Pro Lotyšsko zatím ani korunu

19. listopadu 2010, 15:20 - Petra Pelantová
19. listopadu 2010, 15:20

Ministerstvo financí

Finanční pomoc ve výši sto milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun), kterou letos přislíbila Lotyšsku Česká republika, se odkládá. Ministerstvo financí totiž tvrdí, že zatím není potřeba. „Vzhledem k lepší hospodářské a fiskální situaci v Lotyšsku, než jaká se očekávala, nebylo české asistence třeba, a nebude jí třeba ani do konce roku 2010,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Je sice možné, že se finanční pomoc pouze odkládá, ale zároveň není vyloučeno, že Česko nakonec do Lotyšska nepošle ani korunu. „Česká republika si je si vědoma mezinárodního závazku, který má v případě této půjčky. Proto pokud by to fiskální situace Lotyšska v budoucnu vyžadovala a současně by Lotyšsko jako doposud plnilo podmínky hospodářského programu, na který je mezinárodní pomoc této zemi vázána, je Česká republika připravena jednat o vhodné formě pomoci. Pro tuto pomoc by byly stanoveny nové podmínky,“ upřesnil Jakob.
Lotyšsko požádalo o zahraniční finanční pomoc už v roce 2008. Kvůli potížím s veřejnými financemi a poklesu ekonomiky nebylo schopno financovat svůj dluh vydáním nových dluhopisů na kapitálovém trhu. Český parlament proto v roce 2009 schválil, že Česko pošle do Lotyšska dvě stě milionů eur, tedy v přepočtu více než pět miliard korun. Ministerstvo financí se však s Lotyšskem do konce roku nestihlo dohodnout, takže letos Eduard Janota ještě coby ministr financí připravil nový návrh smlouvy. Ovšem už jen na sto milionů eur.
Peníze pro Lotyšsko by ministerstvo financí získalo emisí dluhopisů. V žádném případě by proto nešlo o bezúročnou půjčku. „Lotyšsko nám samozřejmě uhradí veškeré úroky, které my za vydané dluhopisy zaplatíme. Za sedm let nám bude splacena jistina včetně nákladů, jež budeme mít s vydáním dluhopisů a s dluhovou službou. Z pohledu těchto sedmi let je tato operace neutrální a nezvyšuje státní dluh ani o korunu,“ vysvětlovalo ministerstvo financí v oficiálním prohlášení princip finanční pomoci Lotyšsku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít