Projekt Gigafactory se rozrůstá. Tesla postaví až čtyři další továrny, jednu v Číně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Projekt Gigafactory se rozrůstá. Tesla postaví až čtyři další továrny, jednu v Číně

,
Projekt Gigafactory se rozrůstá. Tesla postaví až čtyři další továrny, jednu v Číně
Zdroj: Profimedia.cz

Americká automobilka Tesla plánuje další růst. Letos chce oznámit záměr postavit další až čtyři gigatovárny podobné té, kterou vybudovala v americkém státě Nevada. Jednou z vytipovaných lokací má být Čína. V souvislosti s evropskou Gigafactory se spekuluje i o České republice.

Záměry miliardáře Elona Muska, který za Teslou stojí, jsou čím dál více ambicióznější. V dopise zaslaném akcionářům firmy v únoru psal o plánu postavit dvě až tři nové továrny, nyní toto číslo ještě zvýšil. „Ještě letos oznámím lokace pro dvě až čtyři Gigafactories. Pravděpodobně pro čtyři,“ uvedl Musk na konferenci TED v kanadském Vancouveru.

O konkrétních místech Musk hovořit zatím nechtěl, pouze uvedl, že Tesla musí reflektovat světový trh. Jedna z nových továren nejen na baterie do elektromobilů by měla být určitě v Evropě, o čemž Musk mluví už několik měsíců. V této souvislosti se spekuluje i o České republice.

Všeobecně se očekává, že dalším místem pro výstavbu továrny, která může zaměstnávat až šest a půl tisíce lidí, bude Čína. Nahrává tomu i dubnová schůzka Muska s čínským vicepremiérem Wang Yangem, na které měli právě tuto možnost řešit. Tesla se ale bude muset vypořádat s tamními regulacemi, které zahraničním automobilkám nařizují navázat spolupráci s místními firmami, pokud usilují o výrobu aut na území Číny.


Do hry o evropskou Gigafactory vstoupilo i Maďarsko. Čtěte více

 Gigafactory Tesla


Musk už dříve naznačil, že své druhé Gigafactory by se mohly dočkat Spojené státy. Vytipovaným místem je zatím blíže neurčená hranice tří amerických států. Pokud by tomu tak skutečně bylo, stále zbývá jedna lokace, o které se zatím nic neví.

Ohledně plánované Gigafactory v Evropě má Česko velkou konkurenci. O nalákání projektu za pět miliard eur, který nepřímo vytvoří až sedmnáct tisíc pracovních míst, otevřeně hovoří například portugalská vláda. Mezi další uchazeče se řadí Maďarsko, Polsko, Švédsko, Francie, Rumunsko nebo Litva.

Zatím posledním zájemcem o velkou továrnu od Tesly je vědecký a průmyslový park PAKRI na severu Estonska, který sází na výhodnou lokaci, dostupné zdroje obnovitelné energie, daňové benefity a kvalifikovanou pracovní sílu.

Dále čtěte:

Tesla spustila výrobu baterií v obří nevadské továrně

Válka o baterie v plném proudu. Čína chce vytlačit Muskovu Teslu

Skvostná jízda Tesly. Hodnota firmy stíhá největší automobilky

Nový Muskův projekt: tunelem chce zrychlit dopravu v Los Angeles

 Šéf Tesla Motors a SpaceX Elon Musk


Ohodnoťte tento článek
Diskuze