 580 s parametry modelu RX 570. Zatím asi jen v Číně
Hry pro příležitostné hráče