Prodej budov ČSOB finišuje

07. března 2005, 00:00 - PETR BÝM
07. března 2005, 00:00

První kolo výběrového řízení na prodej souboru osmi pražských budov ČSOB vrcholí. Jejich budoucí majitel ovšem bude muset čekat až do roku 2007. Na jeho počátku má skončit výstavba nové centrály banky v Radlicích.

Po přestěhování Československé obchodní banky (ČSOB) do nové radlické centrály „osiří“ osm budov. A to většinou ve velmi atraktivních lokalitách. Nacházejí se v ulicích Na Příkopě, Jindřišská, Jungmannova, Panská a Perlová na území Prahy 1. Dále pak v ulici Anglické na Vinohradech, Prokopově na Žižkově a ve Štětkově ulici v Praze 4.

Banka se rozhodla pro prodej formou výběrového řízení. To je podle odborníků pro takovou transakci ideální především díky své transparentnosti. Prodej organizují realitní společnosti Knight Frank a DTZ Zadelhoff Tie Leung. První kolo bude uzavřeno 15. března.

Podle ředitelky firmy Knight Frank Zdeňky Klapalové je hlavním hodnotícím kritériem cena a zájem o všechny budovy. Nákup celého portfolia nicméně není podmínkou. Tím spíše, že ani v tomto případě nelze očekávat nižší cenu s ohledem na atraktivitu celého souboru a předpokládaný velký zájem investorů. Podle ní bude také ve hře serióznost partnera. Už proto, že v některých budovách si ČSOB bude i nadále pronajímat prostory pro své pobočky.

V Praze 1 a zejména přímo v centru města je příležitostí ke koupi větších administrativních budov poměrně málo. Přitom průměrný čistý výnos z pronájmu kancelářských prostor nejvyšší kvality v nejlepších lokalitách činí 7,5 procenta. Ročně je to více než ve většině západoevropských metropolí, ale méně než například ve Varšavě či Budapešti.

O vybudování nového sídla rozhodlo vedení banky již v roce 2003. Hlavním motivem tohoto kroku byly ekonomické úspory. Rozhodnutí ČSOB opustit český „Wall Street“ (ulici Na Příkopech) nepochybně bude přínosem i pro Radlice, kde zatím mnoho takových projektů není.

Nová centrála bude stát v těsném sousedství stanice metra Radlická. V lokalitě nedávno začal archeologický průzkum a stavební přípravy. Realizací projektu byla po výběrovém řízení pověřena společnost Skanska CZ.

„Banka nechce honosné sídlo z mramoru, ale přátelskou a vstřícnou budovu s velkým důrazem na ekologické aspekty,“ vysvětluje záměr investora první muž ČSOB Pavel Kavánek. Tomu také odpovídá architektonické pojetí budovy. Při stavbě bude použito velké množství přírodních materiálů, značný důraz je kladen na minimalizaci spotřeby energie i ryze ekologické aspekty. Okolí budovy i její střecha budou osázeny velkým množstvím zeleně. Budova přitom vyroste na pozemku, který byl již jednou stavebně využit při budování pražského metra a který díky tomuto projektu najde další využití.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít