Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB

,
Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB
Zdroj: ČTK

ČNB zaplatila Československé obchodní bance (ČSOB) 391 milionů korun kvůli prohře v arbitráži. Ta řešila další ze sporů vyvolaný pádem Investiční a Poštovní banky.

Pád Investiční a Poštovní banky (IPB) vyvolal řadu sporů, z nichž některé probíhaly i v minulém roce. Právě loni vysoudila ČSOB na centrální bance stamiliony. V roce 2016 byla totiž ukončena dvě rozhodčí řízení u mezinárodního rozhodčího soudu, v nichž ČSOB žalovala Českou národní banku (ČNB).

„V jednom případě byla žaloba rozhodčím soudem zamítnuta zcela, ve druhém zčásti,“uvádí ČNB ve své zprávě o výsledku hospodaření. I přes relativní úspěch centrální banky ve sporech nakonec ČNB uhradila Československé obchodní bance 391 milionů korun, z čehož devatenáct milionů šlo na úhradu nákladů rozhodčího řízení a právníků ČSOB.


O situaci v českém bankovnictví si také přečtěte:

Mraky nad bankami: zisky finančních domů budou klesat

 Banka ČSOB v Liberci


Centrální banka se blíže k právním rozepřím s ČSOB nevyjádřila. „ČNB není oprávněna komentovat konkrétní případy (včetně případných rozhodčích řízení) související se Smlouvou a slibem odškodnění, kterou ČNB uzavřela s ČSOB po prodeji IPB,“ uvedla k otázkám týdeníku Euro Markéta Fišerová z České národní banky.

Důvodem sporů byl rozdílný pohled obou stran na záruky, které ČNB poskytla ve prospěch ČSOB za ztráty, jež vyplývají z neevidovaných závazků, chybějících aktiv nebo dalších závazků zkrachovalé bankovní trojky. Spory mohly souviset rovněž s náklady na soudní řízení a arbitráže s bývalými akcionáři IPB, které vedla ČSOB, ale za stát. Náklady spojené s právními bitvami proto ČSOB chtěla kompenzovat.

Odškodnění se už blíží 4 miliardám, záruky přebírá ministerstvo financí

Loňský účet za krach IPB ale vysouzenými stamiliony rozhodně neskončil. Za minulý rok totiž ČNB poslala ČSOB celkem 887 milionů korun, čímž se výše odškodnění vyšplhala na celkovou sumu 3,8 miliardy korun. Tu centrální banka zaplatila úhrnem od června 2000.

Centrální banka nicméně nemusí mít z poskytnuté záruky příliš těžkou hlavu. Většinu plateb jí totiž kompenzuje ministerstvo financí, které vydalo ve prospěch ČNB záruku za tyto ztráty. „S výjimkou 502 milionů korun uhrazených z nákladů ČNB (z toho 372 milionů korun v roce 2016) se na konečná plnění poskytnutá ČNB vztahuje státní záruka, takže došlo k jejich refundování ze strany ministerstva financí,“ přiznává centrální banka.

Přečtěte si také:

Díky, Donalde. Zvolení Trumpa vyneslo ČNB 17 miliard

Největší komunální bankrot v dějinách USA. Portoriko je v platební neschopnosti

Babiš má na ministerstvu chyby v účtech za 100 miliard, tvrdí NKÚ