Proč jsou tak levné

15. března 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
15. března 2004, 00:00

CO ODLIŠUJE NÍZKONÁKLADOVÉ DOPRAVCE OD STANDARDNÍCH? V PRVNÍ ŘADĚ JE TO SAMOZŘEJMĚ CENA LETENKY. ROZDÍLY JSOU PROPASTNÉ. OVŠEM ČASTO TAKÉ JDE JEN O ROZDÍLY OPTICKÉ.

CO ODLIŠUJE NÍZKONÁKLADOVÉ DOPRAVCE OD STANDARDNÍCH? V PRVNÍ ŘADĚ JE TO SAMOZŘEJMĚ CENA LETENKY. ROZDÍLY JSOU PROPASTNÉ. OVŠEM ČASTO TAKÉ JDE JEN O ROZDÍLY OPTICKÉ.

Cena jednosměrné letenky s EasyJet z Prahy-Ruzyně do Londýna na letiště Stansted začíná na 325 Kč za jednu cestu. S British Airways lze letět do Londýna na letiště Heathrow a zpět do Ruzyně za sumu od 3990 Kč a s Českými aeroliniemi za 2999 Kč. Všechny ceny jsou bez letištních poplatků. Za ty cestující zaplatí v případě Heathrow 1356 Kč, a když si zvolí od centra Londýna mnohem vzdálenější Stansted, tak 1240 Kč. Cestující s EasyJet tedy při koupi letenky i se započítáním letištních poplatků ušetří. Ovšem při započtení nákladů na dopravu z letiště Stansted do centra Londýna a času stráveného na cestě se cena značně vyrovnává. Stansted je totiž regionální letiště, mnohem dál od centra Londýna než Heathrow. Dalším rozdílem je komfort cestování. S klasickými aerolinkami máte relativně dost prostoru pro nohy, nárok na občerstvení během letu a také na vybrané nápoje zdarma. N a palubách letadel nízkonákladových dopravců není zdarma žádné občerstvení. Pokud se chce cestující občerstvit, musí si za vše zaplatit. Ani nabídka není příliš široká - zpravidla nějaké sendviče a pití. Také místa pro nohy je podstatně méně. Sedadla jsou na sebe více namačkána, aby se do letadla vešlo více lidí. N eexistuje žádná business nebo první třída, rozšiřování prostoru často také padne za oběť jeden ze tří záchodů na palubě. Pro příklad lze uvést Travel Servis a jeho přepravce Smart W ings. Aby maximálně využil sedačkovou kapacitu, rozšíří počet míst v letadle B737-500 zobvyklých 108 na 130 a ve stroji B737-400 ze 144 na 160 sedaček. Letušky po letadle nechodí ve slušivých uniformách, ale v obyčejných tričkách. U tradičních aerolinek si cestující zpravidla pro letenku osobně zajde do jejich kanceláře. U nízkonákladových se objednávají takřka výhradně prostřednictvím internetu. Místo letenky pak cestující obdrží e-mailovou zprávu s potvrzeným číslem a podrobnostmi o letu. Pokud upřednostní pasažér telefonickou formu rezer vace, platí více. Některé společnosti za takovouto rezervaci rovnou dají přirážku - aby mohly zaplatit operátorku! V nabídce italské Volareweb se například píše, že za každý úsek cesty rezervovaný prostřednictvím telefonu zaplatíte navíc 158 Kč. Většina low-cost dopravců také nevyužívá služeb různých prodejních agentur, kterým by museli platit provize. Stejně tak tyto společnosti nebývají ve světových rezervačních systémech (GDS), ale jen v systémech provozovaných na internetu, který šetří společnosti veliké částky. Asi nejdále je ve snižování nákladů společnost Ryanair. Její letadla jsou bez rolet na oknech, polohovacích sedadel a kapes na sedadlech. Čalounění se vymění za kůži, protože více vydrží a levněji se čistí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít