Proč exministr neplatí za boty?

30. května 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
30. května 2005, 00:00

MAJITEL FIRMY EXICO - JOZEF BAKŠAYVýrobci a dodavatelé obuvi si stěžují, že jim firma Exico neplatí za odebrané zboží. Někteří věřitelé chtějí společnost poslat do konkurzu, jiní budou pohledávky vymáhat přímo přes soud. Majitel firmy Exico - exministr Bakšay - tvrdí, že k neplacení má své důvody.

MAJITEL FIRMY EXICO - JOZEF BAKŠAY

Výrobci a dodavatelé obuvi si stěžují, že jim firma Exico neplatí za odebrané zboží. Někteří věřitelé chtějí společnost poslat do konkurzu, jiní budou pohledávky vymáhat přímo přes soud. Majitel firmy Exico - exministr Bakšay - tvrdí, že k neplacení má své důvody.

Podniká na hraně, její metody jsou nečestné a nesportovní. To říkají o ryze české firmě Exico, která patří bývalému ministrovi zahraničního obchodu Jozefu Bakšayovi, její věřitelé z řad výrobců a dodavatelů obuvi. Exico, které má vlastní síť prodejen a částečně funguje v Čechách i na Slovensku jako velkoobchod, jim už několik měsíců nezaplatilo za dodané boty.

Týdeník Profit zjistil, že Exico má nejméně čtyři takové věřitele. Tři firmy je kvůli opožděným platbám nebo přesněji kvůli svým pohledávkám po lhůtě splatnosti chtějí poslat do konkurzu. Čtvrtou firmou je Baťa - přes Exico prodávala část své produkce z továrny v Dolním Němčí, nyní připravuje žalobu a hodlá dluh vymáhat přímo přes soud.

NIKDO S NÁMI NEKOMUNIKUJE

Podnikatel Jozef Bakšay, který byl členem porevoluční, tehdy ještě federální Čalfovy vlády, v první reakci uvedl, že nikomu nic nedluží. Později však připustil, že firma Exico „v některých výjimečných“ případech pozastavila nebo zastavila platby. „Nikomu jsem dlužný nezůstal a nezůstanu. Ale pokud tu jsou některé nevyjasněné záležitosti týkající se reklamačních řízení nebo nějaký jiný spor, snažím se ho řešit dohodou nebo - pokud se nedomluvíme - soudní cestou,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Profit.

Jeho věřitelé přesto mají pocit, že Exico žádné spory řešit nechce a že se jim Jozef Bakšay i zaměstnanci firmy naopak vyhýbají. „Vůbec s námi nekomunikují, neberou telefony, neodpovídají na písemné urgence ani na maily,“ uvedl právní zástupce firmy Azaléia Jiří Medřický.

Jeho klient, který má brazilského majitele, se proto již před časem rozhodl, že vyhledá další věřitele, aby mohl podat návrh na konkurz. Na základě inzerátu, který zveřejnil letos v únoru v odborném časopise Kožařství, se k české pobočce Azaléi připojili další dva věřitelé. „Návrh na konkurz připravujeme, podáme ho v nejbližších dnech,“ uvedl advokát Medřický. Jména dalších věřitelů ale tají: „Nemám od nich souhlas se zveřejněním takové informace.“

JDE O PRINCIP

Jozef Bakšay tvrdí, že je spor s Azaléiou vyjimečný a že překročil rámec obchodních vztahů. Sporný obchod uzavřela jeho kolegyně v době, kdy byl vážně nemocný a nemohl se o firmu starat. Přesně před rokem byl upoutaný na lůžko a lékaři mu po čtyřnásobné zlomenině páteře dávali jen malou naději, že ještě někdy bude chodit. „Využili toho, že obchodu moc nerozumí a že se spokojila s ústní dohodou,“ říká Bakšay. Trvá na tom, že se Exico zavázalo, že ve smluvním termínu zaplatí jen za boty, které do té doby prodá. Azaléia však na základě smlouvy z loňského roku vymáhá platbu za celou dodávku, tedy i za boty, které Exicu zůstaly v regálech. Pohledávka podle Bakšaye činí něco málo přes 300 tisíc korun. „Není to problém peněz, ale neuznávám nátlak z pozice síly. Tady už jde o princip a já o nehorázných požadavcích odmítám diskutovat,“ přiznal Bakšay v rozhovoru pro Profit.

Komunikační problém však má pravděpodobně i s další firmou. „Exico nám za dodanou obuv dluží více než třičtvrtě roku. Urgence nepomáhají, proto jsem už tento případ předal našemu právnímu oddělení,“ potvrdil Profitu ředitel výrobní divize firmy Baťa Dušan Kopiar.

Také další výrobci obuvi se obávají, že o peníze přijdou. Vycházejí z faktu, že Jozef Bakšay vloni založil další firmu Exico Retail, kam přesunul nákup obuvi. Podle výpisu z obchodního rejstříku však není jejím majitelem, stoprocentním vlastníkem je Jitka Brancuzská. Jenže ta je - vedle Bakšaye - od roku 1999 rovněž jednatelkou firmy Exico.

Nově založená firma může vyvolávat pochybnosti - modely přesunu majetku a poté ukončení činnosti „prázdné“ firmy nejsou v Česku až tak neobvyklé. Pokud by původní Bakšayovo Exico skončilo i se svými závazky likvidací nebo v konkurzu, mohou jeho věřitelé na zaplacení dlužné částky čekat několik let. V české praxi jim navíc hrozí, že na ně z konkurzní podstaty nezbude vůbec nic.

PODRAZ NECHYSTÁM

Jozef Bakšay tvrdí, že se k likvidaci původní obchodní firmy Exico rozhodně nechystá. Společnost, která má vedle obchodních aktivit na starosti i obsluhu a správu nemovitostí, má základní jmění 18 milionů korun. Není předlužená, což podle jeho slov dokládají jak daňová přiznání, tak i všechny dosavadní audity. Připouští, že i tato firma prošla složitým obdobím, ale tvrdí, že restrukturalizaci má už za sebou.

Nervozita kolem podnikání v obuvnické branži se v České republice posledních letech stupňuje (viz Téma v Profitu č. 21/2005). Výrobci, větší obchodníci i majitelé nejmenších prodejen čelí krizi, kterou zhoršují nelegální dovozy z Číny a nezdaněný prodej na tržištích. „Nejvíce mě trápí, jak se v poslední době zhoršila v Česku platební morálka,“ řekl pro Profit Dušan Kopiar. Ten je stejně jako Bakšay původem také Slovák. Začínal ve slovenské továrně ZDA Partizánske, ve firmě Baťa je od roku 1994.

Jozef Bakšay po odchodu z federální vlády založil s Mariánem Čalfou a bývalým ministrem průmyslu Janem Vrbou firmu CTL Consulting, z níž však poměrně brzy odešel. S obuví začal obchodovat v roce 1993 a pro účely tohoto podnikání založil firmu Simone Style. K původnímu velkoobchodu postupně přibyly i vlastní prodejny. V roce 2002 se firma přejmenovala na Exico.

Bakšay kromě toho v roce 1997 koupil v Hrušovanech výrobní závod znojemské firmy Dapo a v akciové společnosti Exico Hrušovany začal i s produkcí obuvi. Ve výrobě postupně zaměstnal téměř 300 lidí. Podnik však podle jeho slov v roce 2002 ztratil dva klíčové zahraniční odběratele a ocitl se ve finanční krizi. Začal propouštět a omezil výrobu. Letos v lednu ji definitivně ukončil.

Foto popis| Bývalý ministr Bakšay: Likvidaci firmy neplánuji.

Foto autor| foto: Tomáš Turek/EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít