PROBLÉM SE ZÁRUKOU - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

PROBLÉM SE ZÁRUKOU

, Martina Martinovičová,
PROBLÉM SE ZÁRUKOU
Zdroj: Euro.cz

Vláda se může obávat křiku Nomury

Ačkoliv je velmi potřebné, aby se prodej ostravské Union Group uskutečnil co nejdříve, česká vláda zatím otázku vystavení záruk za část úvěrů Union banky smetá ze stolu. Tím se ztěžuje jak prodej celé skupiny, tak zřejmě i práce nad celoročními výsledky hospodaření Union banky. Některé informace říkají, že bankovní dohled centrální banky považuje především vzhledem ke stavu hospodaření Union banky za nezbytné, aby strategický partner vstoupil do skupiny do konce roku.
Union Group jedná v současné době o svém prodeji se všemi třemi potenciálními investory, tedy rakouskou Raiffeisen Zentral Bank, francouzskou BNP Paribas a švýcarskou Winterthur spolu s CS First Boston (EURO 42/2000). Zatímco první dva investoři požadují státní garance za vybrané úvěry Union banky, třetí nikoliv. Přesto zatím prý nelze říci, že by vzhledem k neochotě státu vystavit záruky byli Rakušané a Francouzi mimo hru.

Není na programu.
„Vláda nejednala o vystavení záruk za úvěry Union banky a ani to nemá na programu dalších jednání, uvedl pro týdeník EURO mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Nepočítá ani, že by se stát v případě ostravské skupiny nějak angažoval.
České vládě se do vystavení garancí nechce z několika důvodů. Jednak je Union soukromým subjektem, ale především cítí za zády zrychlený dech japonské Nomury. Ta se odvolává na smlouvy o ochraně investic a tvrdí, že český stát je porušil tím, že poskytl miliardové dotace pouze některým velkým českým bankám – vyjma Investiční a Poštovní banky (EURO 44/2000). Tím se Nomura, respektive jí zřízená nadace Saluka, cítí diskriminována a hodlá se v případě nutnosti odvolat k arbitrážnímu soudu ve Stockholmu. Protože ostravská skupina je ryze soukromým subjektem, byla by státní pomoc zcela jistě vodou na japonský mlýn.

Mertlík zase v Paříži.
Přestože se stát zatím od záruk za úvěry Union banky distancuje, politici se s potenciálními investory čile stýkají. V době výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze se uskutečnilo jednání se šéfy Raiffeisen Zentral Bank. Minulý týden ve čtvrtek hovořil ministr financí Pavel Mertlík s vrcholnými představiteli BNP Paribas. „Ministr měl na programu kromě jiného i setkání s generálním ředitelem BNP Paribas, potvrdil týdeníku EURO Vacek. Mertlík byl v Paříži na semináři ve Francouzském středisku pro zahraniční obchod (CFCE). Jednal kromě jiného se zástupci firem, které se chtějí účastnit privatizace nebo už podnikají v České republice, tedy kromě bank především s plynárenskými a energetickými firmami.

Nadšení ze ztráty.
Výše záruk, jež by Union banka potřebovala na špatné úvěry, má podle posledních informací činit dvě až tři miliardy korun.
Aktuální čísla říkají, že Union banka hospodařila za letošních prvních devět měsíců se ztrátou 37 milionů korun, což znamená meziroční zlepšení, neboť za stejné období loňského roku skončilo hospodaření ztrátou 194,4 milionu korun. „Výsledky předčily naše očekávání. Hospodaření banky bylo oproti plánu lepší o 20,5 milionu korun, především jsme však ve srovnání s loňskem výrazně zlepšili provozní zisk, a to zejména díky dalšímu snížení provozních nákladů, uvedl generální ředitel Union banky Jiří Babiš.
Provozní zisk za období leden až září 2000 činil 3,5 milionu korun, zatímco loni ústav vytvořil do konce září ztrátu 100,07 milionu korun. Provozní náklady banky meziročně klesly o 66,5 milionu na 724,2 milionu korun. „Další snížení provozních nákladů se projeví do konce letošního roku a celkově za rok 2000 ve srovnání s rokem 1999 očekáváme jejich snížení o 70 milionů korun, dodal Babiš.
Celkový objem úvěrů banky činí podle aktuálních údajů 16,7 miliardy korun. Z toho pod zvláštní kontrolou (kategorie tři až pět) jsou za čtyři miliardy korun. Objem rezerv a opravných položek k úvěrům činí 1,7 miliardy korun, objem vážených klasifikovaných úvěrů po zohlednění zajištění činí rovněž 1,7 miliardy korun.
V Union bance uskutečnil bankovní dohled centrální banky v uplynulých týdnech pravidelnou kontrolu. Mluvčí Union Group Josef Řeřicha tvrdí, že se v bance během roku v souvislosti s jejím chystaným prodejem konala řada kontrol, jež prováděly jak auditorské firmy, tak ČNB, a všechny skončily dobře. Závěrečnou zprávu centrální banky zatím ovšem Union nemá, podle Řeřichy neexistuje pevný termín, dokdy ji musí Česká národní banka zaslat.