Profit hostil podnikatele v Plzni a Olomouci

14. června 2010, 14:00 - Erich Handl
14. června 2010, 14:00

Série regionálních podnikatelských seminářů týdeníku Profit pokračovala 9. června v Plzni a 10. června v Olomouci.

Na setkáních s podnikateli diskutovali zástupci GE Money Bank, pojišťovny Lloyd’s, agentury Czech Trade, hospodářských komor a Asociace malých a středních podniků.

Autor: Jakub Stadler

Hlavním tématem seminářů, které týdeník minulý týden uspořádal v Plzni a Olomouci, byla podpora exportu a importu v České republice. V konferenčních prostorách plzeňského pivovaru Prazdroj, respektive v olomouckém hotelu Hesperia o situaci diskutovala zhruba šedesátka majitelů menších firem se zástupci GE Money Bank, pojišťovny Lloyd’s, agentury Czech Trade, hospodářských komor a Asociace malých a středních podniků.

„Před dvěma roky si podnikatelé nejvíce stěžovali na hektické zavedení datových schránek, nyní je to přerozdělování dotací a další podpory regionů z centra. O Plzeňském kraji se všichni domnívají, že je to bohatý region, z toho důvodu většina dotací směřuje na sever nebo východ republiky. A tak na Plzeňsko nejde nic. I proto je exportní síla sousedního východního Bavorska, se kterým se srovnáváme, osmkrát větší než Plzeňského kraje,“ shrnul situaci v západních Čechách předseda představenstva Krajské hospodářské komory Zdeněk Mužík.

V Olomouci by zase majitelé firem uvítali méně administrativních bariér, přehlednější daňový systém a zrušení povinnosti odvádět DPH z neproplacených faktur. „Posledně jmenovaná záležitost nás velmi trápí, platební morálka na trhu je špatná a pro firmy tyto odvody představují zbytečnou zátěž,“ řekl ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Jaroslav Havelka. Šéf hanácké komory mimo to přítomné seznámil s připravovanou podnikatelskou misí do Běloruska a dalšími aktivitami jeho kanceláře.

S historií amerického koncernu General Electric a produkty jeho dceřiné firmy GE Money Bank seznámil přítomné její ředitel pro komerční cash management Vojtěch Záškodný. „Málokdo v Česku ví, že General Electric založil známý vynálezce Thomas Alva Edison. Zavřel se na dva roky do díly, vymyslel žárovku a založil firmu, která dnes dává práci desítkám tisíc lidí po celém světě,“ uvedl Záškodný s tím, že koncern v současnosti zahrnuje strojírenské, finanční a překvapivě i mediální divize. „GE je provozovatelem televizních stanic NBC a CNBC,“ upřesnil.

Společnost Lloyd’s market představili Petr Karel a Igor Maťašovský. Plzeňskou expozituru Czech Trade reprezentovala regionální exportní manažerka Marie Baštářová, olomouckou Andrea Kubáčková. Plzeňský seminář ozdobila ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová, olomouckou akci pro změnu ředitelka Krajské hospodářské komory Eva Stachová.

Podporu českého exportu, investic a pojištění úvěrů prezentoval na obou seminářích náměstek generálního ředitele EGAP Miroslav Somol. Semináře ukončila tradiční tombola, po které následoval raut spojený se společenským setkáním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít