Profesionální sport nepodporujeme

21. května 2008, 12:46 - (red)
21. května 2008, 12:46

Rakousko chce každý rok přilákat jednu vrcholnou sportovní akci

Praporek:
Zajímalo by nás pořádání letní olympiády například ve spojení Vídně, Prahy, Bratislavy, Budapešti…

(text)
EURO: Proč se Rakousko rozhodlo ucházet o pořádání Mistrovství Evropy (ME) v kopané?
LOPATKA: Přinejmenším z ekonomických důvodů. ME k nám přivede asi milion turistů, kteří by zřejmě jinak nepřijeli, a přinese do rakouské ekonomiky asi 321 milionů eur. Ale jsou to i faktory mimo ekonomiku. Fotbal patří k celosvětově nejoblíbenějším sportům a Rakousko tak dostane mimořádnou šanci pochlubit se přírodními krásami i kulturním bohatstvím. Více diváků než na ME v kopané se dívá jen na mistrovství světa ve stejném sportu. Fotbalové ME vykazuje stejnou míru sledovanosti jako letní olympiáda. Kumulovaně počítáme pro mistrovství s osmi až desíti miliardami diváků. Proti ME v Portugalsku budou totiž zápasy v přímém přenosu sledovat i diváci v Severní Americe. Navíc jsme vytvořili ve všech čtyřech rakouských hostitelských městech zóny s obřími obrazovkami pro takzvané public viewing, kam zamíří návštěvníci, kteří se nedostanou na stadiony. Jen ve Vídni očekáváme, že na přenos prvního zápasu Česko-Polsko konaného ve Švýcarsku si najde cestu do vídeňské zóny asi sto tisíc diváků.
A nelze pominout ani dlouhodobé přínosy. Ze zkušeností ze zimní olympiády v Innsbrucku a mistrovství světa v lyžování ve Schladmingu vím, že se tato místa těší zvýšenému zájmu turistů i desítky let po konání akce a že jejich rozvoj je řádově rychlejší než okolních destinací, kde podobná velká sportovní událost neproběhla.

EURO: Německé firmy se také těšily, jak vydělají na mistrovství světa v kopané v Německu. Nicméně velkou část příjmů ukously nadnárodní společnosti. Nehrozí to i Rakousku?
LOPATKA: Většinu výstavby infrastruktury, tedy stadionů a linek metra i tramvají, zajistily téměř výhradně rakouské společnosti. Rovněž ubytování a obchod se suvenýry a sportovním zbožím je v rakouských rukou. Proto zůstanou utracené peníze v drtivé většině v Rakousku.

EURO: To jsou přínosy. Jaké výše dosáhly náklady na vybudování sportovní infrastruktury?
LOPATKA: Mistrovství Evropy v kopané je ve srovnání s jinými obdobnými podniky nákladově velmi výhodné. Do infrastruktury investujeme jen 133 milionů eur, v případě srovnatelných akcí v oblasti zimních sportů, o které jsme se také ucházeli, by byly investice čtyřnásobné.

EURO: Důležitou otázkou pro návštěvníky Rakouska bude v době konání ME bezpečnost. Dokážete ji zajistit?
LOPATKA: Máme k dispozici zkušenosti z nedávného německého mistrovství světa v kopané a také k nám na dobu ME přijede šest tisíc policistů z Německa i z dalších zemí Evropy. Navíc stáhneme rakouské policisty z malých obcí do těch větších. Na stadionech, v jejich okolí a v zónách public viewing bude řada policistů v civilu. Důraz klademe také na zvládnutí hygieny – na stadionech jsou samozřejmě příslušná zařízení k dispozici a v zónách jsme připravili toalety pro sto tisíc lidí. Máme v této oblasti určité zkušenosti. Přece jen jsme měli zcela vyprodané stadiony na mezistátní zápasy s Anglií nebo Německem a také se ve Vídni každoročně koná Donauinselfest (Slavnost na dunajském ostrově), které se účastní asi 300 tisíc lidí.

EURO: Uchází se Rakousko i o pořádání dalších vrcholových akcí?
LOPATKA: Rakousko je malá země, ale chceme se společně s většími státy podílet na mezinárodních událostech. To je možné právě především prostřednictvím sportu. Proto usilujeme, aby se v Rakousku konala každý rok alespoň jedna vrcholná sportovní akce. Již je jisté, že v roce 2010 se v Rakousku uskuteční mistrovství Evropy v házené. A také se ucházíme o mistrovství světa v plavání pro rok 2011 a o mistrovství světa v alpinistickém lyžování. V roce 2012 proběhne první zimní olympiáda pro mládež, kterou bychom také rádi hostili.

EURO: Podle jaké strategie si vybíráte sporty? Kopaná, házená, lyžování a plavání nepůsobí jako příliš sourodá skupina… LOPATKA: Proč se zaměřujeme na lyžování, je zřejmé. V tomto odvětví máme již velkou část vhodné infrastruktury a také řadu firem specializovaných na stavbu lanovek a vleků patřících ke světové špičce. Akce, jako je mistrovství světa v lyžování, jsou skvělou příležitostí ukázat světu naše skvělé vybavení. Tato prezentace se pozitivně projevuje i v oblasti zimní turistiky, kdy k nám směřuje stále více lyžařů včetně stále rostoucího počtu návštěvníků z Česka. Přitom velkou část přírůstku návštěvníků rakouských hor lze připsat hlavně lyžařům z Východu.

EURO: U lyžování je to pochopitelné, ale co kopaná či házená? Tady musíte stavět novou infrastrukturu… LOPATKA: Musíte si uvědomit, co nám podpora takových akcí přináší. Například loni v Rakousku absolvovala letní přípravu řada velkých fotbalových klubů. Mezi nimi mohu jmenovat německý národní tým, Arsenal Londýn, AS Řím či Real Madrid. V loňském roce přijelo podobných velkoklubů téměř třicet a s každým z nich přijede až tisíc solventních fanoušků. A to je pak jistě na příjmech z cestovního ruchu znát. Obdobně tedy chceme přilákat i týmy z oblasti házené a stolního tenisu. Plánujeme zřídit sportovní centra, kam by jezdili trénovat i zahraniční sportovci. Aby tato snaha nebyla roztříštěná, vybrali jsme si čtyři hlavní oblasti, kterými jsou zimní sporty, míčové hry, stolní tenis a plavání.

EURO: Kolik směřuje do zmíněných čtyř oblastí prostředků?
LOPATKA: Investice ze strany státu i obcí jsou vysoké. Každoročně vynaložíme na výstavbu infrastruktury pro tyto sporty několik stovek milionů eur. Za deset let to jde do miliard eur.

EURO: Jednou z rakouských priorit je lyžování. Nebojíte se, že o ně následkem globálního oteplování přijdete?
LOPATKA: Věřím, že ne. Jednu únorovou neděli bylo téměř dvacet stupňů nad nulou, a přesto to byl jeden z nejlepších lyžařských víkendů vůbec. Nejsme totiž odkázání jen na přírodu, můžeme zasněžovat. Aby se sníh udržel, stačí ochlazení v noci na teploty blížící se nule. Koncem února v Rakousku proběhlo mistrovství světa měst a při mnou popsaných teplotních podmínkách sjezdovka vydržela bez poklesu kvality nápor 250 závodníků. Technika tedy dokáže mnoho. I proto byla zima 2007/2008 historicky nejlepší zimou v Rakousku a většina ubytovacích kapacit byla obsazena až do Velikonoc.

EURO: Rakousko se nejdříve ucházelo o pořádání mistrovství Evropy v kopané s Maďarskem. Neuspělo, následovala kandidatura se Švýcary. Spatřujete budoucnost v mezistátních projektech?
LOPATKA: Rakousko je malá země, takže u opravdu velkých akcí jako mistrovství Evropy v kopané je spojení s další zemí zřejmě jedinou šancí, jak mít šanci na úspěch. A také, umožní-li to Mezinárodní olympijský výbor, by nás zajímalo pořádání letní olympiády například ve spojení Vídně, Bratislavy a Prahy nebo Vídně, Prahy a Budapešti. To je něco, co si dokážu velmi dobře představit. Podobné by to mohlo být v případě mistrovství světa v kopané, tam také nemá Rakousko samotné šanci, ale ve spojení s některými ze sousedních zemí by to jistě nebylo nereálné.

EURO: V Česku se mluví o středoevropské olympiádě. Proběhla v tomto směru nějaká jednání?
LOPATKA: Bohužel současná pravidla umožňují kandidaturu jen jednoho města. Praha tedy o olympiádu bude muset bojovat sama. Vzhledem k posledním rozhodnutím českých politiků se domnívám, že šance Prahy na zisk olympiády poklesly. Navíc si musíme uvědomit, s jakými městy Praha soutěží. Letos bude olympiáda v Pekingu, předtím to bylo Sydney a pak přijde Londýn.

EURO: Proč má Rakousko státního tajemníka pro otázky sportu? To není moc obvyklé.
LOPATKA: Sport je v Rakousku odvětví zaměstnávající desetinu pracovní síly a asi 36 procent turistů k nám jezdí za sportem. To platí v zimě i v létě. Lidé se u nás věnují sjezdovému lyžování i běžkování a také cyklistice, horské turistice a vodním sportům. Musíme tedy nabízet odpovídající možnosti sportovního vyžití a propagovat Rakousko formou vrcholných sportovních podniků. Koordinace získávání mezinárodních sportovních akcí je právě mou úlohou. Navíc je sport důležitý i pro zdraví národa, takže mám úkoly i v této oblasti.

EURO: Mluvíte o zdraví národa, v Česku se běžní lidé věnují sportu stále méně. Je tomu tak i v Rakousku?
LOPATKA: Ano, sdílíme tento problém se zbytkem vyspělého světa. Děti sportují stále méně. Proto jsme spustili celorakouskou iniciativu, do které jdou miliony eur ročně. Ta začíná motivací k pohybu dětí v mateřské škole a končí v domovech důchodců. Nejde zde o výsledek, ale o to, přimět lidi k pohybu. Navíc se snažíme podporovat nová sportovní odvětví. V Rakousku existuje 95 oficiálně uznaných sportovních svazů sdružených do Rakouské spolkové sportovní organizace. Nejnovějším členem je Svaz sportovního lezení. Tento sport ještě před deseti lety v Rakousku skoro neexistoval a dnes máme asi dvacet tisíc aktivních lezců. Proto za spolkové peníze vznikají lezecké haly, kde lze trénovat celoročně. Objeví-li se nový druh sportu, je úlohou státu investovat do vytváření podmínek pro jeho rozvoj. Každoročně tímto směrem plyne dvacet až pětadvacet milionů eur.

EURO: Má stát vůbec podporovat vrcholový sport?
LOPATKA: To v Rakousku neděláme. Jedinou výjimkou je investice veřejných prostředků do infrastruktury podniků významu mistrovství světa nebo Evropy. Dokonce ani mezinárodních turnaje nižší úrovně nesmíme podporovat ze státních peněz. Tyto přísné podmínky stanovuje rakouská legislativa, která podporu profesionálního sportu zakazuje i spolkovým zemím a obcím. Profesionální sport si prostě musí najít sponzory, je to byznys jako jakýkoliv jiný. Na druhé straně vnímáme význam špičkových profesionálních sportovců jako vzorů pro mládež. Například když byl Thomas Muster světovou tenisovou jedničkou, nastal v Rakousku tenisový boom. Nyní opět zájem o tenis opadl. Stejnou vlnu zájmu očekáváme po ME i v případě fotbalu.

EURO: Rakousko se nemůže v posledních letech pochlubit většími úspěchy v tomto sportu, proč jste si vybrali právě fotbal?
LOPATKA: Přesto patří fotbal v Rakousku k nejpopulárnějším. Máme celkem 2440 obcí a asi 2200 fotbalových klubů. Proto chceme opět zájem o fotbal podpořit a také k němu přitáhnout i ženy. Pro ně jsme připravili rozsáhlé programy, které se rozběhnou hned po skončení ME. Dívky se v jejich rámci budou moci s kopanou seznámit již ve škole. Chceme, aby vedle chlapeckých mužstev vznikla i dívčí. Navíc je naším cílem časem přivést do Rakouska mistrovství světa nebo Evropy v kopané pro ženy.

Reinhold Lopatka
Narozen 27. 1. 1960 ve Štýrsku. Vystudoval teologii a právo na Karl-Franzens-Universität ve Štýrském Hradci. Již během studia se angažoval v oblasti práce s dětmi a rovněž pracoval pro Amnesty International. V roce 1986 se stal členem štýrského zemského sněmu za politickou stranu ÖVP a tam působil do roku 2003. Ve volbách do Národní rady v roce 2002 vedl kampaň ÖVP a únoru téhož roku se stal generálním tajemníkem ÖVP. Počátkem roku 2007 byl jmenován státním tajemníkem pro otázky sportu ve Spolkovém kancléřství. Je ženatý, má tři syny. Ve volném čase se věnuje literatuře, běhu a se svojí rodinou cestování. Je vášnivým maratóncem – absolvoval již 60 maratonských běhů a jeho nejlepší čas je 2:58:08. Své životní motto má od Winstona Churchilla: “Žádná hodina strávená sportem není ztracená.”

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít