Pro řadu firem je REACH novinkou

06. srpna 2007, 00:00 - (fil)
06. srpna 2007, 00:00

LADISLAV NOVÁK, ŘEDITEL SVAZU CHEMICKÉHO PRŮMYSLU ČR: „Jeden člověk seznámený s celou problematikou je schopen zpracovat potřebnou dokumentaci jen pro jednu až dvě látky ročně. Při práci na plný úvazek,“ střízlivě odhaduje náročnost nové chemické legislativy Ladislav Novák.

LADISLAV NOVÁK, ŘEDITEL SVAZU CHEMICKÉHO PRŮMYSLU ČR: „Jeden člověk seznámený s celou problematikou je schopen zpracovat potřebnou dokumentaci jen pro jednu až dvě látky ročně. Při práci na plný úvazek,“ střízlivě odhaduje náročnost nové chemické legislativy Ladislav Novák. REACH sice už platí, ale předregistrace startují až za rok. Není proto předčasné bubnovat na poplach? Půjde o velmi administrativně i finančně náročný proces a na přípravu je už nejvyšší čas. Je třeba zařadit se do správné skupiny, ať už mezi výrobce, dovozce nebo následné uživatele a podrobně inventarizovat látky, které jsou pro firmu z hlediska této legislativy důležité. Navíc třeba pasáž o bezpečnostních listech už vešla v platnost. Ještě před půl rokem byl REACH chápán jako čistě teoretický problém, dnes už podnikatelé musí plnit jeho reálné požadavky. Jak se tomu přizpůsobily odpovědné orgány? Ten posun je dramatický, například ministerstvo životního prostředí konečně spustilo národní informační portál provozovaný jeho agenturou Cenia. A třeba náš svaz už delší dobu pořádá školení v rámci projektu Adaptabilita a posílení konkurenceschopnosti chemického průmyslu České republiky. Během první série, kterou uzavřeme v září, zdarma seznamujeme podnikatelskou veřejnost jak se základními otázkami ohledně REACH, tak i s problematikou vědy a výzkumu a přenosu jejich výsledků do oblasti průmyslu. Zájem je velký, zúčastnilo se zhruba 500 zájemců z 200 firem. Na podzim navíc na tato školení hodláme navázat podstatně konkrétnějším pokračováním. Jak jsou podnikatelé na fungování nové normy připraveni? Z praxe víme, že naši členové, kteří dostávali informace průběžně, mají alespoň na teoretické úrovni o celé legislativě slušné povědomí. Hlavně pro velké firmy je typické, že už jmenovaly speciálního člověka, který tuhle problematiku řeší s námi, s ministerstvy, který se tím zabývá a je za to zodpovědný. Naopak pro řadu hlavně menších firem mimo svaz je REACH novinkou, o které se teprve teď dozvídají. Přípravy také komplikuje fakt, že celá řada podstatných informací a údajů teprve čeká na své doladění, hlavně výše poplatků a sankcí. Uvedení normy do praxe znamená rozsáhlé personální náklady dotčených firem, očekávat lze i vznik různých poradenských společností specializujících se na pomoc jednotlivým podnikatelům.

Jistě. Například testování látek může dělat jakákoliv společnost splňující určitá kritéria, kapacitou počínaje a takzvanou „správnou laboratorní praxí“ konče. Firmu pomáhající s přípravou potřebných dokumentů založil dokonce i samotný náš svaz, nicméně ta pouze radí, vypracování dokumentové složky - dossieru - už nezajišťuje. Obecně je možné hlavně u menších firem čekat, že se obrátí s žádostí o pomoc na odborníky. K té personální náročnosti jsme si nechali udělat odhad a podle něj je jeden člověk seznámený s problematikou schopen zpracovat potřebnou dokumentaci pro jednu až dvě látky ročně. Při práci na plný úvazek. 

S REACH souvisí i nutnost změny označení výrobků, což si vyžádá nákladnou výměnu etiket, doprovodných listů a dalších dokladů. Tuto oblast bude řešit teprve projednávaná celounijní legislativa známá pod zkratkou GHS, tedy Globální harmonizační systém, o níž se teď diskutuje v Evropském parlamentu. Půjde v zásadě o jednotná pravidla pro balení a označování chemických výrobků. Původně to mělo být s REACH spojeno do jedné normy, ale kvůli urychlení se nakonec rozhodlo o samostatném postupu. Na co by se tedy podnikatelé měli aktuálně zaměřit?**

Řadu bodů jsem už zmiňoval, velmi důležité bude ještě seznámit se s registračním počítačovým systémem IUCLID 5, jehož manuál má mimochodem 2200 stran. Pro fungování REACH a pro výši nákladů, hlavně pro menší firmy, bude zásadní hlavně to, jakým způsobem se začnou zavádět jednotlivá konsorcia, podle jakých pravidel, jak se tam budou dělit náklady, jak v nich bude fungovat mezinárodní kooperace a tak dále. A my jako svaz se pochopitelně zaměříme na další a další informování a zdůrazňování vážnosti REACH, hodně energie hodláme věnovat i oblasti vědy a výzkumu. Pokud totiž považujeme REACH za aktivitu pro chemický průmysl spíše smrtonosnou, tak právě výzkum a přenášení jeho výsledků do praxe, různé inovace a modernizace jsou určitou cestou ven. A tohle světýlko na konci tunelu je třeba hledat a rozvíjet, třeba s pomocí evropských peněz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít