Pro čerpání dovolené platí nová pravidla

18. října 2004, 00:00 - RICHARD W. FETTER autor je právník
18. října 2004, 00:00

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

foto: čtk

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE

Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

Velkou změnu ohledně pravidel čerpání dovolené přinesla novela zákoníku práce (zákon č. 436/ 2004 Sb.), která nabyla účinnosti 1. října 2004. Profit se jí už podrobně a s předstihem věnoval (viz rámeček), aktuálně proto přinášíme jen základní shrnutí. Cílem zákonodárců bylo motivovat zaměstnance i zaměstnavatele ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil. Jestliže zaměstnanec svou dovolenou nevyčerpá, tak mu nárok na ni zanikne. Náhradu mzdy za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout (tedy tzv. proplatit) zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. Pokud zaměstnanci zbyla ještě dovolená z roku 2003 a dosud si ji sám nebo na příkaz zaměstnavatele nevyčerpal do 31. 10. 2004, je „povinným“ dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou hned první následující pracovní den, letos tedy 1. listopad. V nástupu takové dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci. Automatickému nástupu dovolené k 1. 11. může zaměstnavatel zabránit také tím, že do 31. 10. 2004 určí nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat jindy (ale do konce roku 2004), tedy např. o V ánocích. Pravidlo o povinném nástupu dovolené 1. listopadu 2004 ze zákona (§ 109 odst. 2 věta třetí zákoníku práce) se týká jen zaměstnanců, jejichž pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý rok 2003. Výjimka nastává v případě, že nevyčerpaná dovolená za rok 2003 přesahuje čtyři týdny - tuto přesahující část je možno převést až do roku 2005. Náhradu mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje čtyři týdny, je zaměstnavatel povinen poskytnout nejen v případě skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat ani do konce příštího kalendářního roku, případně ani do konce dalšího kalendářního roku. Pokud se tedy váš zaměstnanec rozhodne vyčerpat si zbylou dovolenou (za rok 2003) od 1. listopadu 2004, prakticky mu v tom nemůžete zabránit ani z toho vyvodit nějaké sankce. Platí to i opačně: Odmítne-li zaměstnanec váš příkaz vyčerpat si od 1. listopadu 2004 zbylou dovolenou, neměli byste mu umožnit (po dobu, kdy ji má čerpat) výkon práce. Přípustné pochopitelně nejsou ani žádné vzájemné dohody o nerespektování těchto nových ustanovení zákoníku práce.

DOVOLENÁ

Aktuální právní úpravě jsme se podrobně věnovali v sérii článků:

* Prioritou je odpočinek - č. 31/2004

* Nástup dovolené určuje zaměstnavatel - č. 32-33/2004

* Zaměstnavatel může dovolenou krátit - č. 34/2004

Archiv najdete na www.profit.cz

Profit na vlastní uši

Chcete slyšet Profit na vlastní uši? Ekonomický magazín Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve spolupráci s Profitem přináší zprávy z podnikatelského prostředí. Každé pondělí a pátek vysílají jeho redaktoři od 9.15.

Záznam ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít