Privatizace železáren skončila vraždou

03. května 2012, 17:53 - Tomáš Stingl
03. května 2012, 17:53

Divoké doby rumunského byznysu symbolizuje drsný příběh privatizace železáren Tepro ve městě Jaš. Ty koupil český investor Zdeněk Zemek. Pak byl ale zavražděn odborový předák podniku a strhnul se uragán. Rumunským vězením prošel i český podnikatel František Příplata, který nakonec ze země ilegálně uprchl. Kauza dlouho zatěžovala vztahy obou zemí a dodnes není úplně objasněna.

 

Foto: Profimedia

Být podnikatel z České republiky, to nebyla ještě zhruba před deseti lety v Rumunsku ta nejlepší vizitka. Rumunskou veřejností totiž tehdy cloumaly vášně kvůli případu vraždy odborového předáka v železárnách Tepro. Podnik zprivatizovali čeští investoři a podle jedné vyšetřovací verze pak prý nechali nepohodlného odboráře odstranit.

Čeští podnikatelé zase tvrdili, že jde o zmanipulovaný případ, který měl posloužit tehdejší levicové vládě jako ukázka „zlých západních investorů“. Spor byl dlouhou dobu kaňkou na vzájemných vztazích. Co se tehdy vlastně odehrálo?

Odboráře ubodali u jeho bytu

Český magnát Zdeněk Zemek koupil už v roce 1998 železárny Tepro ve městě Jaš. S privatizací mu za provizi pomohl jiný český podnikatel František Příplata. Ten měl s rumunským prostředím už předtím bohaté zkušenosti a vlastnil v Rumunsku výrobnu nábytku.

Zprivatizované železárny ovšem byly v žalostném stavu – jednalo se o klasický moloch přežívající ještě ve starých socialistických pořádcích. Z podniku mizely celé vagony materiálu neznámo kam, panovala v něm přezaměstnanost a chaos. Propouštění i privatizaci jako takové ovšem bránily silné odbory v čele s předákem Virgilem Sahleanem. A právě tento muž byl v roce 2000 náhle zavražděn. K smrti ho ubodali u jeho bytu dva pracovníci bezpečnostní agentury Protect, která vykonávala v Tepru ostrahu.

Český podnikatel šel do vězení

Z případu byl rázem skandál a do vězení putoval mimo jiné i František Příplata, který byl obviněn z toho, že likvidaci odboráře objednal. Takto proti němu vypověděl šéf Protectu. Příplata byl rok ve vězení a pak přebýval v domácím vezění ve městě Oradea. Jeho podnikatelské aktivity v Rumunsku byly zmařeny, sám později vyčíslil škodu na devět milionů dolarů.

Příplatova část příběhu měla dramatické rozuzlení. Jeho soud se v Rumunsku vlekl, podnikatel se rozhodl uprchnout. V roce 2005 přešel ilegálně hranice a bleskově se dopravil do České republiky. Ta podle litery Ústavy odmítla svého občana vydat zpátky do Rumunska, kde si měl odsedět osm let natvrdo. Příplata se mohl usadit v Uherském Hradišti, kde se začal věnovat podnikání v prodeji nábytku. Mezinárodní zatykač na něj nicméně znamenal, že se podnikatel nemůže vydat mimo hranice České republiky.

Prodej byl stornován,

Zemek zpátky peníze nedostal

Privatizace železáren Tepro byla po aféře stornována. Kupní cenu, která byla přes tři miliony dolarů, však Zdeněk Zemek zpátky nikdy nedostal. Celá aféra několik let jitřila emoce na obou stranách. Po vstupu Rumunska do Evropské unie se však na ni už zapomnělo a novější úspěšné investice českých firem překryly hořký dojem z kauzy, která nebyla nikdy zcela uspokojivě objasněna. I politická orientace země je teď opačná – investoři ze Západu jsou vítáni a Rumunsko naopak nervózně hledá příčinu, pokud dojde k náhlému výpadku investic, tak jako tomu bylo loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít