Ajťáci do čela. Vedení firem by mělo mít IT v krvi, shodují se manažeři - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ajťáci do čela. Vedení firem by mělo mít IT v krvi, shodují se manažeři

Redakce Profit,
Ajťáci do čela. Vedení firem by mělo mít IT v krvi, shodují se manažeři
Zdroj: Profimedia.cz

Pozice nejvyšších manažerů by měli zaujímat lidé se zkušenostmi z IT, jako jsou vývojáři aplikací a programátoři, pokud mají být podniky úspěšnější. Shodují se na tom téměř tři čtvrtiny (71 procent) podnikových manažerů v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA).

Nový průzkum ukázal, že povýšení členů IT týmu do vedoucích rolí má zásadní přínos pro celý podnik. Co se týče konkrétních přínosů, polovina (50 procent) manažerů vyzdvihla zvýšení efektivity v celém podniku, 42 procent uvádí zvýšení obchodní výkonnosti, 40 procent spatřuje vyšší inovační potenciál a více než třetina (37 procent) lepší zákaznickou zkušenost.

Tato zjištění přicházejí v době závažných otřesů, kdy se potvrzuje, že digitální transformace – tedy změna nebo zdokonalení obchodních modelů pomocí technologií – pomáhá podnikům přizpůsobovat se dynamické situaci na trhu, upravovat obchodní modely a poskytovat zaměstnancům flexibilitu při výkonu práce.

Podniky v regionu EMEA zdůrazňují například přínosy modernizovaných aplikací v době pandemie z hlediska zvýšení své výkonnosti a odolnosti. Více než polovina (57 procent) respondentů vyzdvihuje roli modernizovaných aplikací v umožnění práce na dálku a více než třetina zmiňuje schopnost průběžně provádět aktualizace v reakci na změny podmínek (39 procent) a zajistit spolehlivý provoz systémů (37 procent).

Více než tři čtvrtiny (80 procent) vývojářů aplikací a IT manažerů v regionu EMEA se domnívají, že bez úspěšné modernizace aplikací nebudou podniky schopné poskytovat nejkvalitnější možnou zákaznickou zkušenost.

Totéž zaznívá i ze strany podnikových manažerů, z nichž se více než 80 procent domnívá, že zlepšení portfolia aplikací povede ke zlepšení zákaznické zkušenosti, která přímo souvisí s růstem výnosů.

Nový styl

„Podnikoví manažeři dosud nikdy nemuseli řešit tolik změn, takže reálnou výhodu mají ti, kdo jsou dobře obeznámeni s technologiemi a vědí, jak jim mohou aplikace pomoci adaptovat na libovolné podmínky na trhu a ovlivňovat budoucí výkonost a odolnost jejich podniků. Tři čtvrtiny podnikových manažerů z celého světa se shodují, že technické znalosti u manažerů vedou k úspěchu,“ říká Ed Hoppitt, ředitel společnosti VMware odpovědný za aplikace a nativně cloudové platformy v regionu EMEA.

Současná pandemie způsobila, že desetiletá digitální transformace proběhla během několika málo měsíců. Miliony lidí pracují nebo studují z domova, veřejná správa vyvíjí aplikace pro sledování kontaktů v řádu měsíců, banky rozšiřují možnosti obsluhy klientů a výrobci i obchodníci se takřka přes noc začali zabývat zaváděním digitálních platforem.