Profil: Ronald Lauder uzavřel své mediální angažmá ve střední Evropě

20. března 2014, 07:19 - David Klimeš
20. března 2014, 07:19

Podnikatele Ronalda Laudera většina Čechů zná jako toho, koho Vladimír Železný připravil o televizi Nova a pak to všechny stálo 10 miliard korun. Ale Lauder je i významný investor v jiných oblastech a navíc filantrop a hybatel politiky.

Jako předseda správní rady byl miliardář Ronald Lauder v Central European Media Enterprises (CME) sice už léta v pozici nevýkonného manažera, ale pořád stál na vrcholu svého nejlepšího investorského nápadu. Přesně 20 let po založení společnosti se rozhodl, že je čas odejít. „Jsem poctěn, že jsem mohl hrát roli v rozvoji nezávislé komerční televize ve střední a východní Evropě,“ prohlásil Lauder minulý týden.

V bermudském holdingu se nachází na tři desítky televizních kanálů, ale klenotů je jen pár – dvě Novy (česká a chorvatská), rumunská Pro TV, slovenská Markíza či bulharská bTV. A česká Nova byla také stanice, s níž měl Lauder bezpochyby největší trápení. Nyní ale už i jeho formální dohled nad CME končí. Neznamená to však, že by Lauder přestal mít na Česko vliv. Minimálně zde stále bude jeho nadace působit jako zřizovatel několika židovských škol.

Dvakrát koupená Nova

Přestože Lauder strávil 20 let v pozici úspěšného mediálního mogula, stále to délkou není jeho největší manažerská štace. Syn Estée Lauderové začátkem šedesátých letech nastoupil do rodinné kosmetické velkofirmy a zůstal v ní až do osmdesátých let. Jeho úkolem bylo rozvíjet to, co jeho matka započala. V roce 1953 prodala svůj první parfém, za rok to bylo 50 tisíc lahviček a v roce 1984 to bylo už 150 milionů voňavek. A to už byla práce právě syna Ronalda. Dobře si zapamatoval matčino heslo: „Když v něco věřím, prodávám to. A prodávám to tvrdě.“

Lauder si nejprve myslel, že by se mohl prosadit v politice. Světaznalý muž v osmdesátých letech nastoupil do Pentagonu a v roce 1986 byl svými republikánskými kamarády prosazen na post amerického velvyslance v Rakousku. V roce 1989 dokonce zkoušel být republikánským kandidátem na post newyorského starosty. Ale proti Rudimu Giulianimu neuspěl.

Neúspěch v newyorské politice ho přivedl zpět k byznysu. Na počátku devadesátých let vycítil touhu postkomunistických diváků v Evropě po komerci a rozhodl se na tom zbohatnout. S kapitálem od Time Warner založil v roce 1994 CME a postupně přes klíčové kontakty v jednotlivých zemích vybudoval několik nejsledovanějších televizí. V Rumunsku třeba takto angažoval někdejšího ministra kultury Adriana Sarbua, v Česku natrefil na Vladimíra Železného.

Spojení se Železným se zdálo nejvýdělečnějším klenotem mediálního impéria, než došlo k jejich roztržce, která následně českého daňového poplatníka v arbitráži stála 10 miliard. „V budově Měšťanské besedy se v malém odehrávalo to, co se tu ve velkém dělo za protektorátu, po roce 1948, v padesátých i sedmdesátých letech,“ verboval Železný novácký národ proti nenasytnému Američanovi.

Lauder ale nakonec Novu dostal, když ji znovu koupil v roce 2004. Zároveň šlo tehdy o jeden z nejúspěšnějších obchodů PPF a pro Jiřího Šmejce znamenal vzestup do nejvyšších pater Kellnerova impéria.

Za Izrael a Schieleho

Málo se ví, že Lauder má televizní podnikání i v Izraeli. S židovským státem má vůbec Lauder silné spojení. Pro izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v devadesátých letech vyjednával mírové vztahy se Sýrií. Na svůj židovský původ je hrdý i jako šéf Světového židovského kongresu. Roky vystupuje jako hlavní hlas proti jakýmkoli náznakům antisemitismu či relativizování osudu Židů za války.

Soukromým počinem je pak Lauderova nadace, která sponzoruje židovské komunity ve střední a východní Evropě.
V Česku jde především o židovské školy. Stejně tak se Lauder věnuje sponzoringu umění. Vlastní jednu z nejlepších sbírek malíře spjatého s Českým Krumlovem Egona Schieleho a mnoho dalších kusů toho, co později nacisté označili za „zvrhlé umění“. V roce 2001 založil v New Yorku Neue Galerie pro výtečné sbírky rakouského a německého umění první půlky 20. století.

Tahle CME už není pro starý

Lauder ve svých 70 letech se ale rozhodně nestahuje jen k nákupu obrazů. Své impérium stále šikovně spravuje tak, aby platil co nejmenší daně. CME bude nadále asi sídlit na Bermudách a každý koupený obraz půjde jako dar soukromé nadaci, aby to šlo odečíst z daní. Stále vyhledává investiční příležitosti, nyní se pokouší investovat například v Africe. Zároveň má Lauder k ruce početný rodinný klan. Bratr Leonard a jeho syn William mají na starosti rodinný kosmetický byznys. Vliv rodiny rozšiřuje třeba i Lauderova dcera Jane, která je manželkou bývalého centrálního bankéře z amerického Fedu Kevina Warshe.

CME je pro Laudera ale už uzavřená kapitola. Prvním příznakem konce starých časů byl minulý rok odchod generálního ředitele CME Adriana Sarbua. Nyní odchází sám Lauder a CME plně ovládnou mladší vlčáci Christoph
Mainusch a Michael del Nin.

Ronald Steven Lauder
» narodil se do newyorské židovské rodiny pozdější královny kosmetiky Estée Lauderové a Josepha Laudera. Jeho dědeček pocházel z Čech
» vystudoval Pensylvánskou univerzitu a univerzity v Paříži a Bruselu. Krátce byl velvyslancem v Rakousku, zkoušel kandidovat i na starostu New Yorku
» do osmdesátých let působil v rodinné kosmetické firmě. V roce 1994 založil Central European Media Enterprises, která do střední Evropy přinesla komerční televize. Za to dostal i cenu Emmy
» je významným filantropem, sběratelem umění první poloviny 20. století a podporuje židovské komunity ve střední Evropě. Je předsedou Světového židovského kongresu
» s Jo Carole Knopfovou má dvě děti. Je republikán

Čtěte také:

Ronald Lauder rezignoval na funkci v radě mediální firmy CME

Josef Němý: Akcie CME čeká propad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít