Program Školicí střediska využila firma Zeelandia

23. května 2009, 00:00 - CzechInvest
23. května 2009, 00:00

V jihočeských Malšicích vyrůstá od srpna 2008 nová generace pekařů a cukrářů. Díky školicímu středisku, s jehož vybudováním pomohla i Evropská unie formou nevratné dotace v hodnotě přesahující pět milionů korun.

Autor: Jakub Stadler

Jihočeský výrobce pekařských a cukrářských výrobků Zeelandia začínal na počátku devadesátých let pod názvem Lactoprot Bohemia. V roce 1998 se spojil s nizozemskou rodinnou firmou Zeelandia a šest let poté převzal i její název. Zakladatel společnosti František Smrž před třemi lety přenechal ředitelskou židli svému synovi Radovanu Smržovi a sám se ve firmě dál věnuje výchově mladé generace pekařů a cukrářů.

K tomu mu od srpna 2008 velkou měrou pomáhá i nové školicí středisko, s jehož financováním pomohla i dotace z Operačního programu Podnikání a inovace, programu Školicí střediska. Pokryje část nákladů na nákup objektu, pořízení školicích pomůcek a vybavení dvoupodlažní budovy.

ICT V PODNICÍCH

Program ICT v podnicích pomáhá prostřednictvím dotací získat prostředky na rozšíření nebo zavedení informačních a komunikačních technologií (hardware, software), a to jak formou nákupu, tak i formou pronájmu, a na některé související služby (např. přístup k databázím, služby expertů apod.). Dotace pomáhá zefektivnit např. vnitřní chod nebo vnější vztahy podniku. Příjem registračních žádostí do druhé výzvy byl ukončen 6. března 2009, do konce května tohoto roku probíhá sběr plných žádostí. Úspěšní žadatelé si v této výzvě rozdělí jednu miliardu korun.

Dostatek prostoru

„Příchod nizozemského partnera významně pomohl vývoji naší firmy. Rychle jsme získali tolik potřebné know-how, naučili jsme se lépe dělat marketing či logistiku. Postupně se vývoj začal přesouvat z Nizozemska do České republiky, začali jsme vést vlastní vývojové programy a mladá generace manažerů, techniků či vývojářů Zeelandia už vyrůstá i v České republice. Jenže vývoj je velmi ovlivněn kvalifikací samotných vývojářů. V tom jsme dlouho zaostávali, měli jsme jednu školicí místnost, ve které nám brzy začalo být těsno,“ vzpomíná František Smrž.

„Na přípravě projektu nového školicího střediska se podíleli všichni zaměstnanci společnosti, jak management, tak pekaři a cukráři. Je pravdou, že občas vznikaly konflikty, ale podařilo se nám najít společnou řeč,“ popisuje práci na projektu Smrž.

Zázemí pro všechny

O SPOLEČNOSTI

SOLODOOR, a.s. byla založena v roce 1997 jako nástupnická organizace divize Dřevařské výroby Solo Sušice, a.s. V roce 1998 zahájila firma výrobu interiérových dveří s ročním objemem 15 tisíc kusů, v roce 2004 ke své činnosti přidala výrobu obložkových zárubní. V současnosti firma vyrábí více než 250 000 interiérových dveří a 80 000 obložkových zárubní ročně. Od roku 2004 vlastní SOLODOOR, a.s. certifikát ISO integrovaného systému řízení dle norem ČSN EN ISO9001:2000 a ČSN EN ISO 14 001:2004.

Nové školicí středisko poskytlo dostatečné zázemí nejen zaměstnancům české pobočky Zeelandia, technologům a prodejcům, učňům, středoškolákům či studentům vysokých škol. Školí se tu i zaměstnanci poboček ve střední a východní Evropě. Maďaři, Slovinci, Rakušané nebo Slováci jezdí buď osobně, nebo využívají možnosti on-line školení, díky kamerám instalovaným v tréninkových místnostech. „Od zahraničních partnerů, kteří se k nám přijíždějí školit, na oplátku získáváme mnoho poznatků, které potom zúročujeme ve vlastním vývoji,“ upozorňuje František Smrž.

V přízemí školicího střediska byla zřízena výcviková učebna s kapacitou 40 osob, kde probíhají praktické tréninky a ukázky pekařské a cukrářské výroby i výcvik v oboru gastro pro potřeby provozovatelů závodních jídelen či restaurací.

FINANCOVÁNÍ PROJEKTU

Název projektu - Pořízení komplexního informačního systému ERP

Program - ICT v podnicích I.

Uznatelné náklady - 7 368 716 Kč

Maximální výše dotace - 3 389 000 Kč

V prvním nadzemním podlaží je školicí místnost s kapacitou 40 osob, variabilně rozdělitelná na dvě části, každá pro 19 osob. Nechybějí dvě přípravny pro lektory. Kromě tréninku zaměstnanců, studentů a dalších odborníků z oboru používají v Malšicích školicí místnost i pro komunikaci se zahraničním spolumajitelem. Mezinárodní videoprojekce nejsou výjimečnou událostí.

Jak pro komunikaci se spolumajitelem i dalšími zahraničními pobočkami společnosti, tak také ve vývoji je důležitá znalost cizích jazyků. Čtyřikrát týdně proto v učebnách školicího střediska probíhá výuka angličtiny. Učí se všichni, od pracovníků na lince po top management. „Díky znalosti cizích jazyků můžeme mít kvalitnější výzkum,” říká František Smrž. Podle něj mohou čerpat informace a praktické zkušenosti ze zahraničí. „Ty námi nabyté můžeme na oplátku předávat jim. A hlavně, znalost jazyků je hlavním předpokladem toho, abychom se mohli stát skutečně evropskou firmou,“ uzavírá František Smrž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít