Prohra nejbohatšího muže: francouzští odboráři porazili Amazon - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prohra nejbohatšího muže: francouzští odboráři porazili Amazon

čtk, krz,
Prohra nejbohatšího muže: francouzští odboráři porazili Amazon
Zdroj: Profimedia

Francouzský soud zamítl odvolání americké společnosti Amazon proti rozhodnutí, že během koronavirové krize může dodávat jen určité produkty. Internetový prodejce musí zlepšit bezpečností standardy s ohledem na pandemii. Znamená to vítězství odborů, které kritizovaly pracovní podmínky ve firmě.

Podle závěru soudu ve Versailles může internetový prodejce ve Francii prodávat jen výrobky informační technologie, kancelářské potřeby, léky, hygienické potřeby, jídlo a potravu pro zvířata. Za jakoukoli jinou dodávku Amazonu hrozí pokuta 100 tisíc eur (2,73 milionu Kč)

„Vyhodnotíme důsledky tohoto rozhodnutí pro naši společnost, naše zaměstnance, zákazníky ve Francii a mnoho malých a středně velkých firem, které na Amazon spoléhají,“ reagovala francouzská divize tohoto největšího internetového prodejce na světě.

Soud ve Versailles tak potvrdil rozhodnutí soudu v Nanterre z minulého úterý, podle nějž Amazon za pandemie nemoci covid-19 nedostál svým povinnostem ohledně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců. To však americká společnost odmítá a tvrdí, že patřičná opatření učinila. Zaměstnanci si naopak stěžují, že sklady jsou přelidněné a není snadné zachovávat v nich odstupy mezi lidmi.

Amazon 16. dubna zavřel všech svých šest francouzských logistických center, kde pracuje 10 tisíc lidí, a uvedl, že budou zavřená až do 25. dubna. Doplnil tehdy, že definovat, co je základní zboží, je příliš složité, a nechce proto riskovat pokuty. Zda budou sklady ve Francii dále zavřené, Amazon dosud neuvedl.

Verdikt je ale také ranou pro tisíce malých dodavatelů, kteří ve Francii prostřednictvím Amazonu prodávají své produkty. Rozhodnutí francouzského soudu přišlo v době, kdy se mnoho evropských podniků snaží vyřešit, jak umožnit bezpečný návrat zaměstnanců do kanceláří a továren, připomněla agentura Reuters.

V době karanténních opatření Amazonu značně stoupla poptávka. Ve Spojených státech kvůli tomu za poslední dva měsíce najal 175 tisíc lidí

Majitelem společnosti Amazon je Jeff Bezos, který je v současnosti nejbohatším mužem planety. Hodnota jeho jmění v současnosti činí 142,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 3,6 bilionu korun.

Prohra nejbohatšího muže: francouzští odboráři porazili Amazon
2.7 (53.68%) 19 hlasování
Diskuze