Proč prezident nechává běhat zločince?

30. srpna 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
30. srpna 2004, 00:00

Evropská unie jednoznačně směřuje ke Spojeným státům evropským. Cesta je ještě daleká, čekají na ní výmoly, spadlé mosty, objížďky a určitě i bludné odbočky, ale směr je jasný. V lesích okolo silnic ovšem čekají zloději a vrazi, do měst míří podloudní obchodníci se zbraněmi a dealeři drog a za nimi přicházejí teroristé.

Evropa se proti všem těmto podivným existencím spojuje. Četníci, policajti a soudci je chtějí honit, ať jsou, kde jsou. V odborné hantýrce se tomu říká eurozatykač. Česká republika by se do honby na zločince ráda zapojila také, ale brání ji v tom jeden muž. Co ho k tomu může vést? Jak uvažuje? Do hlavy mu nevidíme, ale zkusme spekulovat:

1) Prezident Václav Klaus ví, že se Evropa sjednocuje, ale nejde mu to pod nos. Nepodařilo se mu zabránit vstupu Česka do Evropské unie, tak to zkouší jinak. Využívá českým úřednictvem úspěšně vyzkoušenou salámovou metodou. Kousek po kousku torpéduje zákony, dohody a smlouvy, aby se ze zbytku stal jen beztvarý shluk bezzubých prohlášení.

2) Brání nepoctivé podnikatele, kteří se ukrývají před spravedlností v zemi, kam zatím eurozatykač nedosáhne. Nejde o to, že by zmizeli v ilegalitě, ale jen v tom umí chodit. Vzpomeňme na případy mnohých bývalých podnikatelských hvězd, které nejsou tuzemské soudy schopny odsoudit nebo očistit.

3) Tuší, že ne všichni politici a úředníci jednali v minulosti čestně a v souladu se zákony. Zahraniční soudy by je mohly z české země vytáhnout a odsoudit bez jakýchkoliv politických tlaků.

4) Tváří se, že neví o tom, jak jsou čeští občané odsuzováni za trestné činy v cizině. Nejde jen o známé případy drogových kurýrů v Asii, ale i podnikatele v Rumunsku, převaděče do Německa nebo obchodníky se ženami v Itálii. Místní policie je chytí při činu a jdou si sednout do chládku. Eurozatykač by takové záležitosti jenom zrychlil a zprůhlednil.

5) Brání se globalizaci jako takové a odmítá přijmout skutečnost, že svět se propojuje nejen ekonomickými vazbami. Nelze otevřít mezinárodní obchod a nechat zavřené dveře například pro životní prostředí, politiku, kulturu, ale také pro právo.

6) Staví zákony nad spravedlnost a orientuje se tedy z anglosaského pojetí přirozeného práva na německou justici držící se především psaných paragrafů. Ústava se mu stává modlou a zároveň možností jak bojovat proti Evropské unii. Že Václav Klaus už hezkých pár let není tahounem české politiky, je jasné každému, kdo není jeho zaslepeným osobním fanouškem. Že si mnohdy stejně jako v případě eurozatykače klepe po rameni s komunisty, také není žádná novinka. Ale že přímo poškozuje zájmy poctivých lidí na mezinárodním poli, je novinka a zároveň jeho další krok mezi populistické vládce podivných zemiček na okraji evropského dění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít