Proč zrušit stavební spoření

19. srpna 2010, 15:57 - Petr Stuchlík
19. srpna 2010, 15:57

Manažerský panel

Stavební spoření je snad nejmilovanější finanční produkt v České republice. Zároveň však nejhloupější. Nebojme si to přiznat.
Americké státní hypoteční agentury Freddie Mac a Fannie Mae byly symbolem finanční krize v roce 2008. Zdejší stavební spoření funguje podobně absurdně. Státní příspěvky platí z daní všichni občané ČR, užitek přinášejí jen části z nich. Ti nejchudší stejně nespoří, ty bohatší státní příspěvek nevytrhne.
Představte si, že v Poslanecké sněmovně leží návrh zákona, který zavede novou daň. Vláda plánuje získaný výnos posílat zpět občanům na účty, tedy těm, kteří si konto založí u některých bank a pošlou na něj ročně zlomek průměrné mzdy. Připadá vám to absurdní? Stavební spoření v České republice nefunguje jinak.
Zavedení stavebního spoření na počátku devadesátých let dávalo smysl. Stejně jako zdůvodnění, proč podporovat neúčelové spoření. Do systému je prostě potřeba dostat více peněz. Jenže tento model se již přežil, přiznejme si to. Dnes je celý systém stavebního spoření jen složitým přerozdělovacím mechanismem, na němž nevydělávají občané České republiky ani stát, ale pouze stavební spořitelny, tedy několik německých rodin.
Mimořádná obliba stavebního spoření má ještě jeden negativní důsledek: Češi se za dvacet let nenaučili využívat nástroje kolektivního investování či jiné produkty kapitálového trhu v dostatečné míře. To je možná méně viditelný, ale v kontextu debat o penzijní reformě poměrně bolestivý problém. Opět se ukazuje, že nepřirozené konstrukce se státní intervencí nadělají na finančních trzích více škody než užitku.
Betonářská lobby bledne vedle té stavebněspořitelní. Pánové z jihu Německa nás teď přesvědčují, že stavební spoření je nejlepší způsob, jak se zajistit na důchod. Hmmm… Co kdyby penzijní fondy financovaly výstavbu dálnic? Nebo fond pro podporu kinematografie zaplatil nový most v Chrastavě? Absurdní, hloupé, arogantní? Ne, vítejte ve světě stavebního spoření. Konceptu, který nikde na světě neexistuje. Až na pár prolobbovaných výjimek ve střední Evropě: v Německu, Rakousku, na Slovensku a v Česku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít