Profil: Miliardářka z Facebooku Sheryl Sandbergová

11. března 2014, 07:28 - David Klimeš
11. března 2014, 07:28

Není ženou, která by měla největší majetek na světě. Do žebříčku dolarových miliardářek pronikla provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová poprvé. Přesto se skoro o nikom jiném než o ní nemluví.

Čemu byste se věnovali, pokud byste disponovali majetkem 1,05 miliardy dolarů? Asi ne tažení proti používání slova „bossy“ (pánovitý, panovačný) ve školních kolektivech. Právě tomu se ale pravá ruka Marka Zuckerberga Sheryl Sandbergová ve volném čase nyní věnuje. Pokud se tak prý říká už na škole ambiciózním slečnám, sráží to jejich sebevědomí, tvrdí moderní feministka Sandbergová. Sama je autorkou bestselleru pro moderní ženy Opřete se do toho a sebe vidí jako příklad toho, že rodina a kariérní vzestup se nevylučují. Kritici jí však vyčítají, že ne každá žena má příležitost začít absolvováním Harvardu a prací pro amerického ministra financí.

Od Clintona do Googlu

Časopis Forbes její majetek mohl ohodnotit tak vysoko jen kvůli jejímu velmi šťastnému rozhodnutí nastoupit do Facebooku v roce 2008. Jejích 12 milionů akcií jen za minulý rok zažilo vzestup o 130 procent hodnoty a to stačilo na pokoření miliardové mety. Přitom nechybělo mnoho a mohla být pravou rukou amerických demokratických politiků či třeba jiného internetového mága Jeffa Bezose.

Přestože její bestseller dává naději všem ženám, že se mohou prosadit, těžko říct, jak by vypadala její kariéra bez Larryho Summerse. Když Sandbergová nastoupila na Harvard, dostala se do třídy právě ke známému ekonomovi Summersovi. Ten ji později vzal s sebou i do Světové banky. Paradoxně však ne kvůli famóznímu intelektu, ale z docela prostého důvodu: „Když Sheryl připravovala recepci ekonomické asociace, každá jmenovka byla správně, jídlo bylo v pořádku, časový plán byl, jak má být,“ řekl jednou Summers New Yorkeru. Sandbergová graduovala mezi nejlepšími a Summers nad ní podržel ochrannou ruku. Chvíli sice pracovala pro konzultační firmu McKinsey, ale když se Summers stal ministrem financí v administrativě Billa Clintona, mladá ekonomka se stala vedoucí jeho úřadu. Z takové pozice se dá už přecházet kamkoli.

Když Clinton v roce 2001 skončil, přešla Sandbergová na post viceprezidentky Googlu pro prodej on-line produktů. Chytré vyskakování reklamních proužků na webech Googlu či například projekt Google Books Search jsou její práce.

Námluvy s Zuckerbergem

V roce 2007 přemýšlela matka dvou dětí o změně. Jako nejlákavější se jevila vysoká manažerská pozice ve Washington Postu. Kdyby tehdy kývla, řídila by nyní nejspíše on-line prodeje významného deníku pro majitele Amazonu Jeffa Bezose, který Washington Post minulý rok koupil. Jenže Sandbergové si všiml také Zuckerberg. Doslova prý pro svůj Facebook hledal někoho „kalibru Sandbergové“. Těžko se divit, že takové zadání nejlépe splňovala právě sama Sandbergová. V lednu 2008 se lépe poznali na Svět o ekonomickém fóru v Davosu a v březnu už mohl Zuckerberg oznámit, že ji přetáhl do své firmy. Ze skvělého nápadu Zuckerberga se tak začínal stávat i dobře vydělávající stroj.

Postup v žebříčku Facebooku zatím Sandbergová zakončila v roce 2012 členstvím v představenstvu firmy. Asi nepřekvapí, že jde o první ženu ve vedení Facebooku.

Opřete se do toho jako já

Sandbergová nežije jen Facebookem. V roce 2013 vydala knihu, která se stala modlou moderních žen na celém světě. Kniha Opřete se do toho má všeříkající podtitul Ženy, práce a vůle uspět. „Věřím, že by svět byl lepší, kdyby polovinu našich podniků a zemí řídily ženy a kdyby polovinu našich domácností řídili muži,“ tvrdí Sandbergová v knize. Podle ní si ženy samy brzdí kariéru, aby zvládly rodinný život. A prý tak dokonce činí, i když se už o děti nestarají. Za vším je patriarchální model společnosti, kde ženám je přisouzena často nižší a méně ambiciózní pozice. Sandbergová ukazuje na svou cestu a vyzývá k následování. Dokonce okolo knihy založila i komunitu a webovou stránku, kde si ženy vyměňují zkušenosti. Posledním příkladem jejího úsilí je uvedený příklad tažení za eliminaci slova „bossy“ ze slovníku školních chlapců, kteří tak prý demotivují spolužačky v touze uspět.

Demokratickou senátorkou?

Co může Sandbergovou čekat dál. Ve 44 letech je její manažerská kariéra možná teprve na začátku. Zuckerberg dobře věděl, proč jí dal tak královský podíl na akciích, aby ji udržel u sebe. Sandbergová ale dává jasně najevo, že Facebook není jejím celým světem. Aktuálně po Americe například obíhá fáma, že se Sandbergová chystá na vrcholu své popularity do politiky. Měla by kandidovat na senátorku v Kalifornii proti demokratce Barbaře Boxerové. Sandbergová to popírá, ale takové rozhodnutí se vždy odmítá až do uchazečské řeči. K dobru jí určitě kromě úspěchů v byznysu a popularity autorky bestselleru může být i její práce pro administrativu Billa Clintona.

Sheryl Sandbergová

» narodila se 28. srpna 1969 ve Washingtonu do rodiny očního lékaře a profesorky francouzštiny; vystudovala Harvard mezi nejlepšími ze své třídy
» její učitel z Harvardu Larry Summers jí doporučil do Světové banky; pak ji jako šéfku svého úřadu vzal na ministerstvo financí
» v roce 2001 přešla jako viceprezidentka do Googlu; v roce 2008 ji zlákal Mark Zuckerberg do Facebooku; akcie Facebooku z ní udělaly podle Forbesu miliardářku
» vydala bestseller Opřete se do toho, jenž je návodem pro ženy, jak se prosadit; má dvě děti s bývalým šéfem Yahoo Davidem Goldbergem


Čtěte také:

Sheryl Sandbergová se díky Facebooku stala miliardářkou

Studie: Facebook je jako mor, už příští rok může být minulostí

Z Facebooku se stává mobilní firma, Instagram má 100 milionů uživatelů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít