Profil: Slováci si zvolili Antifica. Andreje Kisku ale neznají

31. března 2014, 07:57 - David Klimeš
31. března 2014, 07:57

Není liberál, není konzervativec, není ani sociální demokrat. Nově zvolený slovenský prezident Andrej Kiska se prezentuje především jako filantrop a člověk, který zlidští slovenskou politiku. Kiska je ale také zkušený manažer, který si výborně naplánoval kampaň. V prvním kole volby vše vsadil na image pomáhajícího člověka mimo politiku. V druhém kole už mu stačilo se jen tvrdě vymezit proti premiérovi Robertu Ficovi.

Když na podzim roku 2012 Andrej Kiska ohlásil svou kandidaturu na post slovenského prezidenta, málokterý Slovák by si tipnul, že ho bude volit v druhém kole prezidentské volby hlavou státu. Tehdy to vypadalo na jasnou výhru slovenského premiéra Roberta Fica, se kterou mohla otřást jen kandidatura slovenské expremiérky Ivety Radičové. Ta ale nakonec nekandidovala. Se svým stylem mezi postupně se přidávajícími kandidáty na prezidenta vůbec nezapadal.

Vedle politiků se zde nabízel někdo, kdo nejprve zbohatl na splátkových prodejích a pak si zjednal jistou známost jako filantrop. Ale stále ho znalo méně Slováků než kdejakého druhořadého politika. Brzo také bylo jasné, že za razantními hezkými řečmi není mnoho obsahu. Když se ho například ptali, kdo je jeho inspirací, odpověděl: „Filozoficky mi byl blízký Václav Havel, i když manažersky mám jiný pohled na svět.“

Když se ho ptali na náboženství, vyznal se ze sympatií ke křesťanství. Ale i židovství. A také buddhismu. Když měl říct, jak by konkrétně změnil slovenskou politiku, tak naposled po své výhře zopakoval své obecné teze: „Jako prezident udělám vše pro to, aby politika byla lidštější.“

Krachy v Americe

Andrej Kiska má za sebou nemalou řadu rebelií a krachů. Prý už jako s dítětem to s ním rodiče neměli lehké. Nakonec vystudoval sice mikroelektroniku na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě a nastoupil jako projektant do státního Naftoprojektu, ale po pádu komunismu už v zemi nemohl vydržet. Jeho snem byla Amerika.

„Slovensko se mi zdálo pochmurné,“ prohlásil o své tehdejší motivaci pro časopis Trend. Vysokoškolák začal pracovat na stavbách ve Filadelfii, potom prodával na benzince. „Denně od devíti ráno do jedenácti večer, v sobotu od šesti do jedenácti. Trvalo to sedm měsíců, odcházelo mi zdraví. Ale byl jsem v Americe,“ vysvětloval Kiska se svým typickým optimismem. Pak zažil první krach. Parta komoditních brokerů ho přesvědčila k investici do jejich firmy s tím, že jim bude dělat na Slovensku zastoupení. Jakmile se ale Kiska v roce 1991 vrátil na Slovensko, firma samozřejmě zkrachovala.

Andrej Kiska
» narodil se 2. února 1963 v Popradě do učitelské rodiny. Vystudoval mikroelektroniku na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. V roce 1990 odjel na zkušenou do USA
» v roce 1991 se vrátil a založil síť zlatnictví a výrobu šperků. Po krachu firmy se vrhl s rodinou na splátkový prodej pod firmou TatraCredit. Na splátkách skvěle vydělal a v roce 2004 holding prodal Všeobecné úverové bance. V roce 2006 spoluzaložil neziskovou organizaci Dobrý anděl
» předloni se rozhodl kandidovat na prezidenta a nyní volby vyhrál. Ze dvou manželství má čtyři děti

Kiska si ale přivezl chuť podnikat, hlavně už nebýt nikdy zaměstnancem. S bratrem a bratrancem založili firmu Triangle Group International. Aby vypadali světověji, dohodli se se známým ze Severní Karolíny, že budou jako jeho slovenskou pobočkou americké firmy. Kiskovi ale netušili, s čím podnikat. Volba nakonec byla zlato. Nakoupili několik zlatnictví a pak Kiska udělal další velmi špatné rozhodnutí svého života.

Rozhodl se, že si budou sami vyrábět zlaté i jiné šperky. Opět s pozoruhodným optimismem v několika slovenských médiích vykládal, jak vyráběli zmetky či jak přehřáli mřížky diamantů natolik, že jim v ruce zbyly jen matné kameny. Po tomto neúspěchu přišel další neúspěch, když šperky Kiska zkusil prodávat v Americe. I druhá zkušená v Americe dopadla nevalně. Zlatnický obchod nakonec zkrachoval.

Bohatství na splátky

Po tolika neúspěších by se hodně lidí nechalo už asi zaměstnat. Ne ale Kiska. Další podnikatelský plán mířil na fakt, že mezi výrobcem spotřební elektroniky a kupujícím je velkoobchod a maloobchod. Bratři zkusili tyto mezičlánky obejít a mrazničky Slovákům prodat levněji a na splátky. Tak se zrodil v roce 1996 byznys Kiskova života – splátkový systém Triangel pod firmou TatraCredit.

Na Slovensku Kisku úvěrovala Istrobanka, v Česku Moravia banka. Z nabídkového katalogu o šesti stranách se brzo stal lídr trhu. Kiskovy systémy Triangel a Quatro si získaly oblibu Slováků ještě předtím, než i Slovensko opanovaly nabídky GE, Home Credit či Cetelem.

Právě na toto období v Kiskově životě se pokusil vsadit Robert Fico. Podle premiéra byl Kiska jedním z těch, kdo na Slovensku žijí z lichvářských nebankovních půjček. Na Slovensku obíhal v předvolební kampani leták „Odhalenie. Kto je Andrej Kiska?“, kde se psalo: „Zbohatol na viac ako 70% úrokoch a protizákonných podvodoch na klientoch.“ Kiska reagoval, že on s lichvářskými úroky neměl nic společného.

Podle něj právě vláda Fica měla proti lichvářům už dávno zasáhnout. „Dokud jsem já byl v našich společnostech, neexistuje člověk, pokud nedokázal splácet a chtěl se s naší společností dohodnout, že by se s ním společnost nedohodla.“ Druhým silným motivem Ficovy očerňující kampaně proti soupeřovi pak bylo Kiskovo údajné napojení na scientology.

Dobrý anděl z Barmy

Společnost raketově rostla a v roce 2004 si Kiska řekl, že toho už má dost. Svůj podíl v holdingu prodal Všeobecné úverové bance. Cena nebyla nikdy zveřejněna. Sám Kiska prohlásil, že s ní byl „relativně spokojený“.

Život zajištěného vyplaceného byznysmena ho ale nelákal. Kiska se dobře znal se zakladatelem slovenské reklamní agentury Wiktor Leo Burnett Igorem Brossmannem a ten mu jednou zavolal, že má dobrý nápad na propojení charity a podnikání. Protože zrovna v té době Brossmann cestoval kolem světa, setkali se oba na plážích Barmy a měsíc spolu debatovali o projektu.

Výsledkem bylo v roce 2006 založení neziskové organizace Dobrý anděl. Organizace pravidelným příspěvkem dotuje lidi, kteří se bez vlastního zavinění dostali do těžké finanční situace. 120 tisíc dárců už takto sumou 20 milionů eur pomohlo pěti tisícům rodinám.

Naděje bez obsahu

V roce 2012 se Kiska rozhodl, že Dobrý anděl se mu stane odrazovým můstkem k prezidentské kandidatuře. Jeho společník Brossmann to okamžitě odmítl. Podle něj Kiska „brutálně porušil“ dohodu, podle níž neziskovku nebudou tahat do jiných aktivit. „Dohoda, kterou jsme měli, zněla, že nikdy žádným způsobem nebudeme tahat Dobrého anděla do politiky,“ řekl Brossmann. Dále dodal, že se Kiska na prezidenta vůbec nehodí, a když si odmyslíte charitu, nic na Kiskovi zajímavého nezůstane. Sám někdejší Kiskův společník podporoval ve volbě Milana Kňažka.

Zkušený manažer Kiska ale Dobrého anděla geniálně využil: Dobrý anděl podle něj musí suplovat šlendrián státu. Jako filantropa ho už nebaví všudypřítomná korupce, když se snaží nezištně pomáhat. A navíc prý poznal, že nelze změnit Slovensko jen zezdola. Řešení tak pro něj bylo jediné: kandidovat na prezidenta.

Nový prezident nikdy nepředstavil konkrétní program, takže zas tak nevadilo, že se slabými pravomocemi prezidenta toho mnoho na Slovensku nemůže měnit. Úspěšně se stylizoval do nové naděje pro Slovensko. V prvním kole prezidentské volby to stačilo na postup do finále a v sobotu to pohodlně stačilo na vítězství proti premiéru Ficovi.


Čtěte také:

Fica dostal do kolen předvolební fotbal i slovenský volič

Politologové: Ficova pozice je i nadále silná, určitě se z volby poučí

První Kiskova zahraniční cesta povede do Prahy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít