Prodat můžeme, ale nemusíme - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prodat můžeme, ale nemusíme

, Jan Žižka,
Prodat můžeme, ale nemusíme
Zdroj: Euro.cz

Český fotbal se bude muset chovat jako podnikatelský subjekt, říká prezident Sparty Praha

Vlastimil Košťál (46) vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou se specializací na polygrafii. Pracoval ve vydavatelství Rudé právo, v únoru roku 1990 se stal generálním ředitelem a převedl majetek podniku na stát. Od roku 1992 spolupracuje s německým vydavatelským domem Passauer Neue Presse, spolupodílel se především na vybudování společnosti Vltava-Labe-Press (VLP), největšího vydavatele regionálního tisku v Čechách. V letech 1995 až 2000 byl v koncernu VLP generálním ředitelem, do roku 2002 i předsedou představenstva. Od loňského roku je předsedou dozorčí rady této firmy. Od června roku 1999 je prezidentem fotbalového klubu AC Sparta Praha, kde sám drží pět procent akcií. V prosinci roku 2001 se stal manažerem české fotbalové reprezentace, v létě příštího roku hodlá kandidovat na předsedu Českomoravského fotbalového svazu. Kromě toho je společníkem Městského pivovaru Platan v Protivíně a spoluvlastníkem kavárny Slávie.
V minulosti hrával závodně tenis (2. liga), rekreačně fotbal (Hanspaulka), nyní preferuje golf a lyžování. Sbírá obrazy, libuje si v perfektním oblečení a doutnících. Je ženatý, má dceru a syna.

EURO: Sparta hledá nové majitele. Co vede vlastníky k myšlenkám na prodej klubu?
KOŠŤÁL: Je potřeba si ujasnit jednu věc, nikde není řečeno, že jsme se definitivně rozhodli Spartu prodat. Když jsme do klubu před pěti lety vstupovali, stanovili jsme si pětiletý byznysplán, který jsme s velkým objemem práce a určitou dávkou štěstí naplnili – společnost jsme oddlužili, postavili jsme tréninkové centrum na Strahově, dosáhli jsme i sportovních úspěchů. Vzhledem k tomu, že byznysplán nyní končí, musíme se rozhodnout, co dál. Akcie firmy jsme zhodnotili, musíme však posoudit jestli natolik, abychom byli spokojeni s částkou, kterou nám investoři nabízejí, anebo jestli v klubu zůstaneme. Pokoušíme se vlastně zjistit, jakou mají cenné papíry na trhu reálnou hodnotu.

EURO: Jaká kritéria, kromě nabídnuté ceny, budou v rozhodování akcionářů hrát roli?
KOŠŤÁL: Stanovili jsme si dvě hlavní kritéria, cenu a budoucnost klubu. Je pro nás nesmírně důležité, aby nový majoritní vlastník zajistil Spartě perspektivní budoucnost. V případě nenaplnění těchto dvou hledisek se může stát, že si Spartu ponecháme a vytvoříme nový pětiletý byznysplán.

EURO: Jaká je současná procentuální pravděpodobnost, že k prodeji dojde?
KOŠŤÁL: Obě varianty mají dnes padesátiprocentní šanci (rozhovor se uskutečnil 29.3. – pozn.red.).

EURO: Hledáte subjekt, který má zkušenosti z fotbalu, nebo spíše finančního investora?
KOŠŤÁL: Mou vizí je silný finanční investor, který má se Spartou minimálně pěti- a víceletý záměr, tedy firma, která nemá zájem o dvouletý překup. Ideální by bylo, kdyby měl budoucí vlastník vůli a schopnost pokrýt, pokud by to situace vyžadovala, z vlastních zdrojů zhruba 100 milionů, které musíme do rozpočtu každoročně nějak doplnit.

EURO: Aktuální informace hovoří o tom, že se o Spartu zajímá pět potenciálních investorů, přičemž jedním z nich je skupina PPF. Je možné upřesnit, o jaké zájemce se jedná ve zbývajících případech?
KOŠŤÁL: S každým ze zájemců máme podepsanou dohodu o mlčenlivosti, nemám tudíž možnost jména firem zveřejnit.

EURO: Zbývající čtyři zájemci jsou, jako PPF, také finanční investoři?
KOŠŤÁL: Všichni jsou finančně silní. Myslím, že neprozradím nic zásadního, když řeknu, že dva investoři jsou světoví hráči v oblasti stavebnictví a developerství, skupina z Asie je finanční investor, který hledá uplatnění ve sportu, především v Anglii…

EURO: Je to tentýž thajský investor, který měl zájem o Manchester United, Fulham, či aktuálně o Liverpool? Tedy přímo thajský premiér Tchaksin Šinavatra?
KOŠŤÁL: Jsem vázán mlčenlivostí, nemohu vám proto říci ani ano, ani ne.

EURO: Čtvrtý zájemce je z Česka, nebo ze Slovenska?
KOŠŤÁL: To je čistě tuzemská firma, se Slovenskem – jak zaznělo v médiích – nemá nic společného. Slovenská firma zatím v seznamu nefiguruje žádná.

EURO: Je některý z potenciálních investorů z Ruska nebo bývalého Sovětského svazu?
KOŠŤÁL: Jeden ze zájemců je z Ruska a je 50procentním vlastníkem velké společnosti, která podniká ve světě ve stavebnictví. Druhým spoluvlastníkem té firmy je subjekt ze západní Evropy.

EURO: 95procentní podíl ve Spartě vás a vašeho partnera, Alexe Diekmanna, před pěti lety stál zhruba 900 milionů korun. Kolik z této sumy činily hotové peníze, a kolik dělalo převzetí dluhů?
KOŠŤÁL: Investovali jsme částku zhruba deset milionů eur. To byla suma, kterou jsme zaplatili v hotovosti, respektive jsme ji kapitalizovali. Tyto peníze tedy zůstaly v klubu svým způsobem k dispozici.

EURO: Máte představu, jak jste investici za pět let zhodnotili?
KOŠŤÁL: Dnes víme, že se nám to podařilo, ale jestli to bylo jednou, dvakrát, nebo jen 0,75krát, to nám ukáže trh. To je zrcadlo. Jedno je jisté – zhodnotili jsme ji a já si troufám říci, že minimálně dvakrát.

EURO: Jak je na tom současná Sparta s dluhy?
KOŠŤÁL: Prakticky veškeré dluhy a závazky, které firma tehdy měla, jsme splatili. Vyřešili jsme všechny právní a majetkové problémy, které tu byly – vykoupili jsme pozemky od státu, úvěr, který propadl z IPB do ČKA, jsme od ČKA vykoupili, přeúvěrovali a z více než 50 procent splatili. Dnes má Sparta pohledávky i závazky v běžném režimu, pouze jsme vytvořili jeden úvěr u RaiffeisenBank. Je to dlouhodobý investiční úvěr za příznivých podmínek, splácený kvartálně, kde v současné výši zbývá zhruba 230 milionový závazek. Z něj šlo zhruba 150 milionů na výstavbu tréninkového centra na Strahově, zbytek je dluh, který zůstal po Machovi z rekonstrukce letenského stadionu.

EURO: Nakolik si od vás nechá majoritní akcionář poradit, zda Spartu prodat, či neprodat?
KOŠŤÁL: Náš vztah s doktorem Diekmannem je poměrně specifický a nadstandardní. Spolupracuji s ním čtrnáct let, byl jsem jeho prvním zahraničním zaměstnancem, až to postupně přešlo do role partnerství. Obchodní příležitost se Spartou, kterou jsme využili, byla vlastně mým projektem. Jednoduše řečeno, já majoritního vlastníka respektuji a vždy budu, nicméně máme mezi sebou od začátku jasný konsenzus, že případný prodej musí být konformní se Spartou a s tím, co já uznám, že je dobré.

EURO: Naznačil některý z partnerů, zda vás v případě uskutečnění transakce bude chtít ponechat v prezidentském křesle Sparty?
KOŠŤÁL: Zatím si všichni potencionální investoři, se kterými jsem jednal, přejí, abych v klubu zůstal. Dokonce mají připravené nadstandardní řešení, aby měli jistotu, že tady skutečně vydržím, i kdyby se nedařilo.

EURO: Je možné to chápat jako váš přímý akciový podíl ve Spartě?
KOŠŤÁL: Třeba i tak, že bych se podílel na vlastnictví klubu více než současnými pěti procenty. Nějaký podíl si každopádně chci ve Spartě ponechat, a pokud možno co největší.

EURO: Předminulý týden jste prohlásil, že Sparta je na prodej zhruba za třičtvrtě miliardy. Jakým způsobem jste k této sumě dospěl?
KOŠŤÁL: Konkrétní sumu samozřejmě přesně ukáže trh, nicméně můj odhad je takový, že hodnota transakce by se mohla pohybovat kolem miliardy. Když tedy odečteme úvěrové zatížení, jsme zhruba na 750 milionech.

EURO: Dokdy by mělo padnout definitivní rozhodnutí, zda prodat, či ne?
KOŠŤÁL: Nejpozději do konce června bychom chtěli mít jasno – buď kdo bude novým vlastníkem, nebo zda to budeme i nadále my – abychom tomu mohli přizpůsobit letní přestupovou politiku.

EURO: Jaký vliv má sportovní hledisko, například účast, či neúčast v Lize mistrů, na Spartu jako obchodní společnost?
KOŠŤÁL: Na celkovém ročním rozpočtu klubu se Liga mistrů podílí zhruba třiceti procenty, tedy přibližně stovkou milionů korun. Pokud odhadujeme hodnotu transakce na miliardu, tak to má maximálně desetiprocentní vliv na celkový objem obchodu. Spousta lidí si myslí, že míra naší úspěšnosti je dána počtem bodů, které dosáhneme. Dlouhodobě to tak je, protože naším produktem je sport, ale krátkodobě nikoli. Je třeba se podívat na bilanci, aktiva, závazky či perpektivy. Z tohoto pohledu jsem přesvědčen, že Sparta je suveréně nejlépe proinvestovaným klubem v České republice.

EURO: Víte, jakou představu o ceně 95procentního podílu Sparty mají případní investoři?
KOŠŤÁL: Nikdo nenabídl více než miliardu, tomu samozřejmě rozumím. Každopádně, všechny nabídky byly v relaci, pohybujeme se v rozmezí nějakých dvaceti procent.

EURO: Jaká je současná příjmová struktura sparťanského rozpočtu?
KOŠŤÁL: Struktura se neustále vylepšuje ve prospěch stabilního financování. Dnes jsme přibližně na 50 procentech financí, které přinášejí smlouvy s partnery, to v konkrétních sumách představuje přibližně 150 milionů korun. Když jsme do Sparty vstoupili, nedělalo to ani pět procent. Dalších zhruba 50 milionů vytvoříme prostřednictvím vstupenek, příjmů od marketingové agentury STES, merchandisingu (prodej klubových předmětů – pozn. red.) a dalších dodatkových aktivit. K naplnění zbývá 100 milionů, které získáme buď prostřednictvím Ligy mistrů, nebo prodejem hráčů.

EURO: V únoru jste podepsali novou sponzorskou smlouvu s mobilním operátorem Eurotel. Jak se liší její podmínky od předešlé a jakým dílem se podílí na sponzorských penězích?
KOŠŤÁL: Je výhodnější pro obě strany. My jsme získali více finančních prostředků, Eurotel dostal více reklamních protihodnot od Sparty. Ta smlouva má větší objem, ze zmíněné 150milionové sumy přináší významnou částku.

EURO: Proč jste oznámil vaši kandidaturu na post šéfa fotbalového svazu téměř rok a půl před řádnými volbami?
KOŠŤÁL: Dlouho se spekulovalo o tom, že bych mohl kandidovat. Pak jsem dostal přímou otázku. Nemohl jsem lhát. Věděl jsem, že se o to určitě budu chtít pokusit. Vzniklo to tedy spontánně, bez nějaké hlubší analýzy. Myslím ale, že není na škodu, když fotbalové hnutí bude delší dobu znát kandidáta, který své názory říká zcela jasně. Mne spíše mrzí, že tady se mnou není pět dalších kandidátů, kteří by říkali, že to chtějí dělat také, a ukázali, co mají za sebou, co chtějí dělat a čeho dosáhnout. Nikdo si vedle mne nechce sednout.

EURO: Co chcete dělat vy, pokud budete sedět na Strahově?
KOŠŤÁL: Nejprve bych chtěl donutit ty, kteří na tu funkci také pomýšlejí, ale pouze to nechtějí říci, aby se přihlásili. Aby nespoléhali na příšeří restauračních zařízení, v nichž pro sebe získají hlasy . Byl bych rád, kdybychom se sešli a popovídali si.

EURO: Víte o nějakém protikandidátovi, který už se profiluje?
KOŠŤÁL: Je spousta různých hnutí a skupin, které mohou přijít se svými kandidáty. Ale od nikoho jsem ještě neslyšel, že by na přímý dotaz odpověděl: Ano, já to určitě budu také.

EURO: Svého kandidáta zcela určitě postaví Morava. O třenicích mezi českou a moravskou částí ve fotbalovém svazu ví kdekdo. Jak to budete chtít vyřešit?
KOŠŤÁL: Vyřešit by to mohl zdravý rozum. Ale ten není vždy možné použít. Neshody mezi českou a moravskou stranou jsou uměle vytvářeny právě proto, aby se mohlo říci, že Morava musí držet pohromadě, neboť česká strana chce to a to. Ale tak to není. My všichni děláme jednu věc, máme jednu reprezentaci, jedno vedení, společnou ligu. Kdyby si tohle někdo přiznal, tak ten problém přestane existovat.

EURO: V poslední době se objevila řada zpráv o korupci ve fotbale. Znamená to, že se na ni asi budete muset zaměřit více, než jste čekal?
KOŠŤÁL: Určitě. Nyní nastává jeden zásadní zlom, který si fotbalové hnutí ne zcela uvědomuje. Fotbal se bude muset v budoucnu postarat sám o sebe. Bude se muset chovat jako jeden podnikatelský subjekt. Já tomu říkám Fotbal, s.r.o., Česká republika. Právě zde vidím největší přidanou hodnotu, kterou bych mohl přinést. Na všech úrovních, počínaje amatérskými, je potřeba vytvořit nové prostředí, aby kluby, manažeři, funkcionáři měli představu, co je třeba dělat, jakým způsobem spolupracovat s obcemi, městy, radami, zastupitelstvy, jak pracovat s podnikatelským zázemím v regionu, jak získat zdroje pro fotbal, když zdaleka ne všechny zdroje jsou vyčerpané. Je třeba najít novou platformu spolupráce se státním rozpočtem. Fotbal je fenomén ve společnosti, který nemůže přehlédnout žádná politická garnitura.

EURO: Jakou formu spolupráce se státem byste si představoval?
KOŠŤÁL: V řadě evropských zemí existuje ministerstvo sportu. Když máte takovou instituci, automaticky to znamená, že máte nějaký rozpočet, finance na podporu toho, co děláte, podobně jako kultura či školství. Vznik ministerstva sportu by řadu věcí ozřejmil a usnadnil, třeba i diskuzi o výši dotací do sportu. Profitovala by z toho celá společnost, protože by bylo naprosto zřetelné, jaké finanční toky jdou do sportu a kam přesně. Je to téma, které by se mělo diskutovat na špičkové politické úrovni.

EURO: Zmínil jste marketingovou agenturu STES. Co byste na ní změnil, pokud byste se stal šéfem fotbalového svazu?
KOŠŤÁL: Společnost STES by měl primárně řídit předseda fotbalového svazu, neboť nese zodpovědnost za její výsledky. Řekl bych: Kluci, takhle to dál nejde, příští rok je třeba navýšit vaše příjmy o dvacet procent. V případě, že ne, budou to muset převzít jiní lidé, kteří vědí, jak na to. Zní to možná drsně, ale v každé jiné privátní firmě by to nikomu divné nepřipadalo.

EURO: A vy víte jak na to?
KOŠŤÁL: Jsou tu nevyužité rezervy. Jsou tady partneři, s nimiž musíme diskutovat o nevyčerpaných možnostech spolupráce a také o kvalitě toho, co STES zase dává jim. To je nutné zlepšit, rozšířit.

EURO: Takže si myslíte, že objem prostředků, které STES získává od partnerů, by šlo nějakým způsobem navýšit z nynějších 120 milionů korun o dvacet procent?
KOŠŤÁL: O tom jsem stoprocentně přesvědčen. Dokážu si představit, že o dvacet procent by ho bylo možné navýšit v prvním roce.

EURO: Jak přesně?
KOŠŤÁL: Získáním nových partnerů z nových komodit, z nových oborů, které nejsou zatím zastoupeny.

EURO: Proč se to dosud neudělalo?
KOŠŤÁL: Možná, že tam není ten správný tlak. Možná jsme spokojeni sami se sebou.

EURO: Mnozí ve fotbalovém svazu a fotbalovém hnutí se možná obávají, že když tam přijde člověk razantního typu, dá se leccos do pohybu a někteří kamarádíčkové pak třeba přijdou o své pozice.
KOŠŤÁL: Tak to stoprocentně je. Ale to nic nemění na mé strategii, protože chci přinést právě ty změny. Nemohu se tvářit, že je vše v pořádku.

EURO: Ale musíte získat podporu.
KOŠŤÁL: Ano, u těch, kteří cítí, že fotbal je třeba posunout dopředu.