Prodej Yahoo: Verizon vyděsil další skandál, možná vycouvá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prodej Yahoo: Verizon vyděsil další skandál, možná vycouvá

,
Prodej Yahoo: Verizon vyděsil další skandál, možná vycouvá
Zdroj: čtk

Americký telekomunikační operátor Verizon zvažuje odstoupení od už sjednané akvizice Yahoo. Odrazují jej stále vršící se skandály internetové společnosti. Naposledy vyšlo najevo, že v roce 2014 ukradli hackeři data z miliardy účtů Yahoo.

Prodej hlavních aktivit Yahoo se letos táhl několik měsíců, než z několika kol nabídek vzešel vítěz. Na konci července pak bylo oznámeno, že Verizon zaplatí za část Yahoo 4,83 miliardy dolarů (118,8 miliardy korun).

Od té doby ale schytalo Yahoo další těžké rány. Nejprve se zjistilo, že v roce 2014 čelilo útoku hackerů, během kterého byla ukradena data z 500 milionů účtů. Bývalí zaměstnanci pak potvrdili, že vedení firmy v čele s kritizovanou šéfkou Marissou Mayerovou bezpečnost vůbec nezajímala a radši směřovalo prostředky do jiných složek společnosti.

Další kritiku schytalo Yahoo poté, co vyšlo najevo, že společnost vytvořila tajný program, s jehož pomocí sledovala e-mailové účty svých uživatelů pro potřeby amerických tajných služeb. Jednalo se o vůbec případ americké internetové firmy, která se zcela podvolila požadavkům bezpečnostních složek.

Už v té době se spekulovalo, že Verizon bude chtít sjednat slevu ve výši až jedné miliardy dolarů. Odůvodňoval to tím, že pod vlivem skandálů hodnota Yahoo klesla.

Yahoo se potápí, odpovědní manažeři si ale přijdou na slušné odstupné. Čtěte více:

Zlaté padáky v Yahoo. Manažeři dostanou 90 milionů dolarů

Šéfka Yahoo Marissa Mayerová

Yahoo ale teď řeší svůj dosud největší skandál. Společnost v týdnu oznámila, že během hackerského útoku z roku 2013 byly ukradeny údaje z více než miliardy uživatelských účtů, včetně jmn, e-mailových adres, telefonních čísel, dat narození a ověřovacích otázek.

Verizon sice dál pokračuje v realizaci smluveného obchodu a tým vedený výkonným ředitelem AOL Timem Armstrongem už připravuje integraci, podle agentury Bloomberg však společnost už vytvořila další separátní legální tým, který má na starost vyhodnocení situace. Tento tým nyní vyšetřuje napáchané škody a pracuje na potřebných krocích k úplnému zrušení obchodu, nebo alespoň vyjednání výrazné slevy.

Vývoj hodnoty akcií Yahoo:
Yahoo Chart
Zdroj: IEconomics.com

„Zdá se, že nejnovější údaje o hackerském útoku mohou způsobit velké škody,“ myslí si John Colley, profesor z britské univerzity Warwick Business School. „Zrušení obchodu by pro Verizon mohlo být nejlepším řešením. Akcionáři totiž začínají mít pochybnosti o strategii firmy. A akvizice „poškozeného zboží“ nijak nepomůže,“ myslí si.

K definitivnímu uzavření transakce by mělo dojít v prvním čtvrtletí příštího roku. Současná situace ale může celý proces zbrzdit, nebo jej úplně ukončit.


Dále čtěte:

Yahoo před prodejem vykázalo další velkou ztrátu

Yahoo se vrátilo k zisku i přes hackerský skandál


Ohodnoťte tento článek
Diskuze