Profil: Pro Krejčíře přestává být Jižní Afrika rájem na zemi

10. prosince 2013, 07:34 - David Klimeš
10. prosince 2013, 07:34

Radovan Krejčíř dokázal už mnoho zázraků. Protáhl se záchodovým okénkem své vily při zatýkání a utekl české justici. V Jihoafrické republice si místo okamžitého vydání do Česka dokázal zařídit nový život. Ale nyní přituhuje. Má před sebou maraton soudů a tucet vražd v jeho okolí už podnítil Jihoafričany, aby sepsali petici za okamžité vydání Krejčíře do Česka.

Čtvrť Bedfordview patří k těm lepším v Johannesburgu. Tedy patřila, než se tam nastěhoval český uprchlík Radovan Krejčíř. „Lidé jsou vyděšeni. Nechtějí být za ty, kdo vystoupí proti tak nebezpečnému muži. Dvanáct lidí už zemřelo,“ shrnula pocity v kdysi klidné čtvrti radní Michele Clarková pro jihoafrická média. Obyvatelé dokonce prý už sepsali petici, aby byl Krejčíř co nejrychleji vydán do své vlasti. Lidé se nejen bojí, ale v Krejčířově sousedství prý i klesají ceny nemovitostí. Nikdo zjevně nechce bydlet vedle člověka, okolo kterého se vrší mrtvoly.

U jihoafrického soudu navíc nyní vyplouvá na povrch, v jakých obchodech nyní Krejčíř jede. Podle prokurátora si například vyhlédl bratra kurýra, který mu utekl se zásilkou pervitinu za 48 milionů. Toho mučili například litím vařící vody na hlavu. Krejčíř se přesto nevzdává. Zkouší soud obměkčit závažnými zdravotními problémy, odmítá jakoukoli vinu a vydání do Česka blokuje táhnoucím se azylovým řízením

Kuponovka – výtah k penězům

Absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě prý už za komunismu úspěšně šmelil v Polsku s bonbony. První velké peníze vydělal ale až při kuponové privatizaci. Získal tisíce knížek pro svou společnost Colorado a zbohatl. Zatímco Radovan Krejčíř se přestěhoval z Českého Těšína do luxusní vily v Černošicích u Prahy, na severu zůstal mimo jiné jeho otec Lambert. Tomu synovo podnikání příliš štěstí nepřineslo. V roce 2002 byl unesen, zrovna když jeho synovi končila vazba. Spekulovalo se o tom, že otec měl být použit k vydírání syna. Ale Lambert při únosu nejspíše zemřel.

Ještě před bondovským útěkem ze své vily se tak Krejčíř několikrát dostal do centra pozornosti české policie. Vazba z roku 2002 souvisela s obviněním za krácení daní při obchodu s benzinem asi o půl miliardy. Nic z obvinění však nebylo prokázáno, protože klíčový svědek se našel zavražděný s nábojnicí v ruce. A pak už se obvinění jen nabalovala – vytunelování firmy Technology Leasing, podvodné ovládnutí Tepláren Otrokovice, podvod s úvěrem u IPB, podvody s pozemky. V několika kauzách policie přišla na to, že má Krejčíř asi dobré kontakty mezi policisty.

Ze všech obvinění ale nic nebylo, nic nepomohly nalezené zbraně a dokumenty tajných služeb v Krejčířově obydlí. Nakonec Krejčíř ještě vysoudil 200 tisíc odškodného za nezákonné prodloužení svého pobytu za mřížemi.

Bondovský útěk

Přesto si 18. června 2005 pro Krejčíře už najisto policie přišla. A tehdy se stalo něco neuvěřitelného, bez čehož by se nekonala celá pozdější seychelská a jihoafrická anabáze. Přestože Krejčíře hlídalo deset policistů, podařilo se mu utéci záchodovýcm okénkem. Krejčířova fabulace ale dosud vypráví něco jiného. Policisté a státní zástupce Jaroslav Dolejší šli podle uprchlíka především po údajných směnkách za 60 milionů pro ČSSD. Když prý zástupci řekl, že má dokumenty v sousedním domě, Dolejší mu dovolil odejít: „Odešel jsem ladným krokem po dohodě se státním zástupcem,“ prohlašoval Krejčíř.

Obrovská ostuda po útěku Krejčíře stála post policejního prezidenta Jiřího Koláře. Rok po zpackaném zatýkání velitel domovní prohlídky Jan Špitálský dostal podmíněně tříměsíční vězení za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.
V září roku 2005 už se Krejčíř slunil se svou manželkou a synem Denisem na Seychelách. „Nikdo mě ze Seychel nedostane,“ vzkázal do České republiky.

Vraždy a výbuchy v Johannesburgu

Další zvrat přišel v dubnu 2007. Možná Krejčířovi přišly Seychely moc malé, možná moc nudné, každopádně riskoval zadržení v Johannesburgu při vystupování z letadla. A tak se tomu i stalo. České ministerstvo spravedlnosti si bylo jisté, že do pár měsíců bude Krejčíř v Česku. Nyní je tomu už šest let, co Krejčíř úspěšně vede nekonečnou bitvu o azyl.

Krejčíř se v Jihoafrické republice uchytil, otevřel si podnik Money Point. A také okolo něj začali umírat lidi. V posledních letech to bylo prý až dvanáct osob, převážně z johannesburského podsvětí, kde se Krejčíř před pár lety etabloval. Na něho samotného v červenci kdosi vypálil desítky ran. Vše vyvrcholilo v listopadu, kdy v jeho podniku bouchla bomba. Zabila mimo jiné i dalšího českého uprchlíka před justicí Jana Charváta.

Jihoafrická policie poslala Krejčíře do vazby už v roce 2011 za pojistný podvod. Ale na milionovou kauci ho zase pustila. Nyní už vypadá obvinění vážněji. Krejčíř, který si prý ve velkém kupoval policisty a posílal peníze i vládnoucí straně, je nyní podle jihoafrického tisku na mizině. Obvinění jsou také důvěryhodnější než v roce 2011. Krejčíř nicméně stále vše odmítá, žádá o kauci a pochvaluje si jihoafrický život po životě v Česku.

Dlouhá cesta zpátky do Česka

Česká justice se zaměřuje především na jeho azylovou bitvu. Po převezení do Čech by totiž okamžitě nastoupil trest. V roce 2012 byl odsouzen na 11 let za daňové podvody ve výši půl miliardy korun. Soud prý neměl s dokazováním příliš problémů, protože Krejčíř si vedl důkladné poznámky o všech podvodných obchodních kombinacích. Letos mu sice Vrchní soud v Praze zmírnil trest na deset a půl roku, ale k jinému zvratu nedošlo. Stále však chybí to hlavní – odsouzený. Kdyby velitel zásahu Jan Špitálský v roce 2005 nenechal Krejčíře utéct, mohl by nyní už sedět za mřížemi, Krejčíř by nebyl v zahraničí jedním z nejznámějších Čechů a čtvrť Bedfordview by dál patřila k těm lepším místům Johannesburgu.


Radovan Krejčíř

» narodil se 4. listopadu 1968 v Dolním Žukově v Českém Těšíně
» vystudoval Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě
» první velké peníze získal při kuponové privatizaci
» v roce 2002 mu někdo unesl a pravděpodobně zabil otce Lamberta
» po sérii obvinění i držení ve vazbě si v roce 2005 pro Krejčíře přišla už najisto policie, jemu se ale povedlo utéct
» v roce 2013 byl pravomocně odsouzen v Česku na deset a půl roku za daňové delikty
» nejprve utekl s rodinou na Seychely
» v roce 2007 byl zadržen v Johannesburgu, kde od té doby protahuje azylové řízení
» brzy se zapojil do místního podsvětí, okolo něj zemřelo v posledních letech dvanáct lidí, on sám v létě unikl střelbě
» v listopadu zabíjela bomba v jeho podniku, nyní čelí obvinění z pokusu o vraždu a únos
» s manželkou Kateřinou má syna Denise


Čtěte také:

Soud v JAR dál váhá s Krejčířovým propuštěním na kauci

Krejčíř dohrál, do roka skončí ve vězení, věří vyšetřovatel

Krejčíř prý plánoval vraždu českého rivala, akci překazila návštěva Obamy

Krejčíř: Moji vrazi časem uspějí

Jihoafrické úřady obstavily Krejčířův majetek, dluží přes sto milionů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít