PROGRAM VLÁDY JE SLIBNÝ, ALE...

16. května 2005, 00:00 - admin
16. května 2005, 00:00

Hospodářská komora Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout.

**Hospodářská komora

Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout. Tento postup je čitelný zejména v rezortu ministerstva průmyslu a obchodu.

Oceňujeme, že by ještě v letošním roce měla vzniknout nová Koncepce proexportní politiky pro období 2006-2008. Tu podnikatelská samospráva považuje za velmi důležitou především pro podporu konkurenceschopnosti českých firem na mezinárodních trzích.

K dalším konkrétním cílům, které si kabinet v programovém prohlášení předsevzal, patří zavedení editační povinnosti daňové správy. „Závazné vyjádření finančních úřadů k nejasnostem v daňové legislativě patří k námi dlouhodobě prosazovaným požadavkům. Tento závazek v prohlášení vlády jsem tedy samozřejmě uvítal,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Podobně je tomu i v případě příslibu zjednodušení podnikatelské administrativy a urychlení zápisu do obchodního rejstříku zřízením jednotného registračního místa pro podnikatele.

Velké výhrady však má Hospodářská komora k záměru převést na zaměstnavatele povinnost hradit zaměstnancům prvních čtrnáct dní nemocenské. „Opakovaně upozorňujeme, že vyplácení nemocenské nelze v žádném případě požadovat po malých firmách,“ říká prezident komory. „Pro střední a velké firmy by měla zůstat zachována možnost výběru volit mezi současným systémem a způsobem dle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává Drábek.

Hospodářská komora má i nadále obavy o další vývoj návrhu nového zákoníku práce. Podle programového prohlášení by měly být práce na novém kodexu dokončeny v době mandátu této vlády - lze tedy předpokládat, že se bude vycházet z dnes zpracovávaného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten je ale pro Hospodářskou komoru neakceptovatelný, v rámci připomínkového řízení proto doporučila se jím nezabývat a připravit návrh nový (viz například tato rubrika v Profitu č. 17/2005).

Programové prohlášení vlády podle Drábka dostatečně neřeší reformu zdravotnictví a důchodového systému. „I přes svůj krátký mandát by se vláda měla těmito otázkami zabývat. Už proto, že se jedná o položky, které výrazně zasahují do veřejných rozpočtů. Podle předběžných prognóz lze již nyní očekávat, že stejně jako každé dva roky i tentokrát bude muset vláda vyrovnat deficit, který vznikl v oblasti zdravotního pojištění. V letošním roce bude stát s největší pravděpodobností vyplácet zdravotním pojišťovnám částku blížící se deseti miliardám korun,“ říká Drábek. Podle něho jde o nesystémově vynakládané prostředky, jejichž výše jen dokládá nedokonalost dnešního systému.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít