Ráj byrokracie. Průměrná firma ztrácí ročně 223 hodin plněním povinností pro stát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ráj byrokracie. Průměrná firma ztrácí ročně 223 hodin plněním povinností pro stát

Jakub Procházka,
Ráj byrokracie. Průměrná firma ztrácí ročně 223 hodin plněním povinností pro stát
Zdroj: CC0 via Pixabay

Malá firma stráví papírováním ročně téměř 6 týdnů.

„Je děsivé, že v malém podniku musí jeden člověk téměř šest týdnů na HPP pracovat jen na papírování pro stát,“ glosuje ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Zmíněné číslo vychází z Indexu byrokracie Liberálního institutu (LI). Ten každý rok sleduje známé povinnosti, jež musí splnit typická malá firma během jednoho roku provozu.

Rok 2020 přesto přinesl v oblasti byrokracie mírné zlepšení. Celková administrativní zátěž pro malé firmy činí letos 223 hodin, což je o čtyři hodiny méně než v roce 2019.

„V zásadních kategoriích administrace zaměstnanců a provozu k významným změnám nedošlo. Drobný pokles zátěže souvisí především s omezením a odkladem změn v legislativě a v podnikatelském prostředí,“ uvádí analytik Centra ekonomických a tržních analýz a vedoucí projektu Index byrokracie Pavel Peterka.

Odklad klíčových změn může souviset i s pandemií koronaviru, čísla tedy nejsou podle analytiků zcela vypovídající. Podnikatelé si nicméně v Česku dlouhodobě stěžují právě na neustálé změny zákonů, které jim připadají nepřehledné, přinášejí nové povinnosti a komplikují byznys.

Jedním z příkladů je podle Peterky odklad EET. „Veřejná správa reflektovala ve svých rozhodnutích negativní vliv pandemie na živobytí podnikatelů a kývla například na odklad třetí a čtvrté vlny EET, jejíž plánované zavedení v roce 2020 by pro firmy znamenalo další zvýšení byrokratické zátěže,“ dodává Peterka.

Letos přibyl ke stížnostem podnikatelů i chaos ve vládních restrikcích (nejen) během nouzového stavu. Jednoduchost indexu umožňuje podle LI každoroční přepočítání výsledků. Dá se tak sledovat ochota a schopnost státní správy omezovat administrativní zátěž podnikatelů.

Výsledky jsou podle Liberálního institutu konkrétní, protože popisují život jednoho podniku. „V některých případech jsou proto vhodnější k interpretaci než výsledky měření za celé ekonomické regiony,“ domnívá se Peterka.

Srovnání s Evropou

Ve srovnání s vybranými evropskými státy Česko nedopadlo nejhůře. Ze šesti měřených zemí se ČR umístila na třetím místě za druhým Slovenskem, kde jsou firmy omezeny papírováním průměrně 217 hodin ročně, a za první Severní Makedonií, kde byrokracie dosahuje z českého pohledu těžko uvěřitelných 153 hodin.

Nejhůře dopadly země na jihu Evropy. Ve Španělsku je zmíněné číslo 369 hodin a v Itálii 312 hodin. Na čtvrtém místě skončila Litva s 271 hodinami. Index byrokracie přitom podle Liberálního institutu zahrnuje pouze zátěž vycházející z činností, které vyžaduje zákon.

„V době hospodářského růstu jsme nad takovým stavem mohli mávnout rukou. Ale teď, v horších časech ekonomického poklesu a velmi nejisté budoucnosti, kdy firmy musejí obracet každou korunu, by jim přišlo vhod, aby jim zaměstnanec na šest týdnů nevypadl z produktivní činnosti jenom kvůli vrtochům státu. Vláda musí přijmout odvážnou agendu odbyrokratizování naší ekonomiky,“ vyzývá Pánek.

Ráj byrokracie. Průměrná firma ztrácí ročně 223 hodin plněním povinností pro stát
4.7 (93.33%) 3 hlasování
Diskuze