Privatizace hnědouhelných dolů finišuje

12. ledna 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
12. ledna 2004, 00:00

PRODEJ STÁTNÍCH PODÍLŮ V SEVEROČESKÝCH DOLECH (SD) A SOKOLOVSKÉ UHELNÉ (SU) JE OBCHODEM ZA MILIARDY KORUN. USKUTEČNIT BY SE MĚL ZE VŠECH PRIVATIZAČNÍCH AKCÍ NEJDŘÍVE.

Sítem neprošly některé významné energetické firmy

K prodeji 55,4 procenta akcií vlastněných státem v SD a rovněž většinového podílu v SU by mohlo dojít již ve středu. Vše nasvědčuje tomu, že až do chvíle, než vláda schválí kupce, bude prodej dolů předmětem nesmlouvavého konkurenčního klání. Privatizaci hnědouhelných společností kabinet odstartoval začátkem loňského srpna. Zájem o koupi dolů projevila více než desítka společností, většina ale neprošla předkvalifikačním kolem. To vyvolalo ostrý odpor. S formou prodeje dolů nesouhlasí například opoziční ODS. Vyzvala vládu k ukončení tendru, protože nepovažuje výběrové řízení za transparentní. Způsob prodeje vyvolal odpor odborů z dolů i elektráren. Výhrady měla také Evropská komise. Pravidla soutěže předem vyloučila firmy, které podnikají v příbuzných energetických oborech. Polemiku vyvolal výklad požadavku, aby uchazeč měl zkušenost s těžbou uhlí. Sítem tak neprošla například britská společnost International Power, která v ČR vlastní Elektrárny Opatovice a Pražskou teplárenskou. Z tendru byl vyloučen i největší výrobce elektřiny v České republice společnost ČEZ. Vstup do soutěže se stal pravděpodobně důvodem pro odvolání šéfa této firmy Jaroslava Míla.

PENTA ZVÝŠILA NABÍDKU

Napětí zvyšuje fakt, že mezirezortní komise, která posuzovala v prosinci nabídky na prodej státních podílů, nevydala oficiální pořadí vládě doporučených firem. Pouze podle neoficiálních informací doporučila za vítěze soutěže o SD skupinu J&T. Další místa obsadily firma Penta a Appian Group, která již vlastní Mosteckou uhelnou společnost (MUS). J&T měla nabídnout za SD 6,83 miliardy korun, druhá Penta 5,4 miliardy korun a na třetím místě skončila Appian Group s 4,8 miliardy korun. Podle náměstka ministra průmyslu a předsedy privatizační komise Václava Srby je rozhodování o vítězi soutěže plně v rukou vlády. Tvrdí, že je možné, aby se některý z uchazečů obrátil na jednoho z ministrů, kteří předkládají materiál o privatizaci dolů, a informoval ho, že hodlá zaplatit více. To již učinila Penta, která předložila vládě novou závaznou nabídku. Proti původní nabídce zvýšila cenu o 1,5 miliardy korun na 6,831 miliardy korun. Tím překonala J&T. Za šalamounské řešení označil postup výběrové komise člen sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř. Komise podle něho nabídky nevyhodnotila, odpovědnost za výběr vítězné firmy přesunula na vládu. „Komise vyslala směrem k ministrům průmyslu a financí dvě zprávy. Buď mohou ještě dojednávat možnost navýšení ceny se všemi třemi uchazeči o SD, nebo určí vítěze soutěže na základě dosud zjištěných skutečností,“ řekl Vojíř. Nejen cena hraje důležitou roli v privatizaci dolů. Podle některých expertů může mít význam například hrozba hnědouhelného monopolu vzniklá spojením MUS a SD. Elektrárenská společnost ČEZ i nezávislí výrobci elektřiny, především teplárny, by se pak mohli dostat pod tlak jediného dominantního dodavatele hnědého uhlí v ČR. Svou váhu mají hornické odbory. Minulý týden zástupci odborů předložili vládě soubor garancí těžby uhlí a udržení zaměstnanosti, které by měl budoucí majitel SD přijmout. „Právo kabinetu privatizovat nezpochybňujeme, i když s prodejem nesouhlasíme. SD jsou totiž zdravou firmou s každoročním miliardovým ziskem,“ vyjádřil se v souvislosti s privatizací šéf severočeských hornických odborů Miroslav Tlapák. Jasněji je v soutěži o Sokolovskou uhelnou. Podle Srby byla vládě za vítěze soutěže o státní podíl doporučena Sokolovská těžební, kterou ovládají manažeři SU. Ti údajně nabídli za majoritu v hnědouhelné firmě dvě miliardy korun. V závěru tendru neměla Sokolovská těžební soupeře. Poslední z nich, společnost OKD, sama ze soutěže odstoupila. Právě o prodeji státního podílu v černouhelné těžební firmě OKD by se mělo jednat příští měsíc. Klíčový vlastník, společnost Karbon Invest, by měl do poloviny února předložit nabídku na odkup zhruba 46procentního státního podílu v OKD. Pokud se stát s podnikem na odkupu nedohodne, vyhlásí veřejnou soutěž.

Těžba hnědého uhlí a lignitu v ČR (miliony tun) 2000 46,6 2001 47,9 2002 45,4 2003 47,0* * předpokládaný výsledek (lignit se již téměř netěží, jde o útlumový program) Pramen: Hornická ročenka za rok 2002

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít