Proč je trh s PC náhle tak slabý

27. ledna 2009, 13:27 - Steve Hamm
27. ledna 2009, 13:27

Globální pokles sráží odbyt, ...

Celý podtitul: Globální pokles sráží odbyt, zatímco netbooky snižují zisky. Přijde zeštíhlení?

Globální odvětví osobních počítačů celé měsíce unikalo tomu nejhoršímu z hospodářského poklesu. Zdá se však, jako by ta trocha štěstí náhle končila. Ve zprávě vydané 14. ledna výzkumná společnost IDC uvedla, že čtvrté čtvrtletí znamenalo fiasko, protože prodej PC byl nižší o 0,4 procenta. IDC předpovídá výrobcům počítačů hubené roky s tím, že v roce 2009 prodej poklesne o 5,3 procenta a v roce 2010 nastane pomalé oživení. Jiní analytici varují, že situace se patrně zhorší ještě více než v roce 2001, kdy se prodej PC klesl o pět procent. Tentokrát se hospodářské potíže rozrostly do větší šíře a celkové trendy jsou nepředvídatelné. „Je to kvantový jev,“ říká Roger L. Kay, prezident poradenské firmy Endpoint Technologies Associates. „Liší se od toho, co jsme zažili dříve. Je třeba odvrhnout stará pravidla a začít nanovo.“ Většina hlavních výrobců PC je připravena vydržet dlouhou recesi. Zredukovali zásoby a nahromadili hotovostní rezervy. Propad přesto způsobí hodně potíží. Jeden z důvodů je tento: nejrychleji rostoucím segmentem trhu jsou takzvané netbooky – „očesané“ notebooky, které stojí od 300 do 500 dolarů a přinášejí daleko menší užitek než standardní notebooky. Další negativum: spuštění dalšího operačního systému Microsoftu se předpokládá až někdy v příštím roce, takže hodně firem bude asi čekat, než upgradují své počítače.
Rychlý úpadek byznysu s osobními počítači může vést k rozsáhlé reorganizaci, která by se mohla odrazit v celém technologickém průmyslu. K potenciálním poraženým firmám patří Dell a Lenovo, obě silně zaměřené na stagnující podnikový trh. Společnost Lenovo prohlásila 8. ledna, že zredukuje počet zaměstnanců o jedenáct procent a sníží platy řídících pracovníků. Společnost Dell propustila některé řídící pracovníky a omezila výdaje, ačkoli její viceprezident Alex Gruzen předpovídá, že netbooky nakonec spíše rozšíří trh, než aby přiškrtily marže.

POKLESL ODBYT MACŮ Zranitelné jsou i dva pilíře odvětví osobních počítačů. Fenomén netbooků tlačí úplně nejvíce na Intel a Microsoft. Analytici tvrdí, že Intel musí prodat tři procesory Atom, které pohánějí netbooky, aby vydělal tolik, jako když prodá jeden konvenční notebookový procesor. Microsoft prý inkasuje asi třináct dolarů za jeden exemplář verze Windows instalované do netbooků oproti více než 50 dolarům za verze instalované do standardních osobních počítačů. Mezi výrobce PC, u nichž lze očekávat, že si povedou nejlépe, patří Hewlett-Packard, Acer a Apple. Společnost HP má vyvážené portfolio výrobků. Acer pracuje se superštíhlou tchajwanskou strukturou nákladů, která mu umožňuje, aby své výrobky oceňoval agresivně. Společnost Apple je zjevně spokojená s tím, že se drží výroby stále výkonnějších osobních počítačů za prémiové ceny.
Bude však odbyt velmi výkonných počítačů s brilantním průmyslovým designem fungovat i při hospodářském propadu? To je diskutabilní. Firma NPD Group věnující se výzkumu trhu uvádí, že prodej Macintoshů v listopadu poklesl o procento, což by mohlo být předzvěstí potíží. I přes nejisté doby budou řídící pracovníci z odvětví výroby osobních počítačů sledovat úspěšnější společnosti, aby se mohli držet jejich vzoru. Například schopnost firmy Apple přesvědčovat spotřebitele, aby si kupovali její iPody, iPhony a Macy, vábí zákazníky do světa, který je výhradní doménou Applu.
Při všem chaosu je jedinou významnou počítačovou společností, která je optimistická ohledně trhu s osobními počítači, patrně IBM. „Velká modrá“ se vyhnula vřavě tím, že před čtyřmi lety prodala svůj byznys v oboru osobních počítačů firmě Lenovo.

BOX:
–5,3 %
Změna odbytu PC v roce 2009 dle předpovědi IDC

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít